Kostaryka
Bezpieczeństwo
Pamiętaj, aby przez podróżą zagraniczną zarejestrować się w systemie Odyseusz!
W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji podczas Twojego pobytu za granicą, MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować.
Jeśli masz uwagi bądź pytania do poniżej przedstawionych informacji, skontaktuj się z właściwą terytorialnie placówką zagraniczną RP.
MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróży po Kostaryce.
Podróżni są bardziej narażeni na niebezpieczeństwo w San Jose i pozostałych miastach niż w małych miejscowościach, obszarach pozamiejskich i w pobliżu atrakcji turystycznych. Najczęściej występującym zagrożeniem dla turystów są drobne przestępstwa, w szczególności kradzieże kieszonkowe, kradzieże bagażu, kradzieże za użyciem gróźb lub kradzieże z zaparkowanego samochodu. Częściej niż w Polsce występują przypadki napadów z bronią, zabójstwa i napaści na tle seksualnym.
Zalecane jest powstrzymanie się od nocnych spacerów i nocnych podróży między miastami, ograniczanie spacerów do atrakcji turystycznych, nie afiszowanie się z wartościowymi przedmiotami czy gotówką. Należy unikać uboższych dzielnic San Jose, w których zorganizowane grupy przestępcze bywają dobrze zakorzenione. W razie napadu radzi się nie stawiać oporu. Brak okazania broni przez napadającego nie znaczy, że jej nie posiada, a nawet napady bez broni w ręku mogą się skończyć dramatycznie.
Kostaryka znajduje się na obszarze aktywnym sejsmicznie oraz w strefie wulkanicznie. Aktualne informacje na temat potencjalnych alertów są dostępne na stronie https://www.cne.go.cr/.
Po silnym trzęsieniu ziemi istnieje ryzyko wystąpienia tsunami. W okresie od kwietnia do października (pora deszczowa) w prowincjach Limon, Puntarenas i Guanacaste mogą występować huragany. W całym kraju mogą występować ulewne deszcze powodujące powodzie, które mogą skutkować odcięciem komunikacyjnym większych lub mniejszych obszarów lub wielogodzinną przerwą w dostawie prądu.
MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz
Wjazd i pobyt
Informacje nt. COVID
Sytuacja epidemiczna na świecie stabilizuje się, wciąż jednak jest dynamiczna, a w niektórych regionach świata pozostaje niezwykle trudna. MSZ w dalszym ciągu odradza podróże, które nie są konieczne, do krajów lub regionów, w których poziom zachorowań jest znacząco wyższy niż w Polsce. W regionach o sytuacji epidemicznej zbliżonej do Polski lub z niższym poziomem zachorowań MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.
W związku z tym przy podejmowaniu decyzji o podróżach zagranicznych sprawdź informacje o bieżącej sytuacji epidemiologicznej zachorowań na COVID-19. Bezwzględnie stosuj się do lokalnych wymogów sanitarno-epidemiologicznych.
Ponadto przed każdą podróżą koniecznie:
- zapoznaj się z przepisami wjazdowymi i miejscowymi obowiązującymi w państwach, do których planujesz podróż, a także śledź je regularnie w czasie pobytu. Informacje te dostępne są na stronie MSZ oraz na stronach placówek;
- sprawdź aktualne przepisy wjazdowe do Polski związane z pandemią COVID-19;
- wykup ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia COVID-19;
- zgłoś swoją podróż w systemie Odyseusz.
Więcej informacji o tym, jak przygotować się do podróży zagranicznej znajdziesz tutaj.
Data aktualizacji: 04.07.2022
Termin obowiązywania obostrzeń: bez oznaczonego terminu
Czego dotyczy ostatnia aktualizacja: aktualizacja rubryki „Obostrzenia na miejscu”
Zasady wjazdu z terytorium Polski
Osoby zaszczepione
Kto jest uważany za osobę zaszczepioną?
W chwili obecnej szczepienie przeciw SARS-CoV-2 nie jest wymagane przy wjeździe do Kostaryki.
-
Kostarykańskie władze uznają zaświadczenia o szczepieniu w formie certyfikatu wydanego przez oficjalne instytucje poszczególnych państw lub w formie kodu QR- digitalnego lub wydrukowanego dokumentu. Informacja powinna być spisana po angielsku lub hiszpańsku. Służby kostarykańskie uznają europejskie certyfikaty i tzw. COVID-19 vaccination record card wydane w USA.
-
Świadectwa szczepień i karty szczepień muszą zawierać następujące dane:
- imię i nazwisko osoby, która otrzymała szczepienia,
- data każdej dawki,
- laboratorium farmaceutyczne.
