W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

RATOWNICTWO MEDYCZNE W LUBUSKIEJ PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ

10.03.2022

a2

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. w ostatnich latach postawiła na rozwój ratownictwa medycznego. W tej chwili z cała odpowiedzialnością można powiedzieć, że ratownictwo medyczne w lubuskiej PSP jest realizowane na najwyższym możliwym zaawansowanym poziomie. Dla potencjalnego poszkodowanego oznacza to, iż zostanie udzielona mu pomoc medyczna w takim samym zakresie jak przez zespoły ratownictwa medycznego.

Trzeba przypomnieć, iż wszyscy strażacy woj. lubuskiego w liczbie około 1000 osób, posiadają ważne uprawnienie do wykonywania kwalifikowanej pierwszej pomocy, gdzie co 3 lata podlegają weryfikacji wiedzy w formie egzaminu przed komisją państwową. Takie uprawnia umożliwiają posługiwaniem się określonym sprzętem medycznym takim jak np.: użycie defibrylatora, zastosowanie tlenoterapii, użycie respiratora, udrażnianie dróg oddechowych zarówno bezprzyrządowe jak i z użyciem alternatyw nadgłośniowych, tamowanie krwotoków opatrunkami hemostatycznymi czy gotowymi stazami taktycznymi, stosowaniem noszy próżniowych i innych sprzętów do ewakuacji czy transportu medycznego poszkodowanych. Do tej pory było to nie możliwe ze względu na brak ambulansów o standardzie wyposażenia takim samym jak w Państwowym Systemie Ratownictwa Medycznego.

Nowoczesny ambulans w lubuskiej PSP

W ostatnim czasie  w dniu 04 marca br. Grupa Medyczna Komendy Powiatowej PSP w Sulęcinie uzupełniła swój sprzęt o nowy ambulans Renault Master. Główne przeznaczenie ambulansu
to działania ratownicze, ale i zabezpieczenie innych inicjatyw takich jak ćwiczenia czy zawody sportowe organizowane przez Państwową Straż Pożarną.

Dzięki tej inwestycji nieco starszy ambulans będący na wyposażeniu lubuskich strażaków został  przekazany Ukraińskim Strażakom, którym już służy.

 

Specjaliści ratownictwa medycznego w służbie Państwowej Straży Pożarnej.

Aby ratowanie ludzi było zapewnione na najwyższym poziomie trzeba było zapewnić odpowiednią liczbę specjalistów ratownictwa medycznego czyli ratowników medycznych będących w służbie Państwowej Straży Pożarnej. Aktualnie wśród lubuskich strażaków znajduje
się 54 zdeklarowanych strażaków-ratowników medycznych wyposażonych w plecaki medyczne
za pomocą których można realizować medyczne czynności ratunkowe. Poszerza to zakres możliwość np.: pomiaru glukozy we krwi, pomiaru ciśnienia krwi, badania saturacji, osłuchanie płuc, intubacji, odbarczenie odmy, pomiaru temperatury i innych zabiegów medycznych.  

Wsparcie Akademii im. Jakuba z Paradyża

Współpraca Komendy wojewódzkiej PSP i Akademii im. Jakuba z Paradyża oraz osobiste zaangażowanie kierownictwa KW PSP do podejmowania edukacji w zawodzie ratownika medycznego spotkało się z dużym zainteresowaniem. Na ten apel odpowiedziało, aż 28 strażaków woj. lubuskiego, którzy są już studentami wydziału ratownictwa medycznego Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, a wkrótce wejdą do służby by nieść pomoc ludziom na najwyższym medycznym poziomie.

Doskonalenie zawodowe z wykorzystaniem innowacyjnych narzędzi

Jednocześnie z opisanymi wcześniej działaniami zadbano o doskonalenie zawodowe. Ośrodek Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim z siedzibą w Świebodzinie zorganizował wyszkolenie 57 instruktorów VMS (wirtualnej symulacji medycznej) przypisanych do każdej zmiany służbowej. Taka liczba instruktorów zapewnia stałą obsługę 11 zestawów szkoleniowych VMS.

Innowacyjność VMS (wirtualnej symulacji medycznej) jako narzędzia do nauki polega na całkowitym zaangażowaniu ćwiczącego w określone zadanie, który przenosi go w dowolną rzeczywistość danego środowiska np.: wypadek drogowy, zdarzenie pociągów, wypadek lotniczy, zdarzenie o charakterze masowym itd. Taki rodzaj ćwiczeń zapewnia doskonałe uzupełnienie szkoleń praktycznych, pozwala zaoszczędzić czas i środki finansowe na organizację ćwiczeń, a co najważniejsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodego pokolenia strażaków i pozwala im być w stałej gotowości do wyjazdu. Od kilku lat w woj. lubuskim podejmowane są działania na rzecz strażaków będącymi jednocześnie ratownikami medycznymi, partycypując w kosztach obowiązkowego doskonalenie zawodowego, które umożliwia aktualizację wiedzy medycznej.

Podsumowując

- jestem przekonany o słuszności podejmowanych działań na rzecz rozwoju ratownictwa medycznego w Państwowej Straży Pożarnej. Potwierdza się to w liczbie około 140 wyjazdów rocznie w zastępstwie zespołów ratownictwa medycznego oraz około 200 wyjazdów rocznie do pomocy zespołom ratownictwa medycznego na prośbę Dyspozytorów Medycznych. Taki rozwój ratownictwa medycznego w Państwowej Straży Pożarnej wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ludzi i w razie konieczności stanowi duże wsparcie dla państwowego ratownictwa medycznego.  – powiedział Lubuski Komendant Wojewódzki PSP.

 

Opracowanie:

st. kpt. Ireneusz Woźniak

mł. bryg. Dariusz Szymura

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}