W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Groźny pożar

03.02.2021

Widać wychodzące niewielkie płomienie z części hali. Strażacy wykonują dostęp do ogniska pożaru. Rozbierają ścianę złożoną z blach i wełny mineralnej. Wykorzystują drabiny oraz podręczny sprzęt burzący.

3 lutego br. około godz. 15:35 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Żywcu przyjęło zgłoszenie o pożarze hali produkcyjnej na terenie tartaku w Żabnicy. Do działań zadysponowano 6 zastępów z Państwowej Straży Pożarnej (15 funkcjonariuszy) oraz 13 zastępów z Ochotniczych Straży Pożarnych (69 druhów). Na miejsce zdarzenia przybyła również Grupa Operacyjna z Komendy Wojewódzkiej PSP z Katowic. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że pożarem objęta jest część hali produkcyjnej do produkcji pelletu, konstrukcji stalowej ocieplonej pianką poliuretanową oraz wełną, obitą płytami OSB. Przed przybyciem Straży Pożarnej na miejscu pożaru pracownicy odłączyli zasilanie energetyczne do obiektu oraz przekazali informację, że wewnątrz budynku nie ma żadnych zbiorników ciśnieniowych, które mogłyby stanowić dodatkowe zagrożenie. Działania Straży Pożarnej polegały na podaniu trzech prądów wody w obronie na sąsiednie obiekty oraz trzech prądów w natarciu na palący się budynek produkcyjny, w tym jeden prąd do wnętrza budynku. Dalsze działania polegały na częściowej rozbiórce ścian hali wykonanej z płyt warstwowych ocieplonych pianą PUR i obitą płytami OSB. Halę produkcyjną przewietrzono oraz sprawdzono przy użyciu kamery termowizyjnej. Podczas działań uratowano suszarnię do drewna znajdującą się w drugiej części hali, kotłownię znajdującą się w odległości ok. 4 metrów oraz sąsiednią hale produkcyjną. W pożarze tym nikt nie odniósł żadnych obrażeń. Akcja gaśnicza trwała ponad trzy godziny. Przyczyna powstania pożaru nie została określona – dochodzenie w tej sprawie prowadzi Policja.

Sporządził: asp. sztab. Tomasz Kołodziej

Zdjęcia (4)