W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Uwaga na upał

zdjęcie słońca na tle częściowo zachmurzonego niebieskiego nieba.

Wakacje to czas wzmożonych upałów. Wysokie temperatury mogą prowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia. W przypadku wystąpienia nietypowych objawów, skontaktuj się z lekarzem – przestrzegają służby.

Upał to pojęcie meteorologiczne charakteryzujące się wysokimi temperaturami. Mówimy o nim w sytuacji, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 stopni Celsjusza – wyjaśnia Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB).

– Na upał składa się kilka elementów. To nie tylko słońce, lecz także wilgotność powietrza. Duże znaczenie ma samopoczucie oraz poziom zmęczenia człowieka. To wszystko powoduje, w jaki sposób odczuwamy wysoką temperaturę – tłumaczy pos. Krzysztof Ostrowski – lekarz internista, członek sejmowej Komisji Zdrowia.

 

Zdrowotne konsekwencje upału

Wraz ze wzrostem temperatur znacząco zwiększa się ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do udaru, który  zagraża naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Do najczęstszych objawów udaru zaliczmy: nudności, gorączkę, zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy. Wzrost temperatury zwiększa częstotliwość bicia serca i oddechu.

– Upał uniemożliwia normalne funkcjonowanie organizmu. Wysokie temperatury mogą wywołać również udar. Charakteryzują go bóle głowy, zaburzenia widzenia, a w skrajnych przypadkach obrzęk mózgu – wskazuje Krzysztof Ostrowski

Odwodnienie, przegrzanie organizmu oraz udar cieplny to jedne z poważniejszych dolegliwości, jakie niosą ze sobą wysokie temperatury. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opisuje wpływ wysokich temperatur na organizm człowieka.

Zagrożenie życia                                      41º C

Groźba udaru                                           39 º C

Wysychanie gruczołów potowych         38º C

Reakcja systemu termoregulacji           35 º C

Próg upału                                                30 º C

 

Jak ochronić się przed upałem

Instrukcje dotyczące postępowania w czasie upałów podaje m.in. Główny Inspektorat Sanitarny. Urząd zaleca m.in. częste przyjmowanie wody i regularne jedzenie lekkich posiłków. 

– Należy dbać o nawodnienie, ponieważ w upale tracimy nadmierną ilość płynów. Ważne jest, by unikać spożywania mocnego alkoholu, który odwadnia organizm. Istotne jest również zadbanie o odpowiednie nakrycie głowy – radzi lek. Krzysztof Ostrowski.

RCB podkreśla, by szczególnej profilaktyce „przeciwupałowej” poddać dzieci i osoby starsze. Według wskazań Centrum najmłodszych należy ubierać w jasną, lekką, przewiewną odzież oraz obowiązkowo czapkę z daszkiem bądź kapelusz. Ponadto dzieci w wózkach powinno się zasłaniać parasolką, by ochronić je przed słońcem. Nie można podawać im zimnych napojów lecz letnie, najlepiej ziołowe lub owocowe herbatki, wodę i sok. Nie należy dziecka kąpać w zimnej wodzie oraz wychodzić z nim na zewnątrz w najbardziej gorącej porze dnia. Seniorom natomiast RCB zaleca, by zwracali uwagę na swoje samopoczucie. Podczas upałów szybko odwadnia się organizm, co prowadzi do podwyższenia poziomu substancji chemicznych z przyjmowanych leków w organizmie. W konsekwencji może dojść do przedawkowania lekarstw.

Więcej zaleceń Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dotyczących postępowania podczas upałów dostępnych jest [tutaj].

co robić, a czego nie, podczas upałów

 

Pomoc

 

Przebywanie w upale przez długi czas może prowadzić do udaru cieplnego lub przegrzania organizmu. W sytuacji wystąpienia problemów zdrowotnych nasza reakcja musi zależeć od stopnia powikłań i objawów.

– Jeżeli odczuwamy bóle głowy, złe samopoczucie, nudności lub przyspieszenie akcji serca, to wystarczy schronić się przed słońcem, zrobić zimne okłady na głowę lub kark oraz przyjmować dużą ilość płynów. Jednak, kiedy okaże się, że objawy nie mijają, a wręcz dochodzą inne, takie jak wymioty lub zaburzenia czynności centralnego systemu nerwowego, należy niezwłocznie zgłosić się do szpitala, by uzyskać specjalistyczną pomoc – wskazuje członek Komisji Zdrowia.

Główny Inspektorat Sanitarny podaje instrukcje, jak należy postępować w przypadku objawów spowodowanych upałem:

pierwsza pomoc w trakcie upałów

Należy pamiętać, że w ciężkich przypadkach trzeba skontaktować się z pogotowiem ratunkowym (tel. 112 lub 999).

Opracowanie: Marta Klimczak/Maria Sokołowska/Ostrzegamy.online

{"register":{"columns":[]}}