W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa „Konstytucja 3 Maja” na placu Liwskim w Rydze

28.10.2021

Na placu Liwskim (Līvu laukums) w Rydze od 23 października do 5 grudnia 2021 można obejrzeć wystawę poświęconą Konstytucji 3 maja oraz znaczeniu tego dokumentu w dziedzictwie historycznym wszystkich państw, które wchodziły w skład Rzeczypospolitej. Wystawa została przygotowana przez Archiwum Akt Dawnych z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i zaręczenia wzajemnego Obojga Narodów. Szczegółowe przepisy wykonawcze do Konstytucji 3 maja, uchwalone zostały przez Sejm Czteroletni 20 października 1791 r.

Wystawa

Konstytucja 3 maja była pierwszym tego typu dokumentem w Europie i drugim po Stanach Zjednoczonych. Tworzyła fundament nowoczesnego państwa i dawała nadzieję na głębokie przemiany ustrojowe. Konstytucja 3 Maja nie miała precedensu, nie kopiowała obcych wzorów, lecz była wzorem dla innych.

Konstytucja była również ważnym dokumentem dla narodów obecnej Łotwy, Białorusi i Ukrainy, których rdzenne ziemie obejmowały wówczas granice Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Warto pamiętać, że przedstawiciele społeczności zamieszkujących łotewskie ziemie uczestniczyli na równych prawach w obradach Sejmu Wielkiego przyczyniając się tym samym do przyjęcia pierwszej europejskiej konstytucji.

Konstytucja 3 maja – przekształcająca XVIII-wieczną Rzeczpospolitą w monarchię konstytucyjną, opartą na regule trójpodziału władz, gwarantującą obywatelom opiekę prawa – była więc konsekwentnym rozwinięciem tradycji rządów prawa, demokracji, parlamentaryzmu.

Wystawa została przygotowana w trzech wersjach językowych (łotewski, polski i litewski) i będzie eksponowana do 5 grudnia br. 

Zapraszany do obejrzenia!

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}