W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacje dla podróżnych

02.08.2021

Koronawirus

Aktualną informację dotyczącą obowiązujących na Litwie obostrzeń znajdą Państwo na stronie Ministerstwa Zdrowia Republiki LitewskiejLitewskiego Narodowego Centrum Ochrony Zdrowia Publicznego oraz https://koronastop.lrv.lt/pl/ 
 

Uwaga!
Każda osoba przybywająca na Litwę, powinna:

 • do 48 h przed wjazdem zarejestrować się na stronie Litewskiego Narodowego Centrum Ochrony Zdrowia Publicznego wypełniając ankietę dostępną w języku angielskim: https://keleiviams.nvsc.lt/en/form.
 • przedstawić zaświadczenie o negatywnym wyniku testu wymazowego w kierunku SARS-CoV-2:
  • PCR - 72 godziny licząc od wykonania testu przed przekroczeniem granicy z Litwą.
  • Antygenowy - 48 godzin licząc od wykonania testu przed przekroczeniem granicy z Litwą.

 

Testy serologiczne nie są akceptowane. Negatywny wynik testu na COVID-19 zwalnia z kwarantanny. 

 

Kto jest zwolniony z testu - patrz poniżej ¬


Rozwiązanie obejmie wszystkie środki transportu: transport zbiorowy (rejsowy) i indywidulany.

 

Lista krajów jest aktualizowana co piątek i w chodzi w życie od poniedziałku. Aktualna lista krajów tworzona jest na postawie mapy publikowanej przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.


FOR ARRIVALS FROM ABROAD

Kto może wjechać na Litwę?

Wszyscy obywatele Litwy z dowolnego kraju;

 • Cudzoziemcy z krajów UE/EOG (czyli również POLSKI), Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Andory, Monako, San Marino i Watykanu;
 • Cudzoziemcy z krajów trzecich - tylko osoby, które spełniają warunki przewidziane rozporządzeniu Rządu Republiki Litewskiej nr. nr. 1226 z dn. 4 listopada 2020 r. z późniejszymi zmianami.
   

Uwaga: osoby przybywające na Litwę transportem lotniczym, morskim i rejsowym lądowym przed wejściem do samolotu/promu/autobusu będą proszone o okazanie potwierdzenia rejestracji tz. QR kodu oraz zaświadczenia o negatywnym wyniku testu PCR lub antygenowym. Testy serologiczne nie są akceptowane. 

Wskazówki do wypełnienia ankiety dla osób jadących przez Litwę tranzytem transportem lotniczym lub lądowym: w rubryce „Address of residence in Lithuania” należy wpisać po angielsku lub po litewsku „transit to Poland” („tranzitas į Lenkiją“), w rubryce „Municipality / City” – miejsce lądowania / przejście graniczne, przez które wjeżdża się na Litwę, zatem Vilnius lub Kaunas, Kalvarija lub Lazdijai.

Kto jest zwolniony z testu?
 • osoby, które posiadają  dokument stwierdzający, że dana osoba przechorowała COVID-19 (zakażenie koronawirusem) i zakażenie wirusem SARS-CoV-2 było potwierdzona testem PCR lub antygenowy, nie później niż 180 dni przed powrotem/przybyciem na terytorium Republiki Litewskiej (dokument powinien być sporządzony w jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej).
 • osoby zaszczepione przeciw COVID-19 tzn. osoby, które otrzymały pełny cykl szczepień szczepionką zarejestrowaną w Unii Europejskiej i posiadają zaświadczenie z zakładu opieki zdrowotnej, certyfikat szczepień właściwy dla danego kraju lub międzynarodowy certyfikat szczepień, Unijny Certyfikat COVID  (dokument powinien być sporządzony w jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej).
 • osoby jadące przez Litwę tranzytem;
 • członkowie oficjalnych delegacji;
 • dzieci poniżej 16 roku życia.
Tranzyt

Zgodnie z rozporządzeniem Rządu Republiki Litewskiej nr. 1226 z dn. 4 listopada 2020 r. z późniejszymi zmianami możliwy jest przejazd przez Litwę tranzytem, bez zbędnego zatrzymywania się. (Podczas przejazdu dozwolone są niezbędne postoje w tranzycie np. na tankowanie paliwa, potrzeby fizjologiczne) 

Osób udających się przez Litwę tranzytem lądowym lub powietrznym/morskim NIE OBOWIĄZUJE  KONIECZNOŚĆ POSIADANIA negatywnego wyniku TESTU na obecność Covid-19 i KWARANTANNA.

