W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

01.08.2022

1 sierpnia 2022 roku o godzinie 17:00 rozległy się syreny pojazdów pożarniczych w Komendzie Powiatowej PSP w Śremie w związku z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zmiana służbowa JRG Śrem podczas godziny W upamiętniając kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

W poniedziałek 1 sierpnia 2022 roku dokładnie o godz. 17:00 w Komendzie  Powiatowej PSP w Śremie uczczono 78 rocznicę  wybuchu Powstania Warszawskiego. W pojazdach pożarniczych załączono sygnały dźwiękowe i świetlne oddając hołd bohaterskim powstańcom.​​

Powstanie warszawskie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej, licząc, że uda się w ten sposób wzmocnić międzynarodową pozycję rządu RP na uchodźstwie oraz powstrzymać realizowany przez Stalina proces wasalizacji i sowietyzacji Polski. Po wybuchu powstania Armia Czerwona wstrzymała ofensywę na kierunku warszawskim, a radziecki dyktator konsekwentnie odmawiał udzielenia powstaniu poważniejszej pomocy. Wsparcie udzielone powstańcom przez USA i Wielką Brytanię miało natomiast ograniczony charakter i nie wpłynęło w sposób istotny na sytuację w Warszawie.

W rezultacie słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.Powstanie warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski.

CHWAŁA BOHATEROM!


Opracowanie: bryg. Tomasz Wybierała - KP PSP w Śremie
Zdjęcia: KP PSP w Śremie

Wideo

{"register":{"columns":[]}}