W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia ratownicze na terenie miejscowości Klecza Dolna

09.11.2023

W dniach 8-9.11.2023 roku na terenie Przedsiębiorstwa Pszczelarskiego Tomasz Łysoń w Kleczy Dolnej przeprowadzono zorganizowane przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach powiatowe ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem "Klecza 2023".

Widok z tyłu. Samochody gaśnicze na placu wewnętrznym zakładu. Przy samochodach trzech funkcjonariuszy PSP w czerwonych hełmach. Z prawej strony dwóch druhów podaje prąd gaśniczy z prądownicy. Z prawej strony nad budynkiem kosz drabiny.

Ćwiczenia miały na celu m.in.:

  1. doskonalenie umiejętności strażaków w likwidacji pożarów powstałych w obiektach produkcyjno-magazynowych, dostarczaniu wody na duże odległości, poszukiwaniu i ewakuacji osób (ratownictwo medyczne). 
  2. doskonalenie współdziałania sił i środków krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego oraz pozostałych jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu wadowickiego z jednostkami PSP spoza powiatu,
  3. doskonalenie współdziałania strażaków PSP i OSP z Policją, Strażą Miejską a także przedstawicielami innych podmiotów. 

W ćwiczeniach, składających się z części teoretycznej oraz części praktycznej, uczestniczyły następujące podmioty i instytucje:

  • Komenda Powiatowa PSP w Wadowicach, w tym Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Wadowicach i Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Andrychowie,
  • Komenda Wojewódzka PSP w Krakowie – samochód dowodzenia i łączności SDŁ,
  • Komenda Miejska PSP w Krakowie – zastęp rozpoznania i ratownictwa chemicznego - SCRRChem „MobiLab” z JRG nr 6 w Krakowie i zastęp SLKw z bezzałogowym statkiem powietrznym z JRG nr 7 w Krakowie,
  • Komenda Powiatowa PSP w Oświęcimiu i Komenda Powiatowa PSP w Chrzanowie – dwa zastępy ratowniczo-gaśnicze wchodzące w skład Plutonu Ratowniczo-Gaśniczego „Oświęcim” ,
  • Powiatowy Pluton Zaopatrzenia Wodnego „Akwen Wadowice” – wydzielone jednostki OSP z terenu powiatu wadowickiego, 
  • wszystkie jednostki OSP z terenu gminy Wadowice,
  • przedstawiciele: Wydziału Spraw Obronnych i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Wadowicach, Urzędu Miejskiego w Wadowicach oraz pracownicy Przedsiębiorstwa Pszczelarskiego Tomasz Łysoń w Kleczy Dolnej,
  • Komenda Powiatowa Policji w Wadowicach,
  • Straż Miejska w Wadowicach.  

Łącznie w działaniach praktycznych wzięło udział około sto pięćdziesiąt osób i kilkadziesiąt pojazdów (PSP i OSP, Policja, Straż Miejska oraz przedstawiciele podmiotów współpracujących z PSP).

Pierwszego dnia ćwiczeń, w części teoretycznej, przeanalizowano m.in. możliwe aspekty potencjalnych działań ratowniczych prowadzonych w przypadku wystąpienia określonych zagrożeń w obiektach produkcyjnomagazynowych, omówiono zasady wykorzystania w działaniach ratowniczych specjalistycznego pojazdu rozpoznania i ratownictwa chemicznego „MobiLab” oraz bezzałogowego statku powietrznego. Przedstawiono również możliwości użycia tzw. powiatowego plutonu zaopatrzenia wodnego do dostarczania wody do celów gaśniczych na duże odległości.

W drugim dniu realizowano epizody praktyczne, w których założono pożar powstały w hali produkcyjnej w kompleksie budynków przedsiębiorstwa pszczelarskiego, w którym poszkodowanych zostało kilku pracowników. Zadaniem sił i środków podmiotów ratowniczych i porządkowych było m.in. zabezpieczenie miejsca zdarzenia, niedopuszczenie do rozprzestrzenienia się pożaru oraz jego ugaszenie, zorganizowanie zaopatrzenia wodnego dla zastępów gaśniczych a także poszukiwanie poszkodowanych osób, ich ewakuacja i udzielenie im kwalifikowanej pierwszej pomocy. Dodatkowym elementem ćwiczeń była organizacja sztabu akcji, którego zadaniem było wsparcie oficera PSP kierującego działaniem ratowniczym. Oprócz wymienionych działań prowadzono również monitoring sytuacji pożarowej z powietrza (BSP „dron”) oraz monitoring stopnia zanieczyszczenia atmosfery produktami spalania przy wykorzystaniu specjalistycznego zastępu ratownictwa chemicznego („MobiLab”). 

Po zrealizowaniu wszystkich zadań, ćwiczenia zostały omówione i podsumowane przez rozjemców oraz obserwatorów - zarówno oficerowie z Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie, jak i zastępca komendanta powiatowego PSP w Wadowicach bryg. Wojciech Grzybczyk oraz przedstawicielka Przedsiębiorstwa Pszczelarskiego Sylwia Gibas pozytywnie ocenili przebieg oraz skuteczność podjętych działań, podkreślając przy tym osiągnięcie założonych celów ćwiczeń. 
 
Opracowanie: mł. bryg. Jacek Kolber (KP PSP w Wadowicach)
Zdjęcia: druh Grzegorz Świątek (OSP Klecza) i mł. bryg. Jacek Kolber (KP PSP Wadowice)

Zdjęcia (16)

{"register":{"columns":[]}}