W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie działań ratowniczo-gaśniczych za 2021 rok

01.02.2022

Logo Państwowej Straży Pożarnej na białym tle

     Podsumowując działania ratowniczo-gaśnicze Komenda Powiatowa PSP w Wadowicach informuje, że w 2021 roku zanotowaliśmy ogółem 1954 zdarzenia z czego 319 z nich stanowiły pożary, 1474 miejscowe zagrożenia, a 161 to fałszywe alarmy.
W odniesieniu do roku 2020 jest to wzrost o 122 zdarzenia. Jednym z najbardziej charakterystycznych był pożar bardzo duży (o powierzchni 1200 m2) pryzmy rozdrobnionych odpadów wielkogabarytowych na wysypisku odpadów komunalnych EKO Sp. z. o.o., który miał miejsce w dniu 29.06.2021 r. w Choczni przy ul. Kościuszki 304.

     W akcji, która trwała 5 godz. 27 min. uczestniczyło 7 zastępów PSP w tym 1 zastęp specjalistyczny z grupy PSP chem-eko (łącznie 21 osób) i 7 zastępów OSP (łącznie 32 osoby).

     Zegar zdarzeń pokazuje, że strażacy interweniowali średnio co 4 godziny i 29 minut.

     Doświadczenia ostatnich lat pokazują dobitnie, jakie niebezpieczeństwo grozi nam ze strony wadliwie działających, źle podłączonych, nie wyczyszczonych lub nieostrożnie eksploatowanych pieców centralnego ogrzewania, piecyków przenośnych służących do dogrzania pomieszczeń, piecyków łazienkowych i innych tego typu urządzeń, które w związku z chłodami i mrozem zaczynają być szczególnie intensywnie używane. Podczas spalania materiałów palnych przy niedostatku tlenu w otaczającym powietrzu powstaje tlenek węgla, zwany popularnie czadem. Wdychanie nawet niewielkiej jego ilości może spowodować zatrucie, silny ból głowy, śpiączkę, a nawet śmierć. Czad jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku, blokuje dostęp tlenu do organizmu poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, co w większej dawce powoduje śmierć przez uduszenie.

     Niestety w minionym roku miały także miejsce zdarzenia związane z podtruciami spowodowanymi przez tlenek węgla gdzie w 9 przypadkach 15 osób w tym 1 dziecko wymagało hospitalizacji. W związku z tym apelujemy do mieszkańców o instalowanie detektorów tlenku węgla, rozsądne korzystanie z wszelkich urządzeń grzewczych, dbanie o ich prawidłowy stan techniczny i dokonywanie niezbędnych przeglądów oraz badań.


Opracowanie: mł. bryg. Krzysztof Cieciak - KP PSP w Wadowicach

{"register":{"columns":[]}}