W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacje dla podróżujących

24.03.2022

Od 15.02.2022. wszyscy podróżni przybywający na Litwę z Polski są zwolnieni z wymogu wykonywania testu, samoizolacji oraz wypełniania formularza lokalizującego pasażera.

Koronawirus

Podróżni przyjeżdżający na Litwę z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), w tym Polski, a także Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Andory, Monako, San Marino i Watykanu są zwolnieni z wymogu posiadania negatywnego wyniku testu na COVID-19, samoizolacji oraz wypełnienia ankiety Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego (NVSC). Dotyczy to zarówno osób zaszczepionych, niezaszczepionych, jak i ozdrowieńców.

 

Podróżni z innych krajów (spoza strefy Schengen) przybywający na Litwę środkami transportu zbiorowego są zobowiązani do okazania negatywnego wyniku testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 h przed przekroczeniem granicy (wymóg obowiązuje osoby powyżej 16 roku życia). Podróżni przybywający własnym środkiem transportu nieposiadający negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19, w ciągu 24 h od przybycia mają obowiązek na koszt własny wykonać test PCR lub antygenowy na Litwie.

 

Wyjątki od tego wymogu stanowią osoby w pełni zaszczepione szczepionką uznawaną na terytorium UE, zaś od pełnego zaszczepienia nie minęło 270 dni (wymóg nie dotyczy osób do 18 roku życia); osoby, które przyjęły dawkę wzmacniającą, a także ozdrowieńcy, jeśli od momentu zachorowania potwierdzonego pozytywnym wynikiem testu nie upłynęło 180 dni. Z wymogu okazywania negatywnego testu zwolnieni są także podróżujący tranzytem, dzieci do lat 16 oraz członkowie delegacji oficjalnych. Podróżni przybywający na Litwę spoza strefy Schengen są zobowiązani maks. 48 h przed wjazdem zarejestrować się na stronie Litewskiego Narodowego Centrum Ochrony Zdrowia Publicznego wypełniając ankietę dostępną w języku angielskim: https://keleiviams.nvsc.lt/en/form. Po wypełnieniu formularza zostanie automatycznie wygenerowany Kod QR, który w przypadku ewentualnej kontroli należy okazać służbom kontrolującym. Nie ma wymogu odbywania kwarantanny.

 

Z dniem 5 lutego 2022 na Litwie zniesiono obowiązek okazywania tzw. Paszportu możliwości (dokument poświadczający, że posiadająca go osoba została zaszczepiona przeciwko COVID-19, przebyła koronawirusa albo uzyskała negatywny wynik testu) czy Unijnego Certyfikatu COVID-19.

Utrzymano obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zwiększono limity liczby osób do 15 mkw. na jedną osobę w publicznych przestrzeniach zamkniętych.


Zalecamy śledzenie informacji na stronach litewskich instytucji:

Ministerstwo Zdrowia Republiki Litewskiej https://sam.lrv.lt/en/

Litewskie Narodowe Centrum Ochrony Zdrowia Publicznego https://nvsc.lrv.lt/en/information-on-covid-19/for-arrivals-from-abroad

Informacje dot. sytuacji epidemicznej, testów oraz szczepień: https://koronastop.lrv.lt/pl/

oraz na stronach polskich placówek dyplomatycznych:

na Łotwie: Ambasada RP w Rydze
w Estonii: Ambasada RP w Tallinnie  
na Białorusi: Ambasada RP w Mińsku   (Zaleca się bezpośredni powrót z Białorusi do Polski)
w Kaliningradzie: Konsulat Generalny RP w Kaliningradzie (Zaleca się bezpośredni powrót z Obwodu Kaliningradzkiego do Polski)

{"register":{"columns":[]}}