W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

110-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Smardzewicach

03.09.2022

strażacy ochotnicy w mundurach galowych w czasie uroczystości, starszy brygadier Zbigniew Łyszkowicz gratuluje jednemu z druhów

3 września 2022 roku odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 110-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Smardzewicach. Uroczystości rozpoczęła msza święta w Sanktuarium pw. św. Anny w Smardzewicach. Następnie na placu przed remizą OSP odbyła się uroczysta zbiórka. Uroczystości zakończyła defilada pododdziałów i pojazdów pożarniczych.

W uroczystościach wzięli udział między innymi:

  • Dariusz Klimczak – Poseł na Sejm RP,
  • Ewa Wendrowska – Radna Sejmiku Województwa Łódzkiego,
  • st. bryg. Zbigniew Łyszkowicz – Zastępca Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Łodzi ,
  • dh Tadeusz Cisowski – Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Łodzi,
  • st. bryg. Krzysztof Iskierka – Komendant Powiatowy PSP w Tomaszowie Mazowieckim,
  • Michał Czechowicz – Członek Zarządu Powiatu.

Pierwsze próby stworzenia straży ogniowej w Smardzewicach miały miejsce w roku 1911. Jednakże z uwagi na brak akceptacji ze strony władz zaborczych nie udało się tego zamierzenia sformalizować. Wówczas podjęte zostały działania w kierunku utworzenia orkiestry dętej. Jednocześnie nie ustawały poczynania dla powołania straży ogniowej. Ostatecznie w roku 1918 zatwierdzony został przez władze okupacyjne statut i powołano oficjalne struktury organizacyjne pod nazwą „Towarzystwo Straży Ochotniczej Ogniowej w Smardzewicach nad Pilicą”.

W roku 1930 wybudowana została remiza i sala dla orkiestry. W czasie II Wojny Światowej zarówno straż jak i orkiestra zmuszony były do ograniczenia swej aktywności. Lata powojenne to dalszy rozwój straży. W roku 1959 pozyskano samochód pożarniczy z motopompą M 800. Następnie w roku 1962 jednostka pozyskała samochód bojowy ze zbiornikiem na wodę o pojemności 2200 litrów i autopompą. W roku jubileuszu 70 – lecia istnienia OSP w Smardzewicach, jednostka otrzymuje własny sztandar i zostaje odznaczona odznaką „Zasłużony dla Województwa Piotrkowskiego”. W 1993 roku OSP w Smardzewicach otrzymała samochód pożarniczy „Star 244”. Następnie w roku 1996  jednostce nadany został nowy sztandar.

W roku 1997 jednostka OSP w Smardzewicach została włączona do krajowego systemu ratowniczo - gaśniczego. Podczas jubileuszu 90 – leci istnienia OSP w Smardzewicach sztandar jednostki uhonorowany zostaje Medalem Złotym „Za Zasługi dla Pożarnictwa”. W roku 2005 zakupiono nowy samochód pożarniczy „STAR MAN”, który służy do chwili obecnej. Ponadto w roku 2011 jednostka otrzymała drugi samochód pożarniczy „LUBLIN”. W roku 2018 dzięki wsparciu Urzędu Gminy Tomaszów Mazowiecki, Komendy Głównej i Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi zakupiony został nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy KAMAZ. 

W całym okresie swej działalności straż smardzewicka uczestniczyła z powodzeniem w zawodach pożarniczych. Już w latach międzywojennych jednostka znana była ze swych osiągnięć w sportach pożarniczych. Również po wojnie zajmowała czołowe miejsca w zawodach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Jednostka zajmowała między innymi II miejsce w zawodach sportowo pożarniczych województwa łódzkiego w 2008 r., I miejsce w zawodach sportowo pożarniczych województwa łódzkiego w 2010 r. oraz II miejsce w krajowych zawodach sportowo pożarniczych w Koninie w roku 2011.

W 2012 roku powstała kobieca drużyna pożarnicza. W latach 2012,2013,2015,2017,2018,2019,2022 dziewczęta zdobywały mistrzostwo Gminy Tomaszów Mazowiecki. W latach  2013, 2014, 2015, 2017, 2019 i 2022 kobieca drużyna pożarnicza zdobywała mistrzostwo powiatu Tomaszowskiego. W roku 2014 kobieca drużyna pożarnicza zajęła I miejsce w zawodach wojewódzkich. Następnie przyszedł czas na sukcesy na szczeblu centralnym i tak w 2015 roku dziewczęta zajęły trzecie miejsce, a w roku 2019 piąte miejsce w Polsce. Przy sukcesach w Mistrzostwach Polski trzeba tez wspomnieć o męskiej drużynie która w 2015 roku zajęła 4 miejsce bijąc rekord Polski w sztafecie pożarniczej. Do dziś rekord ten nie został poprawiony.

 

Opracowanie: st. asp. Katarzyna Kowalska KP PSP w Tomaszowie Mazowieckim
Zdjęcia: Format 3A

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}