W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

HISTORIA KP PSP

Geneza powstania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Śremie na tle zmian ustrojowych

Wizytacja

Działalność śremskiej Straży pożarnej po okresie II Wojny Światowej rozpoczęła się od zwołania na polecenie Starosty Powiatowego Gabriela Kozłowskiego Zjazdu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w sierpniu 1945 roku. W tym czasie Pierwszym Inspektorem ochrony przeciwpożarowej powołanym przez w/w starostę był Stefan Kraszewski – mistrz kominiarski zasłużony w pożarnictwie przed II Wojną Światową. Jego zasługą była organizacja jednostek OSP w byłych majątkach ziemskich. Pod koniec 1946 roku powstało 16 takich jednostek w majątkach ziemskich i 11 jednostek terenowych, które powstały na wniosek rolników indywidualnych.
W okresie tym powiat śremski liczył 5 gmin: Dolsk, Kórnik, Książ Wlkp. , Mosina, Śrem.

Formacja zawodowa Śremskiej Straży Pożarnej została powołana Ustawą                 
z dnia 13 grudnia 1950 roku o ochronie przeciwpożarowej. Głównym organizatorem          
i pierwszym Komendantem Powiatowym Straży Pożarnej został Franciszek Skrzypek. Dodatkowo zatrudnił On w Komendzie Powiatowej dwóch pracowników:
– Feliks Zagórski – referent do spraw szkoleniowych
– Seweryn Suszka – referent do spraw administracyjnych

Trzyosobowe biuro Komendy Powiatowej Straży Pożarnych w Śremie mieściło się w budynku starostwa powiatowego.
Wszystkie działania gaśnicze oparte były wówczas na ochotniczych strażach pożarnych, które w miarę rozwoju miasta i powiatu zaczynały mieć trudności w prawidłowym wykonywaniu zadań. W tej sytuacji w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnych w Śremie zostało powołane tak zwane „Pogotowie Zawodowe”, które składało się z trzech dyżurujących zawodowych strażaków – kierowców:
– Stanisław Skotarczak
– Edward Koszuta
– Stefan Przybylski
Kierowcy ci odbierali telefonicznie zgłoszenia o powstałych pożarach uruchamiali syrenę alarmową a następnie wyjeżdżali na Śremski Rynek i zabierali zaalarmowanych syreną członków OSP.
W 1954 r. na wniosek Prezydium Powiatowej Rady Narodowej powołano na stanowisko Komendanta Powiatowego Straży Pożarnych st. ogn. Ignacego Grześkowiaka,
a stan etatowy Komendy powiększono o dodatkowy etat referenta ochrony przeciwpożarowej, którym został Józef Marciniak. Biuro Komendy Powiatowej przeniesiono do budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Śremie gdzie jedno pomieszczenie zaadoptowano na biuro i jedno na posterunek alarmowo-dyspozycyjny.
Po odwilży w 1956 roku na terenie powiatu śremskiego masowo przystępowano do budowy i rozbudowy remiz i świetlic oraz poprawy zaopatrzenia wodnego. W latach
1957-1876 powstało ponad 20 strażnic OSP. W tym okresie funkcje Komendantów Powiatowych pełnili:
– st. asp. poż. Jan Szczepaniak – 1962-1964
– st. asp. poż. Andrzej Russek – od 01.05.1964 r. do 31.08.1964 r.

Od 1964 roku funkcję Komendanta Powiatowego Straży Pożarnych w Śremie pełni mjr poż. Franciszek Wenecka. W 1975 roku po reformie administracyjnej państwa Komenda Powiatowa Straży Pożarnych w Śremie przekształciła się w Komendę Rejonową Straży Pożarnych w Śremie. W roku 1977 utworzono Zawodową Straż Pożarną w Śremie, początkowo jako oddział VII Zawodowej Straży Pożarnej w Poznaniu a w 1981 roku jako Zawodową Straż Pożarną w Śremie, kategorii „C”.

