W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

COVID-19

30.12.2020

Przedstawiamy najnowsze informacje dotyczące walki z epidemią COVID-19.

KW

Meksyk

W wielu stanach Meksyku liczba zakażeń wirusem Sars-Cov-2 wzrosła gwałtownie w grudniu 2020. Meksyk jest w światowej czołówce jeśli chodzi o liczbę ofiar śmiertelnych. Miasto Meksyk oraz Stan Meksyk (między innymi) mają światło czerwone do 10 stycznia z możliwością przedłużenia. Zamknięto tu m.in. restauracje, bary i puby, a działalność można prowadzić tylko na wynos. Zamknięto także centra handlowe oraz wiele miejsc turystycznych. Prosimy o stosowanie zaleceń władz federalnych i stanowych.

 

Strony www, na których można znaleźć szczegółowe informacje:

https://coronavirus.gob.mx/

https://www.gob.mx/salud

 

Miasto Meksyk:

https://covid19.cdmx.gob.mx/

 

Stan Meksyk:

https://salud.edomex.gob.mx/salud/covid

 

Quintana Roo:

https://qroo.gob.mx/sesa/

 

Infolinie Covid w innych stanach:

https://coronavirus.gob.mx/contacto/

 

 

Kostaryka

Przypominamy, że wymóg przedstawienia negatywnego wyniku testu na Covid-19 przy wjeździe do Kostaryki został zniesiony 26 października 2020. Od 1 listopada 2020 podróżujący ze wszystkich krajów mogą wlecieć jako turyści (granice lądowe są nadal zamknięte dla ruchu turystycznego). Podróżujący nie podlegają kwarantannie, ale trzeba posiadać ubezpieczenie zdrowotne ważne na całym terytorium Kostaryki przez minimum 22 dni oraz minimum 2 tys. USD na zakwaterowanie w przypadku konieczności odbycia kwarantanny. W stolicy testy odpłatne są dostępne.

Rząd Kostaryki wprowadza nowe obostrzenia w grudniu 2020/styczniu 2021. 31 grudnia 2020 nie będzie można prowadzić pojazdów między 19:00 a 5:00, natomiast 1, 2 i 3 stycznia 2021 – między 20:00 a 5:00. Od 4 do 17 stycznia 2021, z możliwością przedłużenia, plaże będą otwarte w godzinach 5:30-14:30, a bary i kasyna będą działały ze znacznymi ograniczeniami. Rezydenci Kostaryki, po powrocie do kraju, muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie.

 

Ze szczegółowymi informacjami można się zapoznać tutaj: https://www.presidencia.go.cr/comunicados/2020/12/gobierno-presenta-plan-de-medidas-para-fin-y-principio-de-ano/

https://www.presidencia.go.cr/comunicados/2020/12/residentes-que-salgan-del-pais-y-regresen-via-terrestre-estaran-sometidos-a-medidas-sanitarias/

https://sites.google.com/presidencia.go.cr/alertas/actualizaci%C3%B3n-de-alertas-y-medidas

 

Główna strona Ministerstwa Zdrowia Kostaryki:

https://www.ministeriodesalud.go.cr/

 

 

Polska

Rozszerzono obowiązek kwarantanny. Podróżujący przekraczający granicę wewnętrzną Unii Europejskiej (t.j. granicę między Polską a innym państwem członkowskim Unii Europejskiej) transportem zorganizowanym - m.in. samolotem lub autokarem - będą kierowani na 10-dniową kwarantannę. Podróżni przekraczający granicę zewnętrzną Unii Europejskiej również będą musieli poddać się kwarantannie bez względu na środek transportu. Obywatele polscy już nie są zwolnieni z tego obowiązku. Zwolnione z kwarantanny są m.in. osoby zaszczepione na COVID-19.

 

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach rządu RP oraz Straży Granicznej:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

https://www.strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/8880,Nowe-obostrzenia-na-polskiej-granicy.html

 

Przypominamy, że planując podróż, należy uwzględnić obostrzenia obowiązujące w kraju tranzytu!