W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Śp. Zbigniew Mieszkowski

06.05.2021

Z głębokim smutkiem informujemy, że dnia 3 maja 2021 r. odszedł w wieku lat 72  śp. Zbigniew Mieszkowski dr biologii, nauczyciel, aktywny działacz polskiej społeczności na Łotwie.

Śp. Zbigniew Mieszkowski

Zbigniew Mieszkowski urodził się w 1949 r. w Rydze, ukończył studia na Uniwersytecie Łotewskim. Był autorem szeregu książek z dziedziny botaniki, w tym podręcznika „Botānika” do nauczania dwujęzycznego, który został wydany w języku łotewskim i polskim.

W 1988 r. zaangażował się w działalność polskiej mniejszości. Został członkiem grupy inicjatywnej Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Polaków na Łotwie i był jednym z autorów statutu stowarzyszenia. Towarzystwo przekształciło się następnie w Związek Polaków na Łotwie (ZPŁ). W 1989 r. Zbigniew Mieszkowski objął funkcję prezesa ryskiego oddziału ZPŁ, po czym przez pewien czas pełnił również funkcję wiceprezesa ZPŁ. Był również jednym z inicjatorów i twórców polskiej audycji radiowej „Nasz Głos”. Aktywnie uczestniczył w procesie odradzania polskiego szkolnictwa na Łotwie. W późniejszym okresie wykładał biologię w Polskiej Szkole Eksperymentalnej oraz w jednej z łotewskich szkół w Rydze.

Pożegnanie Zbigniewa Mieszkowskiego odbędzie się w piątek 7 maja 2021 r. o godz. 14:00 na cmentarzu św. Michała w Rydze.