Powrót

Ratownictwo lodowe w praktyce - wspólne ćwiczenia służb

07.02.2026

Na zdjęciu widać zimowy fragment parku, w którym część zamarzniętej powierzchni – prawdopodobnie stawu lub oczka wodnego – zaczęła topnieć. W miejscu, gdzie lód jest przerwany i widać wodę, ustawiono drewniane paliki z biało czerwoną taśmą ostrzegawczą, żeby nikt przypadkowo nie wszedł na niebezpieczny teren.
W tle stoją ławki, kosze na śmieci i niewielki biały budynek, a za nimi rosną drzewa. Całość sprawia wrażenie spokojnego, publicznego miejsca, w którym zadbano o to, by odwiedzający nie zbliżali się do osłabionego lodu.

7 lutego 2026 roku odbyło się intensywne i pełne praktycznych działań szkolenie z zakresu ratownictwa wodnego na zamarzniętych akwenach. Wydarzenie zgromadziło służby, dla których bezpieczeństwo i ratowanie życia są najwyższym priorytetem.

W szkoleniu udział wzięło JRG Otwock, słuchacze szkolenia podstawowego strażaka-ratownika OSP oraz ratownicy z otwockiego  WOPR. Ćwiczenia były doskonałą okazją podnoszenia umiejętności, wymiany doświadczeń oraz budowania skutecznej współpracy pomiędzy jednostkami.

Podczas szkolenia uczestnicy mierzyli się z realistycznymi scenariuszami zdarzeń, obejmującymi m.in.:

  • ratowanie osób, pod którymi załamał się lód,
  • bezpieczne poruszanie się i działania ratownicze na lodzie,
  • techniki samoratowania i asekuracji,
  • wykorzystanie specjalistycznego sprzętu ratownictwa lodowego,
  • sprawną organizację akcji ratowniczej w  warunkach zimowych.

Ćwiczenia prowadzone były w warunkach maksymalnie zbliżonych do rzeczywistych, co pozwoliło uczestnikom sprawdzić procedury i sprzęt w praktyce. Zaangażowanie, profesjonalizm oraz wysoki poziom wyszkolenia wszystkich uczestników potwierdziły, jak ważne są tego typu inicjatywy dla bezpieczeństwa mieszkańców.

Wspólne szkolenia służb ratowniczych to inwestycja w skuteczność działań, szybkość reakcji oraz bezpieczeństwo zarówno poszkodowanych, jak i samych ratowników. Dzięki takim ćwiczeniom jesteśmy jeszcze lepiej przygotowani do niesienia pomocy w sytuacjach zagrożenia życia.


Zdjęcia: st. asp. Radosław Firląg

Tekst: asp. Bartłomiej Baran

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}