W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kuwejt

Bezpieczeństwo

Władze Państwa Kuwejt nie wprowadziły na terenie kraju stopni zagrożenia terrorystycznego. Nie oznacza to jednak, że nie istnieje ryzyko wystąpienia zamachów.  26 czerwca 2015 r. doszło do samobójczego ataku bombowego na szyicki meczet Imama Al-Sadika, w którym zginęło 27 osób. Był to pierwszy zamach terrorystyczny w tym kraju od ponad dwudziestu lat. Od tego czasu nie zanotowano innych poważnych incydentów.

Wjazd i pobyt

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
  • Paszport TAK
  • Paszport tymczasowy NIE (możliwy jedynie wyjazd z Kuwejtu)
  • Dowód osobisty NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od dnia wjazdu do Państwa Kuwejt.

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Obywatele polscy podlegają obowiązkowi wizowemu. Istnieje możliwość uzyskania wizy po przyjeździe do Kuwejtu zarówno na lotnisku jak i granicy lądowej (on arrival). Rekomendowane jest uzyskanie tzw. e-wizy przed wyjazdem do Kuwejtu - należy zarejestrować wniosek w elektronicznym systemie rejestracji wizowej (https://evisa.moi.gov.kw/evisa/home_e.do) i postępować wg wskazówek podczas aplikacji elektronicznej.

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Nie.

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Tak. Konieczna jest pisemna zgoda obojga rodziców w j. arabskim lub j. angielskim przygotowana z odpowiednim wyprzedzeniem w porozumieniu z władzami lotniska w Kuwejtu oraz przedstawicielami linii lotniczej.

  1. Zasady pobytu

Dozwolona długość pobytu uzależniona jest od posiadanego rodzaju wizy. Standardowa wiza turystyczna dla obywateli RP uprawnia do jednokrotnego wjazdu na terytorium Państwa Kuwejt i pobytu o długości do 3 miesięcy.

W przypadku przekroczenia 3-miesięcznego okresu pobytu posiadacz wizy podlega karze finansowej oraz zakazowi wjazdu na terytorium Państwa Kuwejt (istnieje ryzyko, że zakaz taki może obejmować nie tylko terytorium Kuwejtu ale także pozostałe kraje Rady Współpracy Zatoki Perskiej).

Ubezpieczenie

Przed przyjazdem wskazane jest wykupienie ważnej na terenie Kuwejtu polisy ubezpieczeniowej pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego.

Zdrowie

W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Wizyta u specjalisty w prywatnej klinice kosztuje od 10 do 30 KWD. W zależności od rodzaju schorzenia koszt całodobowego pobytu w szpitalu prywatnym wynosi od ok. 60 do ok. 200 KWD (ok. 760-2500 PLN). Cudzoziemcy legalnie przebywający w Kuwejcie mogą również korzystać z usług państwowej służby zdrowia (relatywnie niski poziom).

Podstawowe lekarstwa są dostępne bez recepty.

Niektóre lekarstwa wydawane w Polsce zawierają substancje, które są niedozwolone w Kuwejcie. Może to dotyczyć zarówno leków wydawanych na receptę, jak i dostępnych bez niej, a nawet leków homeopatycznych. Ambasada RP w Kuwejcie nie posiada ujednoliconej listy leków, których nie wolno wwozić do Kuwejtu. Kuwejckie służby na lotniskach podejmują każdorazowo decyzję o tym, czy dane leki mogą być przewiezione na teren kraju. Leki, które budzą wątpliwości, są odbierane właścicielowi i sprawdzane w laboratorium. Czas oczekiwania na ich zwrot nie jest określony i może potrwać nawet kilka tygodni. Aby uniknąć problemów (konfiskaty lekarstw oraz odpowiedzialności karnej), należy wziąć ze sobą przetłumaczone na język arabski zaświadczenie lekarskie. Zaświadczenie to musi potwierdzać, że stosujesz konkretne lekarstwa. Nie zabieraj zbyt wielu dawek lekarstw – tylko tyle, ile potrzebujesz w czasie pobytu w Kuwejcie.

Informacji na temat wwozu leków udziela Ambasada Kuwejtu w Warszawie. Można ją poprosić o przesłanie informacji dotyczącej konkretnych leków.

Podróżowanie po kraju

Cudzoziemcy mogą poruszać się bez ograniczeń, z wyjątkiem stref wojskowych, rejonów eksploatacji złóż ropy naftowej, zakładów energetycznych i przepompowni wody. Wykonywanie fotografii w tych strefach, a także w sąsiedztwie instytucji państwowych i placówek dyplomatycznych zagrożone jest karą grzywny i zatrzymaniem.

Informacje dla kierowców

Międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce jest akceptowane przez 3 miesiące w przypadku cudzoziemców przebywających w Kuwejcie na podstawie wiz turystycznych. Cudzoziemcy przebywający na podstawie wiz pobytowych, legitymujący się prawem jazdy swego kraju i mający wyższe wykształcenie mogą uzyskać kuwejckie prawo jazdy ważne we wszystkich krajach Zatoki Perskiej (w przypadkach wątpliwych sugerowany jest kontakt z przyszłym pracodawcą).

Cło

Nie ma ograniczeń we wwozie waluty. Zabronione jest wwożenie alkoholu, wędlin i innych przetworów z mięsa wieprzowego, materiałów pornograficznych, narkotyków, środków psychotropowych, sterydów, a bez specjalnego zezwolenia - broni i amunicji.

Przepisy prawne

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między mężczyznami są zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności.

Penalizowane jest ponadto świadczenie usług seksualnych, zachęcanie i podżeganie do wykonywania takich usług oraz stręczycielstwo. Świadczenie takich usług grozi aresztowaniem, deportacją oraz zakazem wjazdów nie tylko do Kuwejtu, ale także do państw Rady Współpracy Państw Zatoki (GCC).

Obyczaje

Ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zaleca się odpowiedni strój w miejscach publicznych. Dotyczy to zwłaszcza kobiet - nie powinny nosić zbyt krótkich sukienek, szortów czy ubrań z dużym dekoltem. W okresie miesięcznego postu ramadanu nie wolno w miejscach publicznych (od wschodu do zachodu słońca) spożywać jedzenia, pić napojów, palić tytoniu, a nawet żuć gumy do żucia. Nie należy także samodzielnie, bez przewodnika, wchodzić do meczetów i muzułmańskich domów modlitwy. W miejscach publicznych nie jest wskazane okazywanie uczuć (np. pocałunki).

Przydatne informacje

Banki czynne są od niedzieli do czwartku. Nie zezwala się na zakładanie rachunków bankowych bez okazania wizy pobytowej.

Walutę można wymieniać w kantorach i bankach, przy wymianie pieniędzy niezbędne jest okazanie wizy i paszportu.

Dni wolne od pracy to piątek i sobota.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}