Każda osoba przejeżdżających tranzytem przez Litwę, powinna do 48 h PRZED WJAZDEM zarejestrować się na stronie Litewskiego Narodowego Centrum Ochrony Zdrowia Publicznego wypełniając ankietę dostępną w języku angielskim: https://keleiviams.nvsc.lt/en/form.

Wskazówki do wypełnienia ankiety: w rubryce „Address of residence in Lithuania” należy wpisać po angielsku „transit to ....... (zamiast kropek, należy wpisać państwo do którego podróżujemy przez Litwę)” , w rubryce „Municipality / City” – nażely wybrać miejsce wjazdu, czyli przejście graniczne Kajvarijos lub Lazdijų r. albo miejsce lądowania, zatem Vilnius lub Kaunas;

Uwaga: Podróżnym udającym się tranzytem przez Litwę transportem lotniczym/morskim/autobusowym zalecamy wcześniejszy kontakt z przewoźnikiem w celu uzyskania informacji o możliwych dodatkowych wymaganiach, wynikających z polityki prowadzonej przez poszczególnych przewoźników.

Unijny Certyfikat COVID - Litwa 

Osoby posiadające certyfikat nie będą podlegały kwarantannie po przekroczeniu granicy, ani nie będą musiały przechodzić dodatkowych testów:

 • są w pełni zaszczepione - otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę. Certyfikat jest ważny w przypadku Pfizer od 14 dnia po podaniu ostatniej dawki. Moderny - 14 dnia; Astra-Zeneca (Vaxzevria) - 15 dnia;  Johnson & Johnson - 14 dnia.
 • otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (czas ważności certyfikatu to 72 godziny) 
 • wyzdrowiały po COVID-19 (certyfikat jest ważny do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).

 

Więcej informacji na stronie Ministerstwa Zdrowia Republiki Litewskiej.

Pełen cykl szczepień - osoby zaszczepione przeciw COVID-19 

Pełny cykl szczepień szczepionką zarejestrowaną w Unii Europejskiej:

- w przypadku większości szczepionek (Pfizer, Moderna, Astra-Zeneca) na szczepienie składają się 2 dawki - osoby, które przyjęły dopiero pierwszą z dawek, znajdują się więc w trakcie szczepienia i nie są jeszcze osobami zaszczepionymi w rozumieniu rozporządzenia; pełne szczepienie w przypadku Pfizer jest od 14 dnia po podaniu ostatniej dawki. Moderny - 14 dnia; Astra-Zeneca (Vaxzevria) - 15 dnia.

- wyjątek stanowi szczepionka Johnson & Johnson, która jest jednodawkowa – przyjęcie pojedynczej dawki oznacza, że osoba jest już w pełni zaszczepiona). Pełne szczepienie w przypadku jest od 14 dnia po podaniu jednej dawki.

Trzeba ze sobą zabrać zaświadczenie z zakładu opieki zdrowotnej, certyfikat szczepień właściwy dla danego kraju lub międzynarodowy certyfikat szczepień, Unijny Certyfikat COVID (dokument powinien być sporządzony w jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej).


Zalecamy śledzenie informacji na stronach polskich placówek dyplomatycznych:

na Łotwie: Ambasada RP w Rydze
w Estonii: Ambasada RP w Tallinnie  
na Białorusi: Ambasada RP w Mińsku   (Zaleca się bezpośredni powrót z Białorusi do Polski)
w Kaliningradzie: Konsulat Generalny RP w Kaliningradzie (Zaleca się bezpośredni powrót z Obwodu Kaliningradzkiego do Polski)