W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inicjatywy naukowo-badawcze

Rada Naukowa ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej przy Akademii Morskiej w Szczecinie

Akademia Morska w Szczecinie we współpracy z PSEW. Rada ma na celu zarówno skupienie wszystkich środowisk związanych z szeroko pojętą morską energetyką wiatrową, jak i popularyzowanie tego rodzaju źródeł odnawialnych. Jest płaszczyzną integrującą osoby zainteresowane działaniami w zakresie MEW zarówno naukowo, jak i biznesowo

Więcej informacji na stronie Akademii Morskiej w Szczecinie.

Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej przy Politechnice Gdańskiej

Centrum skupia wybitnych specjalistów ze wszystkich obszarów wiedzy związanych z morską energetyką wiatrową i dysponuje wysoce wyspecjalizowaną bazą laboratoryjną, która umożliwia przeprowadzenie szczegółowej identyfikacji wielu problemów technicznych, a także organizacyjnych w zakresie budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych. Zespół naukowców skupionych wokół centrum ma także doświadczenia i osiągnięcia dydaktyczne w szkoleniu specjalistycznym oraz menedżerskim kadry inżynierskiej i kierowniczej szeroko rozumianego sektora morskiej energetyki wiatrowej.

Centrum oferuje wsparcie naukowe w zakresie projektowania, technologii wytwarzania, eksploatacji morskich farm wiatrowych, prowadzi badania, doradza jak rozwiązać problemy techniczne, szkoli kadrę kierowniczą i inżynierską.

Działania centrum skupiają się wokół następujących obszarów badawczych:

  • projektowanie statków specjalnych
  • diagnostyka układu mechanicznego i hydraulicznego turbiny wiatrowej
  • projektowanie i diagnostyka wirnika turbiny wiatrowej
  • wież turbin wiatrowych.
  • bezpieczeństwo podwodne i nawodne farm wiatrowych
  • posadowienie morskich turbin wiatrowych
  • projektowanie układów magazynowania nadmiarowej energii wiatru
  • projektowanie układów regulacji mocy i przesyłu energii elektrycznej
  • kształcenie kadr i zarządzanie w morskiej energetyce wiatrowej

prof. dr hab. inż. Zbigniew Korczewski
tel.: +48 58 347 21 81
e-mail: zbigniew.korczewski@pg.edu.pl

Więcej informacji na stronie Politechniki Gdańskiej.

Źródło: Aktualności Politechnika Gdańska

 

Centrum Offshore UMG w Gdańsku („Innowacyjne centrum zintegrowanych laboratoriów badawczych środowiska morskiego dla przemysłu offshore”)

Uniwersytet Morski w Gdyni

Partner: Instytut Morski w Gdyni

Partner: Polska Grupa Energetyczna S.A.

Patronat honorowy: Minister Edukacji i Nauki

Decyzją Zarządu Województwa Pomorskiego branża offshore została uznana za jedną z Inteligentnych Specjalizacji Pomorza (ISP 1 Technologie offshore i portowo-logistyczne). Infrastruktura Centrum Offshore o wartości ponad 36 mln zł wraz obecnymi zasobami Instytutu pozwoli na realizację kompleksowych, specjalistycznych prac badawczych i rozwojowych na potrzeby innowacyjnego i dynamicznie rozwijającego się przemysłu morskiego, których do tej pory nie wykonuje żadna z jednostek badawczo-rozwojowych w regionie pomorskim.

O projekcie: Budowa Centrum Offshore UMG w Gdańsku przy ulicy Roberta de Plelo to inwestycja wynikająca z zaplanowanych na lata 2020-2024 celów strategicznych Uczelni.

Uniwersytet Morski w Gdyni zaplanował budowę Centrum Offshore UMG, które stanie się zapleczem badawczo-edukacyjnym dla krajowego sektora energetyki wiatrowej na morzu. Zadaniem Centrum w założeniach jest tworzenie lokalnego, polskiego łańcucha dostaw dla branży offshore. Centrum może stać się zalążkiem „Polskiej Doliny Offshore”.

Centrum Offshore UMG będzie siedzibą certyfikowanych laboratoriów Instytutu Morskiego UMG, których funkcjonowanie wpisuje się w proces przygotowania i realizacji inwestycji w morską energetykę wiatrową. Są to między innymi: Laboratorium Geotechniczne Zakładu Geotechniki Morskiej, Laboratorium Zakładu Ochrony Środowiska (analizy chemiczne) oraz Laboratorium Elektroniki Morskiej (monitoring zagrożeń środowiskowych).

Budowa Centrum Offshore UMG, umożliwi prowadzenie kompleksowych, specjalistycznych prac badawczych i rozwojowych na potrzeby innowacyjnego przemysłu morskiego. Obecnie, poza UMG, żadna z jednostek badawczo-rozwojowych w kraju takich prac nie wykonuje.

W nowoczesnym budynku Centrum Offshore mieścić się będą najwyższej klasy akredytowane laboratoria dostosowane do wymagań stawianych przez nowoczesną gospodarkę morską: geotechniczne, ekologiczne, pracownia mechatroniki oraz pozostałe zakłady i pracownie Instytutu Morskiego w Gdańsku zlokalizowane obecnie w różnych, częściach Trójmiasta.

Status projektu: podpisano umowę z wykonawcą Budimex. Zakończenie prac planowane jest na 2023 rok.

Źródło:

Strona Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Serwis Regionalnego Programu Województwa Pomorskiego

 

Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej (KAMPUS)

Projekt Kampus zakłada budowę centrum edukacyjno-szkoleniowego oraz laboratoryjnej bazy badawczo wdrożeniowej, które pozwolą na efektywne i profesjonalne prowadzenie prac rozwojowo badawczych, co bezpośrednio wpłynie na intensyfikację współpracy pomiędzy sferą edukacyjną, badawczo naukową a przedsiębiorstwami.

 

Konsorcjum „Nauka dla morza”

Konsorcjum tworzy osiem uczelni, które kształcą i prowadzą badania naukowe w obszarach związanych z morzem i zamierzają skonsolidować swoje działania na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Porozumienie podpisali rektorzy: Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Akademii Morskiej w Szczecinie, Uniwersytetu Szczecińskiego, Federacji Akademii Wojskowych (Akademia Marynarki Wojennej i Lotnicza Akademia Wojskowa), Politechniki Gdańskiej, Politechniki Koszalińskiej, Uniwersytetu Gdańskego oraz Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

„Nauka dla morza” to uczelnie, które wzajemnie się uzupełniają w badaniach naukowych dla sektora offshorowego oraz morskiej energetyki wiatrowej. Działając razem, poprzez wspólne ubieganie się o środki krajowe i unijne, jesteśmy w stanie zaspokoić potrzeby rynku oraz instytucji funkcjonujących w tych obszarach. Wierