Powrót

Pożar supermarketu w Polkowicach - poszkodowani strażacy i znaczne straty sprzętowe

01.02.2026

Na zdjęciu przedstawiono strażaka Państwowej Straży Pożarnej (PSP) prowadzącego działania bezpośrednio przy intensywnym pożarze wewnątrz budynku.
---
## Opis postaci i działań
* **Strażak na pierwszym planie:** Stoi tyłem i półprofilem po prawej stronie kadru, skierowany w stronę szalejącego ognia. Ma na sobie beżowe ubranie specjalne z odblaskowymi pasami i naszywką „PSP POLKOWICE” na ramieniu. Na głowie nosi nowoczesny, czerwony hełm strażacki z osłoną karku, a na plecach ma założony aparat powietrzny z butlą marki **Dräger**.
* **Akcja gaśnicza:** Strażak trzyma w rękach prądownicę i kieruje zielony wąż strażacki (linię gaśniczą) w stronę wejścia do płonącego pomieszczenia.
---
## Otoczenie i tło
* **Pożar:** Wewnątrz budynku, za progiem drzwi, widoczne są potężne, jaskrawe, pomarańczowo-żółte płomienie oraz gęsty dym wypełniający całe pomieszczenie.
* **Detale po lewej stronie:** Widoczny jest fragment osmalonej ściany lub witryny, na której znajduje się poziomy pasek z rysunkami owadów (m.in. biedronek). W lewym dolnym rogu kadru widać też fragment drugiego hełmu oraz butli innego strażaka.
* **Detale po prawej stronie:** Obok strażaka stoi metalowy kosz na odpady/baterie z zieloną naklejką i napisem **„TU WRZUCAJ”**.
---
## Oznaczenia
W prawym górnym rogu zdjęcia widoczne jest białe logo portalu „112 Polkowice”.

Pożar supermarketu w Polkowicach – poszkodowani strażacy i znaczne straty sprzętowe

W dniu 1 lutego 2026 roku o godzinie 10:30 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Polkowicach przyjęło zgłoszenie o pożarze supermarketu na terenie miasta Polkowice.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Polkowicach zastały rozwinięty pożar pod poszyciem dachowym budynku. Strażacy podjęli działania gaśnicze z wnętrza obiektu. Po około 10 minutach doszło do zawalenia się konstrukcji dachu, co spowodowało konieczność natychmiastowej ewakuacji ratowników. W krótkim czasie pożar objął całą kubaturę obiektu.

Kierujący Działaniami Ratowniczymi podjął decyzję o prowadzeniu natarcia z zewnątrz i podaniu czterech prądów wody z działek wodnych. Ze względu na znaczny pobór wody oraz spadek ciśnienia w sieci hydrantowej konieczne było zorganizowanie dowożenia wody do miejsca zdarzenia.

W trakcie działań poszkodowanych zostało trzech strażaków. Odnieśli oni urazy barku, kości piszczelowej oraz dłoni, powstałe w wyniku poślizgnięć na marznącej wodzie wykorzystywanej do gaszenia pożaru. Poszkodowanym udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy, a następnie zostali przekazani zespołom ratownictwa medycznego.

Podczas akcji doszło również do znacznych strat w sprzęcie ratowniczym. Część wyposażenia uległa spaleniu, w tym rozpieracz ramieniowy firmy Lukas, będący kluczowym narzędziem wykorzystywanym w działaniach ratownictwa technicznego.

Budynek supermarketu uległ całkowitemu zniszczeniu. Straty materialne są bardzo duże.

W działaniach ratowniczo-gaśniczych uczestniczyły siły i środki z powiatów polkowickiego i głogowskiego, KP PSP w Głogowie, KP PSP w Złotoryi, a także KPP Polkowice, zespoły ratownictwa medycznego, Straż Miejska, Przedsiębiorstwo Gospodarki Miejskiej Sp. z o.o. oraz Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Łącznie w działaniach brało udział 30 zastępów oraz 103 strażaków. Ostatnie zastępy zakończyły działania i powróciły do jednostek po godzinie 20:00.

 

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, które wsparły strażaków podczas działań gaśniczych w Polkowicach. Dziękujemy Burmistrzowi Polkowic Wiesławowi Wabikowi za stały kontakt z KDR i zapewnienie niezbędnej pomocy, Policji za zabezpieczenie miejsca zdarzenia, zespołom ratownictwa medycznego za pomoc poszkodowanym strażakom oraz Straży Miejskiej za zaangażowanie podczas działań.

Wyrazy wdzięczności kierujemy do gminnych służb, Przedsiębiorstwa Gospodarki Miejskiej Sp. z o.o., Powiatu Polkowickiego, a także lokalnych przedsiębiorców i mieszkańców za dostarczenie ciepłych posiłków, napojów, wsparcie logistyczne i organizacyjne. Szczególne podziękowania dla Restauracji Dolce Vita Polkowice oraz McDonald’s w Polkowicach za wsparcie posiłkami dla ratowników podczas działań gaśniczych.Dziękujemy również 112 Polkowice za fotorelację i udostępnienie materiałów.

Opracował: mł. kpt. Adrian Ziemiański Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Polkowicach

Zdjęcia: Krzysztof Halla – 112 Polkowice

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}