Bezpieczne Ferie 2025 w powiecie szydłowieckim
10.02.2025
Strażacy z KP PSP Szydłowiec po raz kolejny ruszyli z akcją „Bezpieczne Ferie”. Edukacja dzieci ma zapewnić spokojny i bezpieczny zimowy odpoczynek. Wśród inicjatyw znalazły się m.in. zajęcia w szkołach i instytucjach, gdzie uczniowie i podopieczni uczyli się, jak radzić sobie w sytuacjach zagrożenia.
Komenda Powiatowa PSP w Szydłowcu razem z Komendą Powiatową Policji w Szydłowcu oraz Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Szydłowcu kontynuuje tradycję działań prewencyjnych w ramach kampanii „Bezpieczne Ferie”, by przypominać dzieciom i dorosłym o zasadach bezpieczeństwa.
Strażacy na terenie całego powiatu w okresie poprzedzającym ferie, uczyli dzieci jak reagować w sytuacjach zagrożenia, np. podczas pożaru lub potrzeby udzielenia pierwszej pomocy. Szczególną uwagę zwrócono na znaczenie czujek tlenku węgla, które mogą uratować życie, oraz na podstawowe umiejętności ratownicze. Dzięki aktywności dzieci i zaangażowaniu nauczycieli udało się przećwiczyć schematy postępowania w nagłych sytuacjach.
Podczas spotkań strażacy poruszali zagadnienia związane z:
- zagrożeniami wynikającymi z korzystania z dzikich lodowisk i zabaw na śniegu;
- postępowaniem w przypadku pożarów i zatrucia tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych;
- ochroną ciała przed niskimi temperaturami;
- noszeniem elementów odblaskowych po zmroku;
- zasadami zgłaszania zdarzeń na numer alarmowy 112;
- udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej.
Edukacja dzieci i młodzieży jest kluczowa w budowaniu świadomości o potencjalnych zagrożeniach. Dzięki kampanii „Bezpieczne Ferie 2025” najmłodsi mogą czuć się pewniej podczas zimowych aktywności, a rodzice mogą być spokojniejsi o ich bezpieczeństwo.
Opracowanie: kpt. Robert Rycerski
Zdjęcia: KP PSP Szydłowiec, KPP Szydłowiec, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Sadku, Przedszkole Samorządowe nr 1 im. Tęczowego Misia w Szydłowcu.