Powrót

Kampanii społecznej „STOP pożarom traw”

10.03.2026

Każdego roku wraz z nadejściem wiosny w wielu regionach Polski powraca niebezpieczny problem wypalania traw.

STOP Pożarom Traw

Dotyczy on także terenów Naszego Powiatu. W odpowiedzi na to zagrożenie prowadzona jest kampania społeczna „Stop Pożarom Traw”, w którą aktywnie włączają się instytucje i mieszkańcy powiatu nowotarskiego. Jej głównym celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat skutków wypalania roślinności oraz zapobieganie pożarom zagrażającym ludziom, zwierzętom i środowisku.

Wypalanie traw jest wciąż praktykowane przez część osób, które błędnie wierzą, że ogień użyźnia glebę lub przyspiesza wzrost nowych roślin. W rzeczywistości jest odwrotnie. Ogień niszczy warstwę próchniczną gleby, zabija organizmy odpowiedzialne za jej żyzność, a także prowadzi do śmierci wielu zwierząt – szczególnie tych, które nie są w stanie uciec przed szybko rozprzestrzeniającym się ogniem.

W powiecie nowotarskim zagrożenie jest szczególnie duże ze względu na rozległe łąki, nieużytki oraz bliskość terenów leśnych. Wystarczy chwila nieuwagi, aby niewielkie ognisko przerodziło się w pożar obejmujący duży obszar, zagrażający gospodarstwom, zabudowie mieszkalnej oraz turystom odwiedzającym nasz region.

Zgodnie z przepisami ustaw o ochronie przyrody i  lasach, wypalanie traw jest zakazane.

Kodeks wykroczeń przewiduje za wypalanie traw karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść nawet do 30 tysięcy złotych.  Jeżeli w wyniku podpalenia traw dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie na wiele osób albo zniszczenia mienia dużych rozmiarów, sprawca podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Podkreślamy, że każda interwencja związana z pożarem traw to ryzyko dla ratowników oraz ogromne koszty dla społeczeństwa. W czasie gaszenia takich pożarów jednostki ratownicze nie mogą być dostępne do innych, często poważniejszych zdarzeń.

Pod artykułem kilka zdjęć z działań straży pożarnej już z tego roku.

Optacował: mł. bryg. Piotr Krygowski

Zdjęcia: archiwym KP PSP

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}