W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

II edycja Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej Stanisława Moniuszki - 11-18 września 2021 roku

18.08.2021

Rozmowa z członkiem jury konkursu, wybitnym łotewskim pianistą i pedagogiem Sergejsem Osokinsem.

Sergejs Osokins, członek jury Konkursu

Czego się Pan spodziewa/oczekuje po II MKMP?

Przede wszystkim bardzo podoba mi się pomysł popularyzacji polskiej muzyki. Polska ma wielu wybitnych kompozytorów i niektóre ich utwory powinny być wykonywane znacznie częściej. Moje oczekiwania są związane z odkryciem nowych, młodych i utalentowanych muzyków oraz nowymi odkryciami muzycznymi, poznaniem nowych (nieznanych mi) utworów, które mnie zainteresują i które będę mógł wykorzystać w swojej działalności dydaktycznej i pianistycznej.

Dlaczego zdecydował się Pan wziąć udział w pracach jury II MKMP?

Z konkursem zapoznał mnie wspaniały pianista prof. Jarosław Drzewiecki, którego znam od dawna. Zainteresował mnie bardzo repertuar konkursu i jestem zachwycony jego ideą. Jestem wdzięczny za zaszczyt bycia zaproszonym do jury.

Jakie są Pana dotychczasowe doświadczenia/spotkania z muzyką polską?

Jak już wspomniałem, w Polsce jest wielu wybitnych kompozytorów, nie sposób ich wymienić w krótkiej odpowiedzi. Oczywiście muzyka Fryderyka Chopina zajmuje olbrzymie miejsce w mojej zawodowej działalności pianistycznej i pedagogicznej, ale są też Karol Szymanowski, Witold Lutosławski, Moritz Moszkowski, Juliusz Zarębski, Grażyna Bacewicz, Mieczysław Weinberg i inni kompozytorzy.

Czy ma Pan ulubionego polskiego kompozytora?

Nie będę oryginalny - Fryderyk Chopin, absolutny geniusz.

Czy wcześniej uczestniczył Pan w pracach jurorskich innych konkursów muzycznych w Polsce?

Nie, po raz pierwszy wezmę udział w jury konkursu w Polsce.