Początkowo teren działania Komendy Rejonowej Straży Pożarnych w Śremie
i Zawodowej Straży pożarnej w Śremie obejmował 9 gmin: Brodnica, Czempiń, Dolsk, Krzykosy, Nowe Miasto, Zaniemyśl, Kórnik, Książ Wlkp. i Śrem. Od roku 1978 pozostało
6 gmin: Brodnica, Czempiń, Dolsk, Książ Wlkp., Kórnik i Śrem.

Komendą Rejonową Straży Pożarnych w Śremie, w dalszym ciągu dowodził mjr poż. Franciszek Wencka aż do 1982 roku. Komenda Rejonowa rozpoczęła swoja działalność posiadając na wyposażeniu następujący sprzęt:
– samochody gaśnicze GBAM 2/8+8, GBM 2/8, GLM 8/8
– samochód operacyjny marki FSO – Warszawa 223
a w dalszej kolejności pozyskano:
 – samochód śniegowy GSN – 900
–  samochód gaśniczy Star 244 GBA2,5/26 i Jelcz GCBA 6/32

Z dniem 1 marca 1982 roku Komendant Wojewódzki Straży Pożarnych w Poznaniu, mianował por. poż. Jarosława Wałka na stanowisko Komendanta Rejonowego i jednocześnie Komendanta Zawodowej Straży Pożarnej w Śremie.

Skład osobowy Komendy Rejonowej Straży Pożarnych i  Zawodowej Straży Pożarnej przedstawiał się następująco:
– chor. poż. Tadeusz Ciszewski – prewentysta
– st. ogn. Tadeusz Frąckowiak – operacyjny
– kpr. poż. Ewa Napierała – organizacyjno- kadrowa
– Urszula Jankowska – kwatermistrz
– Janina Łączna – główna księgowa
– str. Onufry Dworczak, str. Włodzimierz Simon, str. Tadeusz Kościelniak, – szefowie zmian służbowych
– kpr. Halina Jenczak, st. kpr. Jolanta Leśniczak, st.kpr. Roman Sutor – telefoniści-dyspozytorzy,
– ogn. Henryk Matysiak, str. Jan Nowak, ogn. Jan Barcz, ogn. Roman Drews, st. ogn. Jan Barwiński, kpr. Roman Przybylak, plut. Henryk Sikorski, str. Stanisław Przybylski, str. Andrzej Nowicki, str. Henryk Grewling – kierowcy,
– str. Jacek Bąk, str. Andrzej Grytka – przodownicy roty .

Na początku lat 80-tych Komenda Rejonowa Straży Pożarnych w Śremie wzbogaciła się o dodatkowy sprzęt silnikowy taki jak:
– samochód proszkowy GPr-1500,
– samochód podnośnik SH-18 na podwoziu „Śkody”
– samochód cysterna – SBM 18/8
– samochód gaśniczy lekki  GLBAPr 2/04/12/50 na podwoziu Żuk.
– transporter gąsienicowy PTG,
– przyczepki specjalistyczne typu BLA,
– samochód ciężarowy Star 29,
– samochód operacyjny Fiat 1500
– samochód terenowy UAZ
– autobus marki Jelcz

Samochody Komendy Rejonowej Straży Pożarnej w Śremie garażowany na placu w trakcie budowy strażnicy
Samochody Komendy Rejonowej Straży Pożarnej w Śremie garażowany na placu w trakcie budowy strażnicy

 

Latem 1982 roku kpt. poż. Jarosław Wałek podjął się daleko idącej rozbudowy         
i modernizacji budynku Komendy Rejonowej Straży Pożarnych w Śremie.

