W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Doniesienia medialne nt. nadużyć, których ofiarami mieliby być obywatele Meksyku pracujący w Polsce

04.06.2021

W związku z doniesieniami medialnymi nt. nadużyć, których ofiarami mieliby być obywatele Meksyku pracujący w Polsce, Ambasada RP w Meksyku zaleca ostrożność osobom rekrutowanym przez pośredników pracy na terenie Meksyku do pracy w Polsce. Kandydat do pracy w Polsce powinien w szczególności pamiętać o następujących przysługujących mu prawach:

amb
  • Przed decyzją o podjęciu pracy, kandydat ma prawo do zapoznania się z szczegółową umową o pracę w języku hiszpańskim lub innym dla siebie zrozumiałym.
  • Nikt nie może zostać zmuszony do podpisania dokumentów o nieznanej treści i w razie wątpliwości kandydat do pracy powinien powstrzymać się z podpisaniem takich dokumentów.
  • Polski pracodawca jest zobowiązany do działania zgodnego z obowiązującym prawem pracy.
  • Pracodawca nie może wymagać od pracownika działań niezgodnych z umową o pracę i prawem pracy.
  • Pracodawca nie ma prawa konfiskować dokumentów pracownika, w szczególności pracodawca nie może przetrzymywać paszportu pracownika ponad uzasadniony czas, który byłby niezbędny do załatwienia spraw administracyjnych.
  • W razie niewywiązania się pracodawcy z zapisów umowy o pracę, pogwałcenia prawa pracy lub nadużyć mogących stanowić pogwałcenie praw człowieka, obcokrajowiec przebywający w Polsce powinien szukać pomocy i ochrony właściwych instytucji.
  • Jeżeli wystąpi przypadek jw., osoba pokrzywdzona ma prawo nie tylko do ochrony konsularnej Ambasady Meksyku w Polsce, ale także polskich władz, w tym polskiej policji, prokuratury, sądu i państwowego lub okręgowego inspektoratu pracy.

 

Polska jest krajem dynamicznie rozwijającym i oferuje wiele możliwości obcokrajowcom chętnych do podjęcia pracy. Zalecamy jednak ostrożność w kontakcie z pośrednikami i preferowanie bezpośredniego kontaktu z pracodawcą w Polsce. Co do zasady, obywatele Meksyku, którzy lecą do Polski w celu pracy, powinni złożyć w Konsulacie dokumenty konieczne do uzyskania wizy, m.in. ww. umowę o pracę lub zaproszenie i pozwolenie na pracę.