W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oglądaj finał ogólnopolskiego turnieju robotycznego Liga Robotów!

05.12.2023

7 grudnia br. na stadionie PGE Narodowy w Warszawie odbędzie się uroczysty finał projektu Liga Robotów. W wydarzeniu wezmą udział Minister Edukacji i Nauki Krzysztof Szczucki oraz Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej Antoni Rytel. Stream z całego wydarzenia będzie dostępny w dniu finału na kanale Youtube @LaboratoriaPrzyszłości.

Po środku napis: Finał Turnieju Liga Robotów
W lewym dolnym rogu logotypy: Ministerstwo Edukacji i Nauki, MEiN Tech, Centrum GovTech, IBE Instytut Badań Edukacyjnych, ORE Ośrodek Rozwoju Edukacji
W prawym górnym rogu logotypy: Laboratoria Przyszłości, Liga Robotów

Liga Robotów

Liga Robotów to projekt realizowany w ramach największego rządowego programu edukacyjno-technologicznego Laboratoria Przyszłości. Inicjatywę realizuje Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z partnerami. Dzięki inwestycji o wartości ponad 1 mld zł, szkoły podstawowe i ogólnokształcące szkoły artystyczne zyskały nowoczesny sprzęt, stając się areną dla rozwijających się talentów w dziedzinie robotyki i nowoczesnych technologii.

Celem Ligi Robotów jest nie tylko promowanie robotyki i nowoczesnych technologii, lecz także rozwijanie kompetencji przyszłości wśród uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych. Ideę projektu oparto na kierunkach STEAM, łącząc naukę, inżynierię, technologię, sztukę i matematykę. Uczestnicy turnieju rozwijają umiejętności manualne i społeczne, zdobywając doświadczenie w budowie robotów, programowaniu i kreatywnym podejściu do rozwiązywania problemów.

Do udziału w turnieju robotycznym zgłosiło się pod 700 drużyn z całej Polski.

Zasady ogólnopolskiego turnieju robotycznego Liga Robotów

Zadaniem uczestników było stworzenie drużyny (uczniowie wraz z nauczycielem-mentorem), która przygotowywała się do turnieju robotycznego. Każda szkoła biorąca udział w projekcie otrzymała sprzęt, tj. zestaw klocków do tworzenia robota oraz matę edukacyjną do kodowania wraz z zadaniami konkursowymi i modelami. Opiekunowie otrzymali dostęp do materiałów wideo, które były inspiracją i wsparciem do przygotowania drużyn do turniejów.

W listopadzie i grudniu br. odbyło się 7 turniejów regionalnych, podczas których drużyny szkolne próbowały swoich sił w trzech głównych kategoriach:

  • przejazd robota – robot skonstruowany przez drużynę wykonuje różnego rodzaju misje na specjalnie przygotowanej arenie;
  • projekt badawczy – opracowanie przez drużynę rozwiązania problemu przedstawionego w regulaminie gry na dany sezon;
  • projekt robota – zaprezentowanie przez drużynę procesu powstawania ich robota.

Ogólnopolski finał

Do ogólnopolskiego finału zakwalifikowały się 33 drużyny z całej Polski, które zdobyły największą liczbę punktów w klasyfikacji generalnej. Na PGE Narodowym uczestnicy zmierzą się w 3 kategoriach: Wyścig, Programowanie, Zadanie praktyczne. Członkowie drużyn będą mogli dokonać zmian w konstrukcji robota oraz w programach do przejazdu praktycznego, jednak muszą one wciąż spełniać kryteria określone w regulaminie (np. robot musi być zbudowany tylko z jednego zestawu klocków, w określonych wymiarach). Podczas finałowej konkurencji "Wyścig" nie będzie obowiązywać maksymalna długość przejazdu wynosząca dotychczas 8 metrów - zwycięzcą kategorii zostanie drużyna, której pojazd przejedzie najdłuższą odległość. Pozostałe zasady nie ulegają zmianie  (wymiary pojazdu, napędy w formie żółtej gumki z zestawu klocków, gumka musi stanowić element pojazdu, szerokość toru 2 m). Dodatkowo, dla uczestników finału organizatorzy przygotowali kilka nowych rodzajów rozgrywek. Ich wyniki nie będą uwzględniane w klasyfikacji ogólnej, ale mogą stanowić świetną okazję do przetestowania swojego robota.

Agenda wydarzenia

10:00 – 10:15  Uroczyste rozpoczęcie

  • Oficjalne powitanie uczestników, gości honorowych i widzów,

10:15 – 13:30  Rozgrywki eliminacyjne

  • Uczestnicy przystępują do konkurencji eliminacyjnych w swoich kategoriach.

14:30 – 15:30  Rozgrywki Finałowe

  • Kwalifikujący się uczestnicy przechodzą do rundy finałowej swoich konkurencji.

16:00  Uroczyste ogłoszenie wyników i rozdanie nagród

  • Ceremonia ogłoszenia zwycięzców z poszczególnych kategorii: Wyścig, Programowanie, Zadanie Praktyczne, Klasyfikacja Generalna,
  • Wręczenie nagród, medali, dyplomów i innych wyróżnień,
  • Krótkie przemówienie zwycięzców i organizatorów.

17:00  Zakończenie wydarzenia

Podczas całego wydarzenia członkowie drużyn będą mogli wziąć udział w specjalnych warsztatach realizowanych przez edukatorów Mobilnych Laboratoriów Przyszłości. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z nowoczesnymi technologiami, w tym z wirtualną rzeczywistością, i spróbować swoich sił podczas kreatywnych warsztatów z długopisami 3D. Zapoznają się również m.in. z budową drukarki 3D oraz typami materiałów i możliwościami projektowania. Będą mogli obserwować proces wydruku, a także doświadczyć wirtualnej rzeczywistości na dostępnych stanowiskach gamingowych. Dodatkowo, na finalistów oraz przybyłych gości czekać będzie niespodzianka artystyczna.


Liga Robotów realizowana jest w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Centrum GovTech, Ośrodek Rozwoju Edukacji i Instytut Badań Edukacyjnych.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}