W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Koordynacja działań mistrzów kominiarskich oraz strażaków zmierzających do ograniczenia liczby zatruć tlenkiem węgla

09.01.2023

Komendant Powiatowy Straży Pożarnej przywitał zaproszonych gości

9 stycznia w budynku komendy odbyło się spotkanie funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim z przedstawicielami Korporacji Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego oraz Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego.


Celem spotkania była koordynacja działań prewencyjnych zmierzających do ograniczenia liczby zatruć tlenkiem węgla na terenie powiatu wodzisławskiego, w tym:

  • omówienie warunków bezpiecznego użytkowania przewodów kominowych-wentylacyjnych i spalinowych oraz urządzeń grzewczych;
  • analiza ostatnich zdarzeń związanych z zatruciem tlenkiem węgla osób korzystających z gazowych przepływowych podgrzewaczy wody w powiecie wodzisławskim i powiatach sąsiadujących;
  • ustalenie możliwych działań w zakresie ograniczenia zagrożeń wynikających z emisji tlenku węgla do pomieszczeń mieszkalnych.

Było to kolejne spotkanie w ciągu ostatnich tygodni, w ramach którego podejmowane są wspólne inicjatywy zmierzające do ograniczenia liczby zdarzeń związanych z zatruciem tlenkiem węgla. W trakcie spotkania mistrz kominiarski Łukasz Malcharczyk – członek zarządu Korporacji Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego, przedstawił prezentację, w której podkreślił jak ważny jest odpowiedni montaż oraz konserwacja przepływowych piecyków gazowych. Zwrócił również uwagę na zapewnienie właściwej wentylacji mieszkań, która ma decydujące znaczenie dla prawidłowego działania przepływowych podgrzewaczy wody. 

Spotkanie pozwoliło wypracować wspólne kierunki działań informacyjno-edukacyjnych oraz prewencyjnych. Zaplanowano również przeprowadzenie kolejnych spotkań, w tym z udziałem podmiotów odpowiedzialnych za gospodarkę zasobami mieszkalnymi.

 

Przypominamy!

  1. Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku.

 

  1. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność urządzeń gazowych oraz przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:
  • braku konserwacji, okresowego przeglądu i czyszczenia;
  • wad konstrukcyjnych, nieszczelności;
  • niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

 

  1. Zgodnie z §  17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz.U. 2009 nr 205 poz. 1584) użytkownik lokalu mieszkalnego zobowiązany jest do użytkowania instalacji gazowej:
  • zgodnie z założeniami projektu tej instalacji;
  • eliminując możliwość wydzielania się tlenku węgla z urządzeń gazowych;
  • zapewniając bezpieczeństwo użytkowników lokalu;
  • zapewniając bezpieczeństwo oraz ochronę interesów użytkowników innych lokali korzystających z tej instalacji oraz osób trzecich.

 

  1. Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?
  • Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta;
  • Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych;
  • Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych;
  • W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację;
  • Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych;
  • Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.

W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej!

Materiały

Film promujący akcję #ZaprosKominiarza
Cichy​_zabójca​_CZAD​_-​_#ZaprosKominiarza.mp4 5.53MB

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}