-
W Kostaryce uznawane są następujące szczepionki: AstraZeneca, Janssen, Moderna, Pfizer-BioNTech, Sinovac, Sinopharm, Covaxin.
-
Osoba jest uznawana za zaszczpioną jeśli od ostatniego szczepienia upłynęło co najmniej 14 dni.
-
Kombinacje różnych szczepionek są dozwolone, pod warunkiem, że owe szczepionki są autoryzowane
w Kostaryce.
Jaki jest status osób nie w pełni zaszczepionych?
W chwili obecnej szczepienie przeciw SARS-CoV-2 nie jest wymagane przy wjeździe do Kostaryki.
Osoby, które są w trakcie szczepień lub przed upływem wymaganego okresu karencji po szczepieniu,
są traktowane jak osoby niezaszczepione.
Wymogi wobec osób zaszczepionych
Testy przed przyjazdem
Nie ma wymogu wykonania testu w kierunku Sars-Cov-2 przed przyjazdem do Kostaryki.
Testy po przyjeździe
Nie ma wymogu wykonania testu w kierunku Sars-Cov-2 po przyjeździe do Kostaryki .
Kwarantanna
Nie ma wymogu odbycia kwarantanny po przyjeździe do Kostaryki.
Formularz lokalizacyjny
Od 1 kwietnia 2022 wymóg wypełnienia PASE DE SALUD i załączenia zaświadczenia o szczepieniu został zniesiony.
Osoby niezaszczepione
Testy przed przyjazdem
Nie ma wymogu wykonania testu w kierunku Sars-Cov-2 przed przyjazdem do Kostaryki.
Testy po przyjeździe
Nie ma wymogu wykonania testu w kierunku Sars-Cov-2 po przyjeździe do Kostaryki .
Kwarantanna
Nie ma wymogu odbycia kwarantanny po przyjeździe do Kostaryki.
Formularz lokalizacyjny
Od 1 kwietnia 2022 wymóg wypełnienia PASE DE SALUD i załączenia zaświadczenia o ubezpieczeniu został zniesiony.
Ozdrowieńcy
Testy przed przyjazdem
Brak szczególnych uregulowań. Ozdrowieńcy, posiadający stosowne zaświadczenie, którzy po wyzdrowieniu otrzymali co najmniej jedną dawkę szczepionki, traktowani są jak osoby zaszczepione. Pozostałe osoby traktowane są jak niezaszczepione.
Testy po przyjeździe
Nie ma wymogu wykonania testu w kierunku Sars-Cov-2 po przyjeździe do Kostaryki .
Kwarantanna
Nie ma wymogu odbycia kwarantanny po przyjeździe do Kostaryki.
Formularz lokalizacyjny
UWAGA: od 1 kwietnia 2022 wymóg wypełnienia PASE DE SALUD i załączenia zaświadczenia o przebyciu choroby zostanie zniesiony.
Przy wjeździe do kraju wymagane jest wypełnienie formularza PASE DE SALUD dostępnego na stronie https://salud.go.cr/ (dostępny w języku angielskim i hiszpańskim), do którego dołącza się zaświadczenie
o przebyciu choroby. Osoby, które wykazują symptomy, które mogą być związane z Covid-19, takie jak gorączka, kaszel, zaburzenia węchu lub smaku, oznaki infekcji dróg oddechowych, biegunka, itp., mogą zostać niewpuszczone na teren Kostaryki bez względu na uprzednie przebycie choroby.
Formularz PASE DE SALUD można wypełnić dopiero na 72 godziny przed wjazdem do kraju. Musi on zostać wypełniony w zaktualizowanych przeglądarkach z wyjątkiem Internet Explorer. Wszyscy turyści muszą wypełnić ten formularz, jeden na każdą osobę wliczając w to osoby niepełnoletnie, bez wyjątków.
Dokumenty stanowiące w kraju ich wydania oficjalny dowód przejścia choroby mogą zostać uznane i powinny zostać dołączone do formularza PASE DE SALUD. Tak samo jak w przypadku szczepień, zostaną uznane tylko dokumenty w języku hiszpańskim lub angielskim.
Po zapisaniu formularza mocno rekomendowane jest wydrukowanie go celem łatwiejszego posługiwania się nim w podróży.
Dzieci
Uwaga: od 1 kwietnia wymóg wypełnienia PASE DE SALUD zostanie zniesiony.