rok 1985: uroczystość obchodów 40-lecia Ochrony Przeciwpożarowej w PRL
rok 1985: uroczystość obchodów 40-lecia Ochrony Przeciwpożarowej w PRL przemawia kpt.poż. Jarosław Wałek, w mundurach od prawej płk. poż. Maciej Szreder, dh Władysław Wesołowski i mjr poż. Juliusz Skrobisz, za nimi .mjr. poż. Franciszek Wenecka, dha Barbara Grycza, wśród cywili kierownik Urzędu Rejonowego Śremie Andrzej Ratajczak- późniejszy Burmistrz Śremu


Po ogromnym poświęceniu i nieobliczalnym nakładzie własnej pracy śremskich strażaków w dniu 26 maja 1989 roku oddano do użytku nowy budynek podstawowy  z sześcioma boksami garażowymi, świetlicą, jadalnią, pokojami sypialnymi, szatniami, łazienką, salą telewizyjną, oraz nowocześnie wyposażonym stanowiskiem kierowania i biurami na drugim piętrze z kuchnią i salami wykładowymi, w tym salą audiowizualną.

rok 1985 – prace ziemne przy budowie Strażnicy w Śremie nadzoruje kpt. poż. Jarosław Wałek
rok 1985 – prace ziemne przy budowie Strażnicy w Śremie nadzoruje kpt. poż. Jarosław Wałek


W drugim segmencie budynku została wybudowana kotłownia z magazynem opału, kasyno strażackie, i na piętrze sala gimnastyczna z jedyną w województwie krytą wspinalnią.

rok 1987 tak powstawała sala gimnastyczna
rok 1987 tak powstawała sala gimnastyczna


W trzecim segmencie został wybudowany nowoczesny magazyn kontenerowy z całym zapleczem socjalnym. Ponadto wybudowany został niezależnie od innych obiektów domek ćwiczeń ogniowych z nowoczesnym wyposażeniem. Rozbudowano część warsztatową, gdzie powstała nowoczesna stacja diagnostyczna dla pojazdów, myjka i suszarnia wężowa, myjnia do pojazdów, pomieszczenie z zapasowym agregatem oświetleniowym całego budynku.

rok 1986 ; Komendant Wojewódzki płk.poż. Jerzy Fiedler dokonuje aktu wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Śremskiej Strażnicy
rok 1986 ; Komendant Wojewódzki płk.poż. Jerzy Fiedler dokonuje aktu wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Śremskiej Strażnicy


Starą część budynku rozbudowano o pomieszczenia koszarowe dla 40 osób z zapleczem socjalnym, zaadoptowano pomieszczenia na świetlicę z pomieszczeniem do projekcji filmów, oraz zaadoptowano kilka pomieszczeń na mieszkania dla strażaków. Powstało w ten sposób pięć lokali mieszkalnych. Ponadto w budynku Komendy znalazło się miejsce na nowoczesną siłownię do podnoszenia tężyzny fizycznej przez strażaków, oraz nowoczesną saunę.

rok 1988 ; Komendę Rejonową w Śremie w trakcie budowy wizytuje Komendant Główny Straży Pożarnych płk. poż. Andrzej Stefanowski
rok 1988 ; Komendę Rejonową w Śremie w trakcie budowy wizytuje Komendant Główny Straży Pożarnych płk. poż. Andrzej Stefanowski

 

Zawody

 

Zawody 2
rok 1987 ; budowa nie przeszkadzała przy organizacji Powiatowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych
 


Od 1988 roku w nowo wybudowanych obiektach zaczęły funkcjonować trzy struktury: Komenda Rejonowa Straży Pożarnych, Zawodowa Straż Pożarna  i Wojewódzki Ośrodek Szkolenia Pożarniczego.

rok 1989 ; równocześnie z budową cały czas trwa w Śremie szkolenie dla młodych adeptów pożarnictwa
rok 1989 ; równocześnie z budową cały czas trwa w Śremie szkolenie dla młodych adeptów pożarnictwa


