W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Delegacja Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu RP na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bejrucie.

17.08.2021

Przedstawiciele Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKDNiS cyklicznie odwiedzają polskie cmentarze na całym świecie, sprawdzając je pod kątem konieczności wykonania ewentualnych działań konserwatorskich.

cmentarz2

12 sierpnia dokonali oględzin cmentarza polskiego w Bejrucie oraz odwiedzili kwatery polskich żołnierzy pochowanych na brytyjskim cmentarzu wojskowym.


Polski Cmentarz Wojenny w Bejrucie powstał w 1946 roku. Na terenie cmentarza spoczywa 137 Polaków, którzy przybyli do Libanu razem z Armią Andersa, a później związali swoje losy z tym krajem. Na terenie nekropolii znajdują groby m.in. malarza Bolesława Baake oraz Karola Schayera, architekta odpowiedzialnego m.in. za projekt Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz szeregu modernistycznych budowli w Bejrucie. Na jednej ze ścian wmurowana jest także tablica pamiątkowa poświęcona Hance Ordonównie, której szczątki do 1990 r. znajdowały się na tym cmentarzu. 
 

Zdjęcia (3)