W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Andrejs Osokins składa życzenia dla Polski, Łotwy i całego świata z okazji jubileuszu wybitnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina

16.12.2020

Andrejs Osokins

Rok 2020 był nie tylko rokiem pandemii, ale również rokiem jubileuszu dwóch Mistrzów muzyki klasycznej – Fryderyka Chopina oraz Ludwiga van Beethovena. Nie zważając na to, że ten rok był bardzo trudny dla muzyki klasycznej i nie udało się przeprowadzić wielu koncertów poświęconych jubileuszowi Chopina i Beethovena, muzycy z całego świata, w tym Andrejs Osokins, szukają twórczych sposobów, by dotrzeć do swoich słuchaczy i dać muzyce szansę na przetrwanie. We współpracy z Ambasadą RP na Łotwie  powstał projekt z okazji jubileuszu Fryderyka Chopina – muzyczne pozdrowienia, które, podróżując wirtualnie po świecie,  dotrą do miłośników muzyki wybitnego polskiego kompozytora i przypomną im o niezmiennych wartościach.

„Jest szczególnie ważne, aby w środowisku wirtualnym, gdzie jest tak dużo przerażających i tragicznych wiadomości, poprzez sztukę i muzykę dać jednak ludziom również piękno, duchowość i harmonię. Ten projekt daje nadzieję, że przetrwamy. Właśnie muzyka i sztuka są tym pięknem, które nie pozwoli zmarnieć naszym duszom. Muzyka Chopina zawiera wszystko, co wydaje mi się takie istotne – żywiołowy temperament, subtelność, duchowość, spontaniczność i czułość, błyskotliwość, taneczność oraz elegancję. Jego melodii można słuchać wiecznie! Wydawałoby się, że minęło tak dużo czasu, jednak natura i dusza ludzka wciąż pozostają niezmienne” - mówi pianista Andrejs Osokins.

„Mijający 2020 rok jest dla wszystkich bardzo trudny. Musimy mierzyć się z wieloma wyzwaniami, jesteśmy  pozbawieni wielu możliwości.  Przekornie chciałabym  jednak podkreślić, że ten rok po raz kolejny uruchomił drzemiące w nas pokłady kreatywności. Dzięki projektowi „Muzyczne pozdrowienia” przygotowanemu we współpracy z wybitnym łotewskim pianistą Andrejsem Osokinsem, jesteśmy w stanie, pomimo pandemii, dotrzeć do Państwa z muzyką Fryderyka Chopina. Niech będzie ona dla Państwa światełkiem nadziei. Tak, jak przed laty podnosiła  ona na duchu Polaków tęskniących za wolnością, tak i dziś niech daje natchnienie i zapowiada lepszą przyszłość, nawet jeśli będziemy na nią musieli trochę poczekać”- chargé d’affaires Rzeczypospolitej Polskiej, konsul Małgorzata Hejduk-Gromek

Wideo