W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kujawsko-Pomorscy strażacy monitorują poziom wody na Wiśle

21.02.2021

Na zdjęciu dwóch funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej zwróconych do rzeki obserwuje na wskaźniku poziom wody. W tle płynie lodołamacz, a w pobliżu przebywa kilka osób ubranych w cywilne stroje.

W związku z monitorowaniem stanu zagrożenia na rzece Wiśle w dn. 21.02.2021r. odbyła się w KM PSP we Włocławku inspekcja Zastępcy Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Toruniu st. bryg. Roberta Wiśniewskiego w rezultacie, której przeprowadzono patrolowanie wałów na rzece Wiśle w mieście Włocławek oraz na terenie powiatu włocławskiego. W trakcie inspekcji doszło do spotkania roboczego na stopniu wodnym we Włocławku, w którym uczestniczyli:

  • st.bryg. Robert Wiśniewski - Zastępca Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Toruniu,
  • Tomasz Wujek p.o. Dyrektora Zarządu zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie,
  • Grzegorz Wesołowski kierownik obiektu hydrologicznego we Włocławku,
  • bryg. Grzegorz Jankowski Zastępca Komendanta Miejskiego PSP we Włocławku,
  • mł. bryg. Marcin Czerwiński Zastępca Dowódcy JRG nr 1 we Włocławku.

Celem spotkania było omówienie bieżącej sytuacji i ocena zagrożenia powodziowego na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Pan Tomasz Wujek p.o. Dyrektora Zarządu zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie poinformował, że „masywny zator występuje poza granicami powiatu włocławskiego, na terenie województwa mazowieckiego w m. Wola Brwileńska. Od stopnia wodnego we Włocławku wykonano ok. 15 km przepust w kierunku Dobrzynia n. Wisłą. Na terenie powiatu włocławskiego na wodowskazach poziom rzeki Wisły wzrósł o 1 cm i jest poniżej stanu alarmowego. Obecnie trwa spławianie lodu przez jaz ośmioma przęsłami z dziesięciu dostępnych. Przepływ na stopniu wodnym we Włocławku wynosi w granicach 930 – 940 m3/s i kształtuje się na poziomie średniorocznego przepływu.

Podsumowując powyższe na dzień 21.02.2021r. na terenie powiatu włocławskiego, a tym samym województwa kujawsko-pomorskiego zagrożenie powodziowe nie występuje”. Niemniej jednak, ze względu na zmieniające się warunki pogodowe, sytuacja jest ciągle monitorowana.

Zastępca Komendanta Miejskiego PSP we Włocławku w ramach monitorowania i nadzorowania stanu zagrożenia na rzece Wiśle ma stały kontakt z przedstawicielami Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Źródło: KM PSP Włocławek

Zdjęcia (4)