W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tragiczny wypadek drogowy w Elżbietowie

29.06.2021

Zdjęcie wykonane z dachu samochodu pożarniczego przedstawia ogólny widok na miejsce zdarzenia. Widoczny rozbity samochód osobowy oraz fragment ciągnika siodłowego z naczepą. Na miejscu pracują strażacy i policjanci.

29 czerwca, o godzinie 12:41, do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Sochaczewie wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego o wypadku drogowym z udziałem samochodu ciężarowego i osobowego na obwodnicy Teresina. Na miejsce zadysponowane zostały dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Sochaczewie oraz dwa zastępy z Ochotniczych Straży Pożarnych z Niepokalanowa i Szymanowa.

Po dojeździe na miejsce stwierdzono, że ciągnik siodłowy marki Volvo poruszający się Traktem św. Jana Pawła II uderzył przodem w lewy bok samochodu osobowego marki Skoda Superb. W toku przeprowadzonego rozpoznania stwierdzono, że wewnątrz pozostającego poza jezdnią, zdeformowanego auta osobowego znajduje się pięć nieprzytomnych osób - dwie osoby dorosłe oraz troje dzieci. Kierujący ciągnikiem siodłowym wysiadł o własnych siłach i nie doznał żadnych obrażeń. Ponadto w wyniku zderzenia w samochodzie ciężarowym został uszkodzony zbiornik paliwa, z którego nastąpił wyciek oleju napędowego.

Spośród pasażerów samochodu osobowego swodobny dostęp pozostawał do 4-letniej dziewczynki, którą niezwłocznie ewakuowano z pojazdu i wdrożono resuscytację krążeniowo-oddechową. Niestety pomimo wysiłku ratowników, dziecka nie udało się uratować. Zgon stwierdzono także u 47-letniej kierującej, 39-pasażerki oraz dwójki dzieci w wieku 7 i 9 lat.

Dalsze działania straży pożarnej polegały na przepompowaniu około 500 litrów oleju napędowego z samochodu ciężarowego do zbiornika zastępczego oraz sorpcji rozlanych płynów eksploatacyjnych. Po przeprowadzeniu czynności dochodzeniowo-śledczych prowadzonych przez funkcjonariuszy policji i prokuratora, strażacy przy użyciu narzędzi hydraulicznych wykonali dostęp w celu wydobycia ciał ofiar z wraku pojazdu.

W trwający przeszło 4 godziny działaniach uczestniczyło 14 strażaków PSP i 10 strażaków OSP. Na miejsce zdarzenia przybyła grupa operacyjna Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie oraz Komendant Powiatowy PSP w Sochaczewie st. bryg. Piotr Piątkowski wraz z oficerem prasowym st. kpt. Rafałem Krupą.

 

W związku z wystąpieniem w ostatnim czasie wielu groźnych zdarzeń drogowych na drogach naszego powiatu, zwracamy się z apelem do wszystkich uczestników ruchu o rozsądek i bezpieczną jazdę! Miejmy na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych!

Nasze zachowanie i podejmowane decyzje, a także sposób odnoszenia się i traktowania innych na drodze mają wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Nieprzestrzeganie przepisów, nadmierna prędkość, alkohol to główne przyczyny wypadków. Poniżej podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym:

  • Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych;
  • Respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości, korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach;
  • Dostosuj  prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności;
  • Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami;
  • Nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach;
  •  Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu;
  • Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem;
  • Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży.

Zdjęcia (2)