W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystości z okazji Dnia Strażaka

07.06.2021

Pododdziały na placu wewnętrznym, poczet flagowy podnosi flagę na maszt.

7 czerwca 2021 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Wręczono odznaczenia, awanse, oraz wyróżnienia. Nie zabrakło także życzeń i gratulacji.

Tegoroczne  obchody strażackiego święta z uwagi na obowiązujące obostrzenia miały skromniejszą niż zazwyczaj oprawę. Uroczysta zbiórka rozpoczęła się od złożenia meldunku śląskiemu komendantowi wojewódzkiemu PSP nadbryg. Jackowi Kleszczewskiemu. Następnie mł. bryg. Łukasz Węgliński - Komendant Powiatowy PSP w Żywcu przywitał zaproszonych gości oraz wygłosił krótkie przemówienie, w którym zwrócił szczególną uwagę na trud i zaangażowanie wszystkich funkcjonariuszy podczas działań związanych z pandemią.

W dalszej części uroczystości nadbyrg. Jacek Kleszczewski wręczył decyzję powołania bryg. Pawłowi Górnemu na stanowisko Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Żywcu. Ponadto Odznakami Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej zostało wyróżnionych 4 funkcjonariuszy, Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa wyróżnionych zostało 3 funkcjonariuszy. Dyplomem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej za szczególne zaangażowanie w działaniach ratowniczo-gaśniczych wyróżniony został jeden funkcjonariusz z Komendy Powiatowej PSP w Żywcu.

Następnie wręczono awanse na wyższe stopnie służbowe w korpusie oficerskim – 2 funkcjonariuszom, aspiranckim – 1 funkcjonariusz, podoficerskim – 7 funkcjonariuszom. Awans w stopniu starszego strażaka otrzymało 2 funkcjonariuszy.

Kapituła Orderu Św. Floriana Cracovia w Krakowie w podziękowaniu za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej, w duchu wdzięczności za dotychczasową współpracę, szerzenie kultu Św. Floriana oraz za szczególne zasługi Złotym i Srebrnymi Krzyżami Zasługi Orderu Św. Floriana odznaczonych zostało 11 strażaków.

W uroczystości wzięli udział:

nadbryg. Jacek KLESZCZEWSKI - Śląski Komendant Wojewódzki PSP,
Pan Andrzej KALATA – Starosta Żywiecki, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP,

Pan Stanisław KUCHARCZYK – Wicestarosta Żywiecki,

Pan Antoni SZLAGOR – Burmistrz Miasta Żywiec,

ks. bryg. Władysław KULIG – Kapelan Wojewódzki Strażaków Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie,
mł. insp. Krzysztof CZAJA - Komendant Powiatowy Policji w Żywcu,
Pan Sławomir WALCZAK – Komendant Straży Miejskiej w Żywcu,

W ostatniej części uroczystości głos zabrali zaproszeni goście, a także Śląski Komendant Wojewódzki nadbryg. Jacek Kleszczewski, który pogratulował  odznaczonym funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym jednocześnie dziękując za codzienna służbę.

Sporządził: mł. kpt. Tomasz Kołodziej

Zdjęcia (9)