W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bahrajn

Bezpieczeństwo

 

​Z uwagi na napiętą od 2011 r. sytuację w kraju (demonstracje, zamieszki, sporadyczne zamachy bombowe) zaleca się unikanie miejsc, gdzie odbywają się demonstracje. W kraju sporadycznie odnotowuje się przypadki przestępczości pospolitej. Należy jednak zachować szczególną ostrożność w miejscach publicznych, w których sprzedawany jest alkohol.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?

  • Paszport TAK
  • Paszport tymczasowy NIE (możliwy jedynie wyjazd z Bahrajnu)
  • Dowód osobisty NIE

Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od dnia wjazdu do Królestwa Bahrajnu.

Czy trzeba wyrobić wizę?

Od obywateli RP wymagane są wizy uprawniające do wjazdu i pobytu. Od dnia 1 października 2014 r. obywatele polscy udający się do Bahrajnu w celach turystycznych lub biznesowych mogą uzyskać wizę bez konieczności posiadania tzw. sponsora. Można ją uzyskać na dwa sposoby: na lotnisku w Manamie i pozostałych przejściach granicznych lub drogą elektroniczną (e-visa) za pośrednictwem strony internetowej http://www.evisa.gov.bh/ . Na powyższej stronie znajdują się aktualne informacje dotyczące warunków uzyskiwania wiz turystycznych i biznesowych. W przypadku wiz wydawanych w celu wykonywania pracy formalności wizowe załatwia pracodawca.

Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Nie.

Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią? 

Tak. Konieczna jest pisemna zgoda obojga rodziców w j. arabskim lub j. angielskim przygotowana z odpowiednim wyprzedzeniem w porozumieniu z władzami lotniska w Manamie oraz przedstawicielami linii lotniczej.

Zasady pobytu

Dozwolona długość pobytu uzależniona jest od posiadanego rodzaju wizy. Standardowa wiza turystyczna dla obywateli RP uprawnia do jednokrotnego wjazdu na terytorium Królestwa Bahrajnu i pobytu o długości do 2 tygodni.

Ubezpieczenie

Zaleca się wykupienie kompleksowej polisy ubezpieczeniowej pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego.

Zdrowie

W Bahrajnie nie są wymagane szczepienia ochronne. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Koszt wizyty lekarskiej wynosi od ok. 25 do 120 USD i nie obejmuje stawek za zabiegi lub kuracje. Doba w szpitalu prywatnym kosztuje od ok. 250 do 500 USD. Podstawowe lekarstwa są łatwo dostępne bez recepty.

Niektóre lekarstwa wydawane w Polsce zawierają substancje, które są niedozwolone w Bahrajnie. Może to dotyczyć zarówno leków wydawanych na receptę, jak i dostępnych bez niej, a nawet leków homeopatycznych. Ambasada RP w Kuwejcie nie posiada ujednoliconej listy leków, których nie wolno wwozić do Bahrajnu. Bahrańskie służby na lotniskach podejmują każdorazowo decyzję o tym, czy dane leki mogą być przewiezione na teren kraju. Leki, które budzą wątpliwości, są odbierane właścicielowi i sprawdzane w laboratorium. Czas oczekiwania na ich zwrot nie jest określony i może potrwać nawet kilka tygodni. Aby uniknąć problemów (konfiskaty lekarstw oraz odpowiedzialności karnej), należy wziąć ze sobą przetłumaczone na język arabski zaświadczenie lekarskie. Zaświadczenie to musi potwierdzać, że stosujesz konkretne lekarstwa. Nie zabieraj zbyt wielu dawek lekarstw – tylko tyle, ile potrzebujesz w czasie pobytu w Bahrajnie.

Informacji na temat wwozu leków udziela Ambasada Bahrajnu w Berlinie (akredytowana również na Polskę). Można ją poprosić o przesłanie informacji dotyczącej konkretnych leków.

Informacje dla kierowców

Akceptowane jest (przez 6 miesięcy od przybycia) zarówno polskie, jak i międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce. Wizy pobytowe uprawniają do uzyskania, na podstawie krajowego lub międzynarodowego prawa jazdy, prawa jazdy Bahrajnu ważnego we wszystkich krajach Zatoki Perskiej.

Cło

Obowiązuje zakaz wwozu materiałów pornograficznych, narkotyków, środków psychotropowych, sterydów, broni i amunicji. W Bahrajnie, w odróżnieniu od kilku innych krajów regionu, nie obowiązuje prohibicja.

Przydatne informacje

Ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zaleca się przestrzeganie odpowiednich form ubioru w miejscach publicznych. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które powinny wystrzegać się strojów z dużym dekoltem, zbyt krótkich sukienek i szortów (zaleca się zakrywanie ramion i kolan).

Podczas okresu postu (ramadanu) w ciągu całego dnia (od wschodu do zachodu słońca) w miejscach publicznych należy powstrzymywać się od jedzenia i picia napojów, palenia tytoniu, a nawet żucia gumy. W tym czasie szczególną uwagę należy zwrócić na kwestie ubioru.

Nie należy wchodzić do meczetów i muzułmańskich domów modlitwy bez przewodnika.

Dni wolne od pracy to piątek i sobota. Banki czynne są od niedzieli do czwartku. Wymiany walut można dokonywać w kantorach i bankach.

W związku ze słabym rozwojem sieci komunikacji miejskiej, wykorzystywanej głównie przez pracowników niewykwalifikowanych, można korzystać z wypożyczalni samochodów. Wypożyczenie średniej wielkości pojazdu kosztuje ok. 10 BHD (85 PLN) za dobę (koszty benzyny są wliczone w cenę). Korzystając z przejazdów taksówkami, warto ustalać opłatę za przejazd, aby uniknąć nieporozumień.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}