W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O Jednostce

Samochody pożarnicze różnego typu stojące na placu przed budynkiem Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej w Wadowicach. Po prawej stronie żółty, trzykondygnacyjny budynek jednostki z czterema bramami garażowymi. Na budynku poniżej dachu na białym pasie czerwony napis Państwowa Straż Pożarna tel. 998.

Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza PSP w Wadowicach

ul. Wojska Polskiego 2C , 34-100 Wadowice

tel. 47 831 76 70

email: jrgwadowice@straz.wadowice.pl


Wadowicka Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza (nr 1) wchodzi w skład struktury organizacyjnej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach. Służbę w JRG etatowo pełni 59 strażaków - dwóch funkcjonariuszy w codziennym rozkładzie czasu służby (dowódca JRG i zastępca dowódcy JRG) oraz 57 funkcjonariuszy w zmianowym rozkładzie czasu służby 24/28 (trzy zmiany służbowe po 19 strażaków).

Siedzibą JRG Wadowice jest budynek zlokalizowany w Wadowicach przy ul. Wojska Polskiego 2b.

Terenem działania JRG Wadowice są gminy: Wadowice, Brzeźnica, Kalwaria Zebrzydowska, Mucharz, Tomice, Spytkowice, Stryszów oraz Lanckorona. Siły i środki JRG, w razie potrzeby, uczestniczą także w działaniach ratowniczych na terenie pozostałych gmin powiatu wadowickiego (Andrychów i Wieprz), a także na tzw. obszarach chronionych położonych poza powiatem wadowickim (część powiatu oświęcimskiego i chrzanowskiego). W sytuacjach nadzwyczajnych określone zastępy JRG Wadowice mogą być także dysponowane do uczestnictwa w działaniach ratowniczych na teren całego województwa małopolskiego, a nawet kraju.

Do zadań Jednostki Ratowniczo–Gaśniczej w Wadowicach należy:
1) Organizowanie i prowadzenie akcji ratowniczych w czasie walki z pożarami oraz likwidacji miejscowych zagrożeń.
2) Dokumentowanie toku pełnienia służby ze szczególnym uwzględnieniem sporządzania informacji z prowadzonych działań ratowniczych.
3) Wykonywanie pomocniczych czynności w czasie klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń, gdy działaniami kierują inne służby.
4) Wykonywanie podstawowych czynności ratowniczych w obszarze chronionym oraz w ramach odwodów operacyjnych.
5) Wykonywanie specjalistycznych czynności ratowniczych w obszarze chronionym oraz w ramach odwodów operacyjnych.
6) Przygotowanie własnych sił i środków do wypełniania zadań ratowniczych na przydzielonym obszarze chronionym.
7) Współdziałanie z innymi służbami ratowniczymi na przydzielonym obszarze działania w zakresie doskonalenia likwidacji zdarzeń.
8) Rozpoznawanie zagrożeń pożarowych i innych, poznawanie własnego terenu działania, w tym udział w ćwiczeniach na obiektach.
9) Realizowanie zajęć sportowych dla strażaków pełniących służbę w JRG.
10) Prowadzenie doskonalenia zawodowego.

 

{"register":{"columns":[]}}