W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewódzkie ćwiczenia ratownicze Centralnego i Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego „ŁOWICZ 2021”

08.09.2021

czterech strażaków rozmawia z osobą cywilna ubrana w garnitur, która ma uniesioną prawa dłoń lekko do góry, strażacy maja hełmy na głowie, strażak na pierwszy planie ma założoną kamizelkę z napisem „kierujący działaniem ratowniczym”, w tle widać zarośla, na dalszy planie metalowy płot z blachy przed którym stoi samochód osobowy i osoba z aparatem fotograficznym w dłoniach, obok tej osoby kupka piachu. Pogoda słoneczna.

W dniach 8-9 września 2021 roku na terenie powiatu łowickiego odbyły się wojewódzkie ćwiczenia ratownicze Centralnego i Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego pk. „ŁOWICZ 2021”.

Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie organizacji działań ratowniczych z udziałem pododdziałów Łódzkiej Brygady Odwodowej w warunkach zagrożenia przeciwpowodziowego oraz ratownictwa wodno-nurkowego, poszukiwawczo-ratowniczego i medycznego. Gospodarzem ćwiczeń była Komenda Powiatowa PSP w Łowiczu.

Pierwszego dnia ćwiczeń sprawdzono możliwości taktyczne plutonów gaśniczych oraz specjalnych, które mogą zostać wykorzystywane przy działaniach przeciwpowodziowych. Jednym z dwóch głównych elementów była budowa wału przeciwpowodziowego przy rzece Skierniewce w Bobrownikach. Miejsce to zostało wybrane ze względu zeszłoroczne wezbranie rzeki Skierniewki, które spowodowało podtopienie budynków mieszkalnych i gospodarstw rolnych.

Drugim elementem ćwiczeń była budowa tymczasowego wału przeciwpowodziowego z wykorzystanie zapór napełnianych wodą przy rzece Bzurze. Strażacy wraz z żołnierzami 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej ćwiczyli również wspomaganie działań z wykorzystaniem Bezzałogowych Statków Powietrznych.

Głównym założeniem drugiego dnia ćwiczeń było sprawdzenie umiejętności z zakresu ratownictwa specjalistycznego. W miejscowości Guźnia i na jeziorze Rydwan (gmina Łowicz) strażacy przeprowadzili działania ratownictwa wodnego, wydobyli wraku z dna jeziora, poszukiwali osób w terenie zalesionym, przeprowadzili ewakuację osób przez akwen wodny, w między czasie sprawdzając swoje umiejętności z zakresu ratownictwa medycznego.

W ćwiczeniach brało udział ponad 150 strażaków PSP i OSP, 26 żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz ponad 30 pozorantów w tym osoby głuchonieme oraz nie posługujące się językiem polskim.

Ćwiczenia te pozwoliły na realne sprawdzenie koordynacji działań pomiędzy służbami i podmiotami, które byłyby zaangażowane w tego typu rzeczywiste działania. Skontrolowano również:

  • prawidłowość alarmowania i organizacji działań pododdziałów Centralnego Odwodu Operacyjnego Łódzkiej Brygady Odwodowej,
  • praktyczne rozwinięcia sztabu, w tym wsparcie jego funkcjonowania przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi,
  • umiejętności reagowania kierujących działaniami ratowniczymi, na poszczególnych poziomach dowodzenia, na nagłe zmiany sytuacji, komplikacje i utrudnienia,
  • prawidłowość organizacji zabezpieczenia logistycznego, w tym budowy obozowiska.


Tekst: na podstawie KP PSP w Łowiczu
Zdjęcia: Adam Jaborski - KP PSP w Łowiczu, Alarmowy Łowicz
 

Wideo

Zdjęcia (4)