W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

DACH W OGNIU

Pożar poddasza

Około godziny 5:20 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ząbkowicach Śląskich odebrało zgłoszenie z którego wynikało, że na ulicy Głównej w Bardzie pali się trzypiętrowa kamienica. Zgłaszający przekazał, ze widzi dym wydobywający się spod dachu. Dyżurny Stanowiska Kierowania niezwłocznie rozpoczął dysponowanie do zdarzenia zastępów w postaci :

- ciężkiego oraz średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego, a także samochodu specjalnego podnośnika hydraulicznego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Ząbkowicach Śląskich,

- średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych z Jednostek OSP Bardo, OSP Przyłęk oraz OSP Brzeźnica,

- ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego oraz samochodu specjalnego z drabiną mechaniczną
z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Kłodzku.

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia pierwszych jednostek stwierdzono silnie rozwinięty pożar ostatniej kondygnacji budynku mieszkalnego wielorodzinnego znajdującego się w ciągu zabudowy szeregowej 6 budynków wzdłuż ulicy Głównej.  Kamienica, w której doszło do pożaru usytuowana była skrajnie. Wszyscy mieszkańcy, to jest 7 rodzin, 15 osób zaalarmowani przez świadków zdarzenia, opuścili budynek przed przybyciem służb, jednak w trakcie rozpoznania lokatorzy przekazali Kierującemu Działaniami Ratowniczymi, że w wewnątrz obiektu na kondygnacji objętej ogniem może znajdować się jedna osoba. W związku z powyższym Kierujący Działaniem Ratowniczym polecił przeszukanie wszystkich pomieszczeń kondygnacji objętej ogniem.  Strażacy pracując w bardzo trudnych warunkach pożarowych tj. zadymienie, wysoka temperatura, spadające nadpalone elementy konstrukcyjne budynku przeszukali pomieszczenia, nie stwierdzając osób poszkodowanych. W związku z dynamiczną sytuacją pożarową działania straży pożarnej przebiegały dwutorowo: były to działania gaśnicze prowadzone od wnętrza obiektu oraz zabezpieczenie przyległych budynków przed rozprzestrzenieniem się ognia. Kierujący Działaniem Ratowniczym polecił wykorzystanie pojazdów specjalnych tj. podnośnika oraz drabiny w celu zabezpieczenia przyległych kamienic przed przedostaniem się ognia oraz stworzenia stanowisk gaśniczych umożliwiających wsparcie działań prowadzonych od wewnątrz. W trakcie działań niezbędne okazało się wtrzymanie oraz częściowe ograniczenie ruchu wzdłuż ul. Głównej oraz Drogi Krajowej nr 8. Aby zapewnić ciągłość podawania środka gaśniczego zbudowano punkt czerpania wody z rzeki Nysy Kłodzkiej. Działaniami Gaśniczymi na miejscu zdarzenia dowodzili kolejno: druh OSP z pierwszej przybyłej Jednostki, Dowódca Zmiany JRG, Oficer Operacyjny KP PSP oraz Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Ząbkowicach Śląskich. Po doprowadzeniu do ograniczenia rozprzestrzeniania się pożaru do wnętrza obiektu wprowadzono dodatkowych ratowników którzy usuwali spalone elementy wyposażenia oraz konstrukcji obiektu umożliwiając dogaszanie pozostałych zarzewi ognia. W trakcie działań trwających łącznie 9 godzin zaangażowano w sumie 11 zastępów straży pożarnej w sile 41 ratowników, Zespół Ratownictwa Medycznego, Pogotowie Energetyczne, Pogotowie Gazowe, 3 Patrole Policji, przedstawiciela Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego oraz przedstawicieli Władz Samorządowych Pana Burmistrza Krzysztofa Żagańskiego oraz Starostę Ząbkowickiego Romana Festera. Z uwagi na rozmiar zniszczeń budynek wyłączono z użytkowania w związku z czym obecny na miejscu Burmistrz zapewnił pogorzelcom lokale tymczasowe. Ważnym aspektem trudnych działań ratowniczo-gaśniczych pomimo olbrzymich szkód materialnych jest fakt, że żaden z lokatorów nie odniósł obrażeń w związku z pożarem.

 

 Opracował: asp. Mirosław Gomółka
Opublikował: mł. ogn. Bartłomiej Prorok            

Zdjęcia (3)