W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Artykuł portalu Onet.pl jest krzywdzący i niesprawiedliwy dla strażaków oraz ich rodzin

19.09.2022

Logo Państwowej Straży pożarnej na czerwonym tle.

Publikacja artykułu po tytułem „Strażacy to rodzina. Do dowódcy nikt nie kabluje” autorstwa Pani Agnieszki Sztyler-Turovsky opublikowanego w niedzielę 18 września 2022 roku na portalu Onet Kobieta wywołała poruszenie w środowisku pożarniczym poprzez relacjonowanie wydarzeń nie mających nic wspólnego z rzeczywistością.

Na stronie głównej portalu Onet.pl artykuł nosił nazwę „Zawsze na dwóch ratowników jeden musiał być trzeźwy. I kierowca”, który sugeruje, że jest to codzienna rzeczywistość w Państwowej Straży Pożarnej. Tytuł artykułu godzi w dobre imię wszystkich strażaków pełniących służbę w Państwowej Straży Pożarnej. Wydarzenia w opisanym artykule prawdopodobnie miały miejsce conajmniej kilkanaście lat temu.

Artykuł w swoim tytule i treści mocno sugeruje, że w jednostkach PSP spożywa się alkohol i jest to zwykła codzienna sytuacja. Jesteśmy zasmuceni, pojawieniem się reportażu, krzywdzącego i niesprawiedliwego dla strażaków, oraz ich rodzin. Publikacja opisuje to jako zjawisko występujące w sposób masowy, a jednocześnie sugeruje rzekomą teraźniejszość. Może być to niewłaściwie odebrane przez środowisko pożarnicze i instytucje współpracujące. Dlatego protestujemy w imieniu strażaków, którzy z dużym zaangażowaniem, poświęceniem oraz narażeniem zdrowia i życia uczestniczą w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

Strażacy podczas 24 godzinnej służby, poza działalnością ratowniczą, realizują ćwiczenia, doskonalenie zawodowe oraz dbają o sprawność fizyczną. Opisywane w artykule sytuacje nie stanowią normy w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej. Co więcej, każdy przypadek związany z używaniem alkoholu podczas wykonywania obowiązków służbowych jest powszechnie piętnowany przez społeczność strażacką oraz wyciągane są surowe konsekwencje w przypadku wykrycia spożywania alkoholu podczas służby.

Wśród strażaków oraz kadry kierowniczej PSP nie ma akceptacji na sytuacje związane ze spożywaniem alkoholu na służbie. Podczas inspekcji oficer operacyjny przeprowadza badanie na zawartość alkoholu we krwi przy pomocy certyfikowanego alkomatu w asyście funkcjonariuszy z grupy inspekcyjnej oraz kadry dowódczej kontrolowanej jednostki PSP.

Państwowa Straż Pożarna jako jedna z pierwszych służb mundurowych wprowadziła profilaktyczne programy o tematyce antyalkoholowej oraz antystresowej.  Jednocześnie, kadra dowódcza Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP oraz szefowie zmian w JRG PSP odbywają cykliczne spotkania z psychologami PSP. Podczas spotkań omawiana jest tematyka związana z czynnikami stresogennymi oraz podkreślana jest rola pomocy psychologicznej dla strażaków biorących udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Dowódcy wszystkich szczebli wiedzą w jaki sposób poprosić o pomoc psychologa PSP oraz kiedy i jak skontaktować się aby zgłosić potrzebę interwencji psychologicznej w przypadku wystąpienia sytuacji traumatycznych lub wpływających na funkcjonowanie jednostki PSP.

Strażacy oraz kadra kierownicza PSP przykładają olbrzymią wagę do zachowania dyscypliny, poziomu wyszkolenia oraz wysokich kwalifikacji zawodowych strażaków PSP, którzy niosą pomoc w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego. W naszych szeregach nie ma miejsca na strażaków, którzy nie przestrzegają podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz tych, którzy zapominają o wartościach jakie reprezentuje całe środowisko ratownicze.

{"register":{"columns":[]}}