 

czerwiec 1990 rok – pierwszy w Polsce Kurs Ratowników Chemicznych przeprowadzony w Śremie
czerwiec 1990 rok – pierwszy w Polsce Kurs Ratowników Chemicznych przeprowadzony w Śremie


Taki stan rzeczy utrzymał się do roku 1992, kiedy to niezrozumiałą decyzja władz nadrzędnych zlikwidowano Komendę Rejonową Straży Pożarnych w Śremie a wraz z nią strukturę Zawodowej Straży Pożarnej i Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Pożarniczego. Wraz z likwidacją Komendy, mjr poż. Jarosław Wałek stracił funkcję Komendanta Rejonowego.

rok 1992 – Komenda Rejonowa Straży Pożarnych w Śremie
rok 1992 – Komenda Rejonowa Straży Pożarnych w Śremie


W to miejsce powstała Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Państwowej Straży pożarnej podległa pod Komendę Rejonową w Środzie Wlkp. gdzie funkcję Komendanta Rejonowego pełnił st. bryg. Stefan Kalak.W obiektach śremskiej straży, w dalszym ciągu odbywały się szkolenia i kursy dla strażaków całego województwa a nawet Kraju. Funkcjonował w tym czasie nieetatowy ośrodek szkolenia i dopiero w 1997 roku został powołany formalnie Ośrodek Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Śremie, którego Komendantem był st. kpt. Waldemar Stypiński

Działania szkoleniowe Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Pożarniczego w Śremie
Działania szkoleniowe Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Pożarniczego w Śremie


 

Gniezno – 1997 rok ; zabezpieczenie wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II
Gniezno – 1997 rok ; zabezpieczenie wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II

rok 1997 – powódź w Nowej Soli – ekipa ratownicza z Poznania i Śremu pod dowództwem st. kpt. Leszka Węckowskiego

rok 1997 – powódź w Nowej Soli – ekipa ratownicza z Poznania i Śremu pod dowództwem st. kpt. Leszka Węckowskiego
rok 1997 – powódź w Nowej Soli – ekipa ratownicza z Poznania i Śremu pod dowództwem st. kpt. Leszka Węckowskiego


Po reformie administracyjnej w 1998 roku przywrócono do Śremu Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej. Od stycznia 1998 roku do czerwca 2000 roku pełniącym obowiązki Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Śremie był mł. bryg. Tadeusz Ciszewski. W roku 2000 przez okres czterech miesięcy Komendą Powiatową kierował st. kpt. Jarosław Czaja a od 13 października 2000 roku. Następnie stanowisko komendanta objął kpt. Sławomir Drozd, które pełnił do 28 września 2018 roku. Po zdaniu obowiązków komendanta powiatowego PSP w Śremie stanowisko objął kpt. Tomasz Kierzek i pozostaje na nim do chwili obecnej.

W latach dziewięćdziesiątych uległa też zmianie struktura wewnętrzna Komendy Powiatowej. Istniejące do tej pory służby zostały zastąpione przez wydziały. Obecnie (tj. stan na grudzień 2006 roku) Komenda Powiatowa składa się z następujących komórek:

  1. Wydział Organizacyjno – Kadrowy
  2. Wydział Operacyjno – Szkoleniowy
  3. Wydział Kontrolno – Rozpoznawczy
  4. Wydział Kwatermistrzowsko – Techniczny
  5. Wydział Finansów
  6. Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza

Na dzień dzisiejszy obowiązuje regulamin zgodny z Zarządzeniem nr 17/2019 Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 25 lipca 2019 roku

Zdjęcia (15)

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
23.09.2020 21:33 Tomasz Kierzek
Wytwarzający/ Odpowiadający:
st.kpt. Tomasz Kierzek
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
HISTORIA KP PSP 3.0 06.01.2021 13:29 Tomasz Kierzek
Historia KP PSP 2.0 05.10.2020 21:07 Tomasz Kierzek
Historia KP PSP 1.0 23.09.2020 21:33 Tomasz Kierzek

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}