W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wybuch gazu - Zniszczony budynek mieszkalny, powiat wysokomazowiecki

25.02.2021

Zawalony budynek mieszkalny. Kruszewo Wypychy

W dniu 25.02.2021 r. o godz. 13:42 Dyżurny SK KP PSP w Wysokiem Mazowieckiem otrzymał informację o zawaleniu się dachu na budynku mieszkalnym i o przebywających osobach uwięzionych w środku w miejscowości Kruszewo Wypychy gmina Sokoły powiat wysokomazowiecki. Do zdarzenia zadysponowano łącznie 8 zastępów Straży Pożarnej

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu straży pożarnej stwierdzono zawalony w dużym stopniu trzykondygnacyjny budynek  mieszkalny z sutereną, murowany, kryty blachą.  Całkowitemu zniszczeniu uległa pierwsza kondygnacja nadziemna.  Konstrukcja dachu wraz ze ścianami szczytowymi została przemieszczona i oparta o ziemię od strony północnej.  Zniszczone ściany utworzyły gruzowisko wokół budynku.  Zawaleniu uległ strop pomiędzy parterem i poddaszem oparty na niższym stropie. Wewnątrz obiektu znajdowała się duża ilość zwisających, betonowych elementów. Na zewnątrz budynku znajdowała się kobieta z czteroletnim dzieckiem, przytomni z zachowaniem świadomości. Dziecko zostało zabrane przez przybyły na miejsce LPR a kobieta przez ambulans ratownictwa medycznego. Wewnątrz budynku znajdowała się starsza kobieta, przytomna, uwięziona w gruzowisku. Poszkodowana znajdowała się w pozycji leżącej przysypana gruzem od pasa w dół. Do budynku doprowadzona była instalacja elektryczna siecią napowietrzną w oplocie. Budynek nie był wyposażony w instalacje gazu ziemnego.
Działania straży w pierwszej fazie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz przeprowadzeniu dalszego rozpoznania. KDR podjął decyzję o wprowadzeniu ratowników do budynku celem przeprowadzenia przeszukania pod kątem obecności osób poszkodowanych, sprawdzenia ewentualnego napięcia w przewodach elektrycznych oraz obecności atmosfery wybuchowej urządzeniami pomiarowymi (wskazania zerowe). Równolegle do prowadzonego przeszukiwania przeprowadzano wstępną stabilizację budynku. Uwięziona kobieta znajdowała się blisko południowej części budynku na pierwszej kondygnacji naziemnej. Po częściowym odgruzowaniu poszkodowanej okazało się, że jej lewa kończyna dolna przyciśnięta jest betonowym elementem stropu w sposób uniemożliwiający jej samodzielne wydostanie się. Uwolnienie kobiety wymagało ręcznego usunięcia betonowej płyty. Ewakuowano poszkodowaną przy pomocy noszy typu deska a następnie przekazano ją obecnemu na miejscu zespołowi ratownictwa medycznego. Równocześnie pozostali ratownicy prowadzili dalsze przeszukanie budynku, w wyniku którego odnaleziono dwie butle na gaz propan-butan. Obie butle wyniesiono na zewnątrz budynku oraz sprawdzono przy pomocy kamery termowizyjnej. Wykonany pomiar nie wskazywał na nagrzanie się butli w związku z czym pozostawiono je w bezpiecznym miejscu a po zakończonych działaniach przekazano nadzorowi budowlanemu wraz z terenem działań.  Przybyła na miejsce zdarzenia specjalistyczna grupa poszukiwawczo-ratownicza podjęła dalsze działania mające na celu ponowne przeszukanie. Z chwilą wykluczenia obecności osób poszkodowanych w gruzowisku zakończono działania a miejsce zdarzenia przekazano przybyłym na miejsce pracownikom nadzoru budowlanego. W czasie trwania działań na miejsce zdarzenia przybyło dwóch domowników zawalonego domu, którzy do tej pory przebywali w pracy. Po zakończonych działaniach jeden z nich udał się do sąsiadów a drugi do członków swojej rodziny, którzy zobowiązali się zapewnić im nocleg do czasu zorganizowania mieszkania zastępczego.

Opracował: st. kpt. Wojciech Sokołowski
Zdjęcia: st. kpt. Wojciech Sokołowski

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}