Osoby poniżej 18 roku życia (bez względu na status szczepień) mogą wjechać do kraju bez ubezpieczenia podróżnego i bez testu w kierunku Sars-Cov-2. Przy wjeździe do kraju wymagane jest wypełnienie formularza PASE DE SALUD dostępnego na stronie https://salud.go.cr/ (dostępny w języku angielskim i hiszpańskim). Osoby, które wykazują symptomy, które mogą być związane z Covid-19, takie jak gorączka, kaszel, zaburzenia węchu lub smaku, oznaki infekcji dróg oddechowych, biegunka, itp., mogą zostać niewpuszczone na teren Kostaryki bez względu na uprzednie przebycie choroby.
Formularz PASE DE SALUD można wypełnić dopiero na 72 godziny przed wjazdem do kraju. Musi on zostać wypełniony w zaktualizowanych przeglądarkach z wyjątkiem Internet Explorer. Wszyscy turyści muszą wypełnić ten formularz, jeden na każdą osobę, bez wyjątków.
Kierowcy zawodowi
Nie dotyczy
Tranzyt
Uwaga: od 1 kwietnia wymóg wypełnienia PASE DE SALUD zostanie zniesiony.
Pasażerów, którzy są tylko w tranzycie, obowiązują takie same przepisy jak turystów odwiedzających Kostarykę, tzn. muszą wypełnić formularz PASE DE SALUD i dołączyć do niego albo zaświadczenie o szczepieniu albo ubezpieczenie medyczne, którego ważność wynosi minimum 5 dni.
Pozostałe informacje praktyczne
Zasady wjazdu z terytorium innych państw
Zasady są takie same jak w przypadku przyjazdów z Polski. Wjazd do Kostaryki jest umożliwiony turystom
ze wszystkich krajów świata drogą powietrzną, lądową i morską. Możliwość podróżowania drogą lądową
(z Nikaragui lub Panamy) lub morską może zostać tymczasowo ograniczona decyzją władz miejscowych w związku z sytuacją pandemiczną.
Obostrzenia na miejscu
Obowiązek noszenia masek w miejscach publicznych został zniesiony, poza niektórymi miejscami (np. szpitale), gdzie zakrycie ust i nosa maską nadal jest wymagane.
Przydatne linki i dane kontaktowe
- https://www.ministeriodesalud.go.cr/index.php/centro-de-prensa/noticias/741-noticias-2020/1725-situacion-nacional-covid-19 informacja o aktualnej sytuacji epidemiologicznej (w języku hiszpańskim)
- https://www.visitcostarica.com/en/costa-rica/ oficjalna strona Kostarykańskiego Instytutu Turystyki
(w języku angielskim, hiszpańskim, francuskim, niemieckim, włoskim i portugalskim) - https://www.visitcostarica.com/en/costa-rica/planning-your-trip/entry-requirements wymogi dotyczące wjazdu (w języku angielskim, hiszpańskim, francuskim, niemieckim, włoskim i portugalskim)
- https://www.ministeriodesalud.go.cr/ oficjalna strona internetowa Ministerstwa Zdrowia Kostaryki
(w języku hiszpańskim) - https://www.migracion.go.cr/ Główna Dyrekcja ds. Migracji i Cudzoziemców (w języku hiszpańskim)
- https://www.mopt.go.cr/ oficjalna strona Ministerstwa Transportu i Prac Publicznych Kostaryki
(w języku hiszpańskim) - https://www.presidencia.go.cr oficjalna strona rządu kostarykańskiego (w języku hiszpańskim)
https://www.ccss.sa.cr/web/coronavirus/vacunacion informacja o programie szczepień (w języku hiszpańskim)
Instytucja odpowiedzialna za wjazd
Główna Dyrekcja ds. Migracji i Cudzoziemców, adres: Contiguo a Aviación Civil. De la Suzuki La Uruca, 100 Este, 100 Norte y 200 Oeste, tel.: (506) 2299-8100, https://www.migracion.go.cr/ |
Instytucja odpowiedzialna za kwarantannę
Ministerstwo Zdrowia Kostaryki, Calle 16, Avenidas 6 y 8 - San Jose, Kostaryka, tel.: (506) 2223-0333, https://www.ministeriodesalud.go.cr/ |
Przepisy wjazdowe do Polski
Odnośniki do informacji o przepisach wjazdowych oraz inne informacje dot. podróżowania za granicę w kontekście pandemii znajdziesz tutaj.
-
Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
-
Paszport TAK
-
Paszport tymczasowy TAK
-
Dowód osobisty NIE
-
Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?
Ważność paszportu powinna odpowiadać długości planowanego pobytu.
-
Czy trzeba wyrobić wizę?
