W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

WRĘCZENIE DECYZJI PRZYZNAJĄCYCH ŚWIADCZENIE RATOWNICZE

23.08.2022

Zaproszeni goście, wręczenie decyzji.

W wtorek 23.08.2022 r. w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu odbyła się uroczystość wręczenia decyzji przyznających świadczenie ratownicze dla druhów Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gmin Zbąszyń oraz Lwówek.

W uroczystości udział wziął  Pan Marcin Porzucek – Poseł na Sejm RP, Pan Marcin Brambor – Wicestarosta powiatu nowotomyskiego, Pan Tomasz Kurasiński Burmistrz Zbąszynia, Pan Adam Frąckowiak – członek Rady Powiatu nowotomyskiego.  

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu mł. bryg. Marek Kołdyk w imieniu Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP nadbryg. Dariusza Matczaka, podziękował druhom emerytom za swój wkład w działalność na rzecz lokalnego społeczeństwa oraz ochrony przeciwpożarowej, jednocześnie przekazując najlepsze życzenia zgromadzonym druhom życząc przede wszystkim dużo zdrowia oraz radości w życiu. Decyzje o przyznaniu świadczenia ratowniczego odebrało 30 druhów z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gmin Zbąszyń oraz Lwówek.

Świadczenie ratownicze zostało wprowadzone od dnia 1 stycznia 2022 roku na mocy ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r., o ochotniczych strażach pożarnych (Dz. U. 2021 poz. 2490) i wynosi 200 złotych miesięcznie, a wypłacane będzie jako dodatek do emerytury przez Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Kwota świadczenia ratowniczego podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca.

O prawo do uzyskania świadczenia ratowniczego mogą się ubiegać strażacy ratownicy OSP, którzy czynnie uczestniczyli jako członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych w działaniach ratowniczych, co najmniej raz w roku przez okres co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn oraz 20 lat w przypadku kobiet. Ważne jest, że przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w Ochotniczej Straży Pożarnej. Prawo do świadczenia ratowniczego przysługuje po osiągnięciu przez mężczyznę 65 roku życia, a przez kobietę 60 roku życia.

Świadczenie ratownicze przyznaje się na wniosek zainteresowanego strażaka ratownika OSP złożony do komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej, tj. organu przyznającego, właściwego dla siedziby jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, do której należy strażak ratownik OSP.

 

Zdjęcia i opracowanie: asp. Szymon Maciejewski

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}