W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kompetencje przyszłości, które warto kształtować u dzieci i młodzieży

16.10.2023

Świat stale się rozwija, a wraz z nim zmieniają się wyzwania stojące przed kolejnymi pokoleniami. Kompetencje przyszłości to zestaw umiejętności, które pomagają odnaleźć się w dynamicznym XXI wieku.

Napis: Czym są kompetencje przyszłości?
Zdjęcie pokazujące budowę robota.

Kompetencje przyszłości są niezwykle ważne w zmieniającym się świecie. Umożliwiają one skuteczne funkcjonowanie oraz dostosowywanie się do nowych warunków. Są to także kluczowe kompetencje umożliwiające wykonywanie zawodów przyszłości, dlatego warto je rozwijać u dzieci od najmłodszych lat. Poniżej omawiamy przykładowe z nich.

Kreatywność

Kreatywność to zdolność do niekonwencjonalnego myślenia oraz tworzenia nowych pomysłów i nietypowych rozwiązań. W dzisiejszym świecie innowacyjność i twórcze podejście mają ogromne znaczenie, dlatego rozwijanie kreatywności u dzieci jest bardzo istotne. Możemy im w tym pomóc, zachęcając ich do odkrywania i eksperymentowania, a tym samym rozwijania zdolności twórczych.

Umiejętności logicznego i krytycznego myślenia

Życie jest pełne wyzwań, dlatego umiejętności logicznego i krytycznego myślenia są niezastąpione. Ułatwiają one zrozumienie sytuacji i podejmowanie decyzji na podstawie analizy danych oraz wyciągniętych z nich wniosków. Krytyczne myślenie wymaga spojrzenia na dany problem z różnych perspektyw, szukania dowodów i opierania się na faktach. Logiczne pozwala natomiast na zrozumienie związku przyczynowo-skutkowego. Aby wspierać rozwój tych kompetencji, dzieci powinny być zachęcane do analizowania sytuacji, identyfikowania problemów i szukania rozwiązań.

Komunikacja interpersonalna

Umiejętność komunikacji interpersonalnej to zdolność skutecznego porozumiewania się i nawiązywania relacji z innymi ludźmi. Jest ona niezbędna do efektywnej współpracy i wymiany informacji, dlatego dzieci powinny być wspierane w nabywaniu umiejętności słuchania i wyrażania swoich myśli oraz uczuć, a także rozumienia perspektywy innych osób. Dzięki temu będą mogły komunikować się jasno i precyzyjnie.

Zdolność uczenia się przez całe życie

W dobie szybkich zmian ważne jest, aby być otwartym na zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności przez całe życie. Dzieci powinny być zachęcane do odkrywania własnych zainteresowań i ciągłego rozwoju. Otwartość na nowe doświadczenia i samodzielne uczenie się pomogą im w adaptacji do zmieniającego się świata.

Podsumowanie

Kształtowanie wyżej wymienionych kompetencji przyszłości nie tylko przygotowuje dzieci i młodzież do radzenia sobie w zmieniającym się świecie, ale także pomaga im odnosić sukcesy, rozwijać się jako jednostki oraz przyczyniać się do postępu społecznego i gospodarczego.

Kreatywność, umiejętności logicznego i krytycznego myślenia, komunikacja interpersonalna i zdolność uczenia się przez całe życie stanowią fundamenty skutecznego funkcjonowania w świecie nowych technologii i wyzwań społecznych.

Dzięki programowi Laboratoria Przyszłości blisko 15 tysięcy szkół podstawowych w Polsce zostało wyposażonych w nowoczesny sprzęt o wartości ponad 1 miliarda złotych. Umożliwia on wdrażanie modelu STREAM, który wspiera rozwijanie kompetencji przyszłości. Dodatkowo Mobilne Laboratoria Przyszłości, poprzez wizyty w szkołach, wspierają uczniów i nauczycieli w wykorzystywaniu zakupionych urządzeń, takich jak drukarki i długopisy 3D, okulary VR i roboty edukacyjne.

Warto również pamiętać, że rozwijanie kompetencji przyszłości to zadanie zarówno szkoły, jak i rodziny oraz ogółu społeczeństwa. Wspólnie możemy pomóc młodym ludziom zdobywać umiejętności, które otworzą przed nimi drzwi do przyszłości pełnej możliwości.

{"register":{"columns":[]}}