W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ŚREMSCY STRAŻACY I KRÓTKOFALOWCY EDUKUJĄ ALFABETEM MORSE'A

28.02.2021

Komenda Powiatowa PSP w Śremie  w porozumieniu  Klubem Krótkofalowców LAMBDA SP3PKC stworzyła nietuzinkowy projekt dotarcia do jak największej liczby obywateli propagując ogólnopolską akcję CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA. Prekursorem i pomysłodawcą akcji jest asp. sztab. Waldemar Walkowiak na co dzień funkcjonariusz KP PSP w Śremie a prywatnie miłośnik krótkofalarstwa.

Funkcjonariusz nadaje fonią treści dotyczące spraw związanych z kampanią czujka na straży Twojego bezpieczeństwa

W tym celu stworzono karty specjalne karty QSL, które wykorzystują krótkofalowcy w celu potwierdzenia łączności z danym korespondentem.

Karty QSL są to karty, które potwierdzają nawiązanie amatorskiej łączności radiowej, zarówno przez krótkofalowców, jak i użytkowników CB radio. Karty QSL są także potwierdzeniem nasłuchu dla SWL, wysyłają je również komercyjne stacje radiowe, a nawet niektóre radiolatarnie bezkierunkowe.

W paśmie krótkofalarskim 80m członkowie klubu LAMBDA nawiązują łączność z krótkofalowcami, w której przekazywane są informacje dotyczące zagrożeń tlenkiem węgla, objawów oraz jak można się zabezpieczyć i uniknąć zatrucia. Na początek wydrukowano 200 kart QSL rozdając je wśród krótkofalowców.

Czynności opisane wyżej oraz inne dane potwierdzające łączność nanoszone są na kartę QSL. Wszystkie komunikaty przekazywane są fonią i co ciekawe i wyjątkowe również alfabetem Morse’a, więc są również odczytywane przez krótkofalowców nie znających języka polskiego.

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju i ograniczeniami w kontaktach ze społeczeństwem tutejsza komenda postanowiła trochę w inny sposób dotrzeć do społeczeństwa poprzez propagowanie akcji CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA wykorzystując fale radiowe. Podczas nadawania fonią udało się nawiązać łączność z osobą - polakiem mieszkającym ponad 7 tys km od Śremu tj. 30mil na północny - zachód od Chicago.

 

W imieniu śremskich strażaków Komendant Powiatowy PSP st. kpt. Tomasz Kierzek dziękuje  Klubowi LAMBDA za współpracę i propagowanie zagadnień związanych z tlenkiem węgla i zabezpieczeniem przed zatruciem.


 

Opracował: st.kpt. Tomasz Kierzek
Zdjęcia/Wideo: - asp.sztab. Waldemar Walkowiak

Materiały

Śremscy strażacy i krótkofalowcy wspólnie w akcji czujka na straży Twojego bezpieczeństwa
AUDIO-2021-02-25-20-57-40​_(online-audio-convertercom).mp3 3.89MB

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}