Polscy obywatele mogą podróżować w celach TURYSTYCZNYCH do 90 dni bez wizy. W innych przypadkach (np. praca, studia itd.) wiza może być wymagana.
-
Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?
Od 1 kwietnia 2022 obostrzenia związane z pandemią Covid-19 przestały obowiązywać.
-
Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?
Kostarykańskie przepisy przewidują, że małoletni niezależnie od ich obywatelstwa, którzy przybywają do Kostaryki bez swoich rodziców lub opiekunów prawnych, powinni przedstawić ich zgodę na opuszczenie swojego kraju zamieszkania i przylot do Kostaryki. Jednocześnie, służby mają nie uniemożliwiać wjazdu do kraju małoletnim cudzoziemcom, którzy nie posiadają ww. dokumentu, chyba że zostanie to uznane za konieczne do zabezpieczenia wyższego interesu i praw małoletniego cudzoziemca.
Zgoda rodziców jest konieczna na opuszczenie Kostaryki w przypadku małoletnich posiadających obywatelstwo kostarykańskie lub status rezydenta w Kostaryce.
-
Zasady pobytu
Polscy obywatele mogą podróżować do Kostaryki bez wizy na okres do 90 dni.
Ubezpieczenie
Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczenia, jednak w interesie turysty planującego dłuższy pobyt w tym kraju leży wykupienie polisy.
Zdrowie
Na obszarze całego kraju występuje wirus dengi. Najwięcej zachorowań jest rejestrowanych na zachodnim wybrzeżu i liczba przypadków rośnie w porze deszczowej. Istnieją również lokalne ogniska malarii, najczęściej na wschodnim wybrzeżu. Stosunkow rzadko występuje choroba zika. Wszystkie trzy choroby są przenoszone przez komarów. W związku z tym, warto zaopatrzyć się i stosować skuteczne repelenty. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.
Szczepienia przeciwko żółtej febrze są wymagane jedynie wobec osób przybywających z rejonów, gdzie choroba ta występuje (również w przypadku tranzytu). Opieka medyczna jest łatwo dostępna w większych miastach. Zarówno wizyty lekarskie, jak i hospitalizacja są płatne, dlatego też zalecane jest wykupienie ubezpieczenia.
W celu ograniczenia ryzyka zatrucia, należy unikać spożywania surowych, nieobranych warzyw i owoców oraz dań ze stoisk ulicznych, zwłaszcza takich zawierających surowe lub niedogotowane jajka. Zaleca się spożywanie wyłącznie wody butelkowanej i unikanie napojów z lodem.
Więcej informacji jest dostępnych na stronach: https://www.visitarcostarica.com/sanidad-en-costa-rica i https://www.visitarcostarica.com/vacunas-para-viajar-a-costa-rica (w języku hiszpańskim).
Podróżowanie po kraju
Brak ograniczeń. Z uwagi na stan dróg, górzysto-pagórkową topografię i sporadycznie występujące zalania, przemierzenie niewielkich dystansów może wymagać znacznej ilości czasu. W porze deszczowej trzeba uważać na zniekształcone lub zniszczone jezdnie oraz kamienie lub rośliny blokujące lub utrudniające przejazd. Należy szczególnie uważać podróżując podczas deszczu i/lub w nocy, kiedy widoczność jest gorsza i rośnie ryzyko kolizji. Pewne utrudnienie stanowi orientacja w San Jose i pozostałych miastach: ulice nie posiadają nazw, a gdy je posiadają – nie są one powszechnie znane i używane przez mieszkańców. Adresy podawane są w odniesieniu do stałych punktów znanych mieszkańcom.
Informacje dla kierowców
Kostaryka jest jedynym państwem Ameryki Środkowej, w którym nie ma możliwości przekroczenia granicy samochodem wynajętym w tamtejszych wypożyczalniach. Kostaryka honoruje międzynarodowe prawo jazdy. Kodeks drogowy jest rygorystycznie przestrzegany: przekroczenie dozwolonej prędkości karane jest mandatem, którego wysokość często jest uznaniowa. Przy wjeździe do Kostaryki samochodem własnym lub wypożyczonym w innym kraju należy bezwzględnie przestrzegać zadeklarowanego czasu pobytu pojazdu w Kostaryce. Przekroczenie tego terminu, choćby o jeden dzień, może skutkować konfiskatą samochodu lub koniecznością uiszczenia opłaty celnej w wysokości wartości pojazdu.
