W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia na zamarzniętym akwenie

02.03.2021

Zdjęcie przedstawia ratowników PSP zabezpieczonych w ubrania do pracy w wodzie. Strażak przy wykorzystaniu sani lodowych dociera do pozoranta oraz ewakuuje go na sanie lodowe. Akwen wodny pokryty warstwą łamiącego się lodu.

W dniu 2 marca na zbiorniku wodnym „Osieck” odbyły się ćwiczenia strażaków z JRG w Otwocku.

Dodatnie temperatury powietrza spowodowały, że lód na akwenach jest coraz cieńszy i w przypadku poruszania się po nim, niesie za sobą ogromne niebezpieczeństwo. 

W związku z powyższym, otwoccy strażacy zrealizowali ćwiczenia, mające na celu utrwalenie umiejętności z zakresu ewakuacji osób poszkodowanych z zamarzniętych zbiorników.

W ćwiczeniach brali udział również druhowie OSP Osieck i  OSP Pogorzel.

 


Przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na zamarzniętych akwenach:

Kiedy zauważysz osobę tonącą:

  1. W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe tj. straż pożarną (tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112).
  2. Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko. Po około trzech minutach dochodzi do wyziębienia organizmu.
  3. Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie.
  4. Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.
  5. Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
  6. Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
  7. Gdy poszkodowany jest przytomny można podać mu słodkie i ciepłe (nie gorące i bezalkoholowe) płyny do picia.

 

Co robić, jak zarwie się pod Tobą lód?

  1. W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy.
  2. Jeżeli to możliwe, połóż się płasko rozkładając szeroko ręce, starając się jednocześnie, o ile to możliwe, wydostać na lód. Z reguły jest to jednak niezwykle trudne. Dlatego lepiej oszczędzaj siły do czasu przybycia pomocy.
  3. W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.

 

Opracowanie: KP PSP Otwock, KW PSP Warszawa

Foto: KP PSP Otwock

Zdjęcia (6)