W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ministerstwo Spraw Zagranicznych promuje XVIII Konkurs Chopinowski

17.10.2021

Dziś przypada 172 r. rocznica śmierci Fryderyka Chopina. W specjalnym spocie sekretarz stanu Szymon Szynkowski vel Sęk wykonuje na fortepianie walc Des-dur op.64 nr 1 i opowiada o związkach muzyki wielkiego polskiego kompozytora z dyplomacją oraz zachęca do oglądania/śledzenia etapu finałowego Konkursu.

chopinowski

Dyplomacja publiczna i kulturalna to jedno z kluczowych zadań Ministerstwa Spraw Zagranicznych, dlatego polskie placówki dyplomatyczne od samego początku promują XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina we wszystkich zakątkach świata. Dołącza do nich sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP, Szymon Szynkowski vel Sęk – miłośnik muzyki Chopina, który ukończył szkołę muzyczną I stopnia i po wielu latach przerwy zasiadł do fortepianu.

– Często mówi się, że dyplomacja jest sztuką gry na wielu instrumentach. Niczym w orkiestrze, każdy dyplomata ma swoją partię do odegrania – podkreśla wiceminister. – Zachęcam Państwa do śledzenia działań polskiej dyplomacji, ale w tym szczególnym czasie do delektowania się muzyką Fryderyka Chopina i oglądania XVIII Konkursu Chopinowskiego – mówi w nagraniu wiceszef polskiej dyplomacji.

W krótkim filmiku wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk dzieli się ciekawostkami dotyczącymi związków między muzyką Chopina a dyplomacją. Między innymi dzieli się informacją, że budynek w Paryżu, w murach którego światową karierę rozpoczął Chopin, jest obecnie rezydencją ambasadora RP.

Jeśli chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej o działaniach Fryderyka Chopina na rzecz sprawy polskiej na uchodźstwie, czy o zabiegach dyplomatycznych Ignacego Jana Paderewskiego w USA, przy wykorzystaniu muzyki Chopina, zachęcamy do obejrzenia spotu, w którym znajdą Państwo więcej ciekawostek o przeplatających się światach muzyki i dyplomacji.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Wideo

{"register":{"columns":[]}}