Cło
Bagaż osób wjeżdżających do Kostaryki jest poddawany kontroli celnej i fitosanitarnej. Zakazany jest wwóz żywności świeżej lub nieprzetworzonej, jak m.in. owoce, warzywa, sery lub wędliny. Dozwolony jest wwóz większości produktów przetworzonych z dłuższym okresem ważności, jak ciasteczka czy krakersy, słodycze, konserwy i czy pokarmy dla dzieci. Surowo zabroniony jest wywóz dzieł sztuki prekolumbijskiej, rzadkich okazów flory i fauny (gatunki chronione), czy fragmentów rafy koralowej. Przy wjeździe i wyjeździe z Kostaryki należy zadeklarować ilość gotówki przekraczającą 10 000 USD lub jej równowartość w innych walutach.
Każda osoba przyjeżdzająca do Kostaryki ma prawo do wwozu artykułów osobistego użytku w ilościach racjonalnych oraz leków.
Na teren Kostaryki można wwieźć m.in.:
- 500 g tytoniu (w różnych formach), 2 kg konserw oraz do 5 litrów wina i alkoholi (podróżny musi mieć ukończone 18 lat) – na własny użytek pasażerów
- leki w ilości wystarczającej na czas pobytu, wraz z etykietami i receptami
- artykuły niezbędne do wykonywania pracy, takie jak: 1 przenośny komputer, 1 przenośna drukarka, farby i płótna, 1 nagrywarka
- 1 aparat fotograficzny i 1 kamera wideo wraz z akcesoriami, 6 rolek filmu, fotografie i wydruki niekomercyjne
- 1 instrument muzyczny wraz z akcesoriami, 1 przenośne radio
- namioty wraz z akcesoriami, przyrządy do uprawiania sportu, tj. deski surfingowe, rowery oraz piłki
- odzież, biżuteria, książki i manuskrytpy, płyty
- jedzenie dla dziecka, zabawki i inne artykuły dziecięce
- do 4 sztuk broni myśliwskiej (wwóz broni regulowany jest również odrębnymi przepisami)
Więcej informacji jest dostępnych na stronach: http://www.costarica-embassy.org/index.php?q=node/113 i https://www.visitarcostarica.com/aduanas-en-costa-rica (w języku hiszpańskim).
Przepisy prawne
Za przestępstwo uważa się posiadanie lub sprzedaż narkotyków. Ustawodawstwo zezwala na instalowanie podsłuchów telefonicznych i śledzenie przez tajnych współpracowników policji.
Obyczaje
Nie istnieją szczególne normy zwyczajowe, które dotyczyłyby np. ubioru lub sposobu zachowania się w miejscach publicznych. Kostarykańczycy mają na ogół luźny ubiór, dostosowany do warunków pogodowych. Kostarykańczycy są poza tym na ogół przyjaźnie nastawieni do obcokrajowców. Większość Kostarykańczyków podchodzi pozytywnie do życia, ceni sobie dobrą atmosferę i serdeczną komunikację. Źle są odbierane wyrazy nerwowości, malkontenctwa czy jakiekolwiek próby wywarcia presji przez obcokrajowców. Bardzo powszechnym hasłem jest „pura vida”, które bywa używane jako pozdrowienie lub pożegnanie i które można tłumaczyć jako „czyste/pełne życie”.
Przydatne informacje
Warto odwiedzić oficjalną stronę Instytutu Turystyki www.visitcostarica.com
Walutę można wymieniać w bankach i hotelach. Nie istnieje kurs czarnorynkowy. Część punktów handlowych i gastronomicznych przyjmuje dolary amerykańskie. Banki dokonują transferów międzynarodowych.
Kostaryka nie ma swojego przedstawicielstwa w Polsce. Najbliższy konsulat znajduje się w Berlinie.
Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej: https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl
Ambasady innych krajów europejskich mogą m.in. wydać polskim obywatelom specjalne dokumenty na powrót do Polski lub Unii Europejskiej (tzw. ETD – Emergency Travel Document), jeżeli nastąpiła utrata ich polskich paszportów podczas pobytu w Kostaryce. W celu zgłoszenia zainteresowania uzyskaniem ETD należy nawiązać kontakt z wybraną placówką europejską i Ambasadą RP w Meksyku. Dokumenty podróży wystawiane przez inne kraje europejskie nie pozwalają na ogół podróżować do krajów pozaeuropejskich. Polscy obywatele, którzy planują dalszą podróż do krajów pozaeuropejskich, np. innych krajów Ameryki Łacińskiej, mogą skontaktować się z Ambasadą RP w Meksyku ws. paszportu tymczasowego. Polski paszport tymczasowy nie pozwala na podróż do USA w ramach ruchu bezwizowego.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.