W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mobilne Laboratoria Przyszłości w Pojałowicach

02.06.2023

2 czerwca 2023 roku Laboratoria Przyszłości odwiedziły powiat miechowski! W Szkole Podstawowej im. gen. Stanisława Maczka w Pojałowicach odbyło się wydarzenie, w którym podczas gry terenowej około uczestniczyło 150 uczniów, ze szkół w powiecie miechowskim, które zgłosiły się do programu Mobilne Laboratoria Przyszłości.

Zdjęcie na tle ścianek Laboratoria Przyszłości z przedstawicielami szkół oraz instytucji publicznych podczas wizyty Mobilnych Laboratoriów Przyszłości w Pojałowicach.

Mobilne Laboratoria Przyszłości codziennie przemierzają kilometry by docierać w najróżniejsze zakątki Polski i móc pomagać uczniom w odkrywaniu swoich talentów. Dzięki sprzętowi zakupionemu w ramach programu Laboratoria Przyszłości każda szkoła w kraju ma dostęp do takich samych sprzętów. Dziękujemy za zaproszenie do pięknej małopolski i możliwość odkrywania z uczniami tych talentów! Zachęcamy pozostałe szkoły do zgłoszenia się do programu i skorzystanie z niego także w okresie wakacyjnym

- Justyna Orłowska — Pełnomocniczka Prezesa Rady Ministrów ds, GovTech oraz  Pełnomocniczka Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej. 

Spotkanie, było także możliwością do podsumowania pracy w tym roku szkolnym oraz do wyróżnienia zaangażowanych nauczycieli. Pani Minister Justyna Orłowska złożyła w imieniu Ministra Edukacji i Nauki — Pana Przemysława Czarnka dyplomy uznania za szczególny wkład w pracę dla Pani Beaty Kluzy — Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Generała Stanisława Maczka w Pojałowicach oraz dla Pana Janusza Schaba — Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Partyzantów Ziemi Miechowskiej w Janowicach.

Dzięki wykorzystaniu sprzętu z Laboratoriów Przyszłości uczniowie mogli poznać ciekawe osobistości nauki i sztuki. Gra składała się z 7 baz generujących mądrość, radość i współpracę. Misją dzieci było rozwiązanie zadań i pomoc Robo-Pieskowi w zgromadzeniu dobrej energii na przyszłość. Uczniowie mieli okazję odwiedzić w trakcie gry różne punkty, a wśród nich:

1. Kopernik — Gogle Wirtualnej Rzeczywistości

“Budujemy układ planet i odkrywamy Kopernika wielki talent”. Uczestnicy zabawy poznali wciągającą historię i osiągnięcia człowieka o wielu talentach, który stał się sławny za sprawą "Wstrzymania Słońca". W bazie Kopernik, korzystając z wydrukowanych na drukarce modeli 3D, układali własny układ słoneczny. Odbyli wirtualną podróż w przestrzeń kosmiczną i rozwiążą międzygalaktyczną zagadkę.

2. Łempicka — Sztuczna Inteligencja

“Nie jest sprawą oczywistą, czy sztuczna inteligencja może być artystą”. Baza Łempicka to połączenie nowoczesnych technologii ze sztuką. Uczniowie mogli interpretować obrazy autorstwa Tamary Łempickiej, a za pomocą sztucznej inteligencji oraz generować obrazy na ich podobieństwo, sprawdzając możliwości AI.

3. Łukasiewicz — Klocki Lego

“Ciemność nas nie ogranicza, po odkryciach Łukasiewicza" - w myśl tego hasła, opowiedzieliśmy uczniom o Ignacym Łukasiewiczu - wynalazcy lampy naftowej i założycielu pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, a także farmaceucie i społeczniku. Zadaniem uczniów było zbudowanie projektu z klocków Lego, który dzięki czujnikowi światła, będzie reagował na różne kolory.

4. Skłodowska-Curie — pierwiastki

“Budowa pierwiastka to chemicznej wiedzy namiastka” -  dzieci pogłębiły wiedzę o noblistce Marii Skłodowskiej-Curie, o jej badaniach i odkryciach. Dzięki modelom wydrukowanym na drukarce 3D nauczą się budowy pierwiastków.

5. Lem — roboty Dash

„Wizja robotów Lema to wcale nie ściema”, w tej bazie uczniowie spotykali  postać polskiego pisarza Stanisława Lema i jego utwór „Bajki robotów”. Zadaniem dzieci było zaprogramowanie robotów Dash, tak aby wykonały tajemniczą misję.

6. Rejewski — szyfry

„Kilka mądrych głów złamało wzór szyfrów” - uczestnicy gry poznali zagadnienia szyfrowania oraz historię złamania szyfru “Enigmy” przez Franciszka Pokornego, Maksymiliana Ciężkiego, Antoniego Pallutha, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. Ta baza stanowi ciekawe wyzwanie matematyczne z elementami historii.

7. Hofmann — druk 3D

“Drukarka 3D - gdy innowacji łakniesz, na niej wydrukujesz wszystko, czego zapragniesz”. Na stoisku dzieci poznały możliwości druku 3D, zapoznali  się z podstawami obsługi drukarki oraz zrozumieją, w jaki sposób powstaje wydruk. Samodzielnie wydrukują element, który posłuży im do rozwiązania zagadki. Patronem stoiska jest Józef Hofmann, polski wynalazca i kompozytor, którego najbardziej znanymi wynalazkami są wycieraczki samochodowe, spinacze do papieru i zegar elektryczny. 

Pozostałe szkoły zachęcamy do zgłoszenia chęci przyjęcia Mobilnych Laboratoriów Przyszłości za pomocą strony gov.pl/laboratoria w zakładce “Mobilne Laboratoria Przyszłości”. 

{"register":{"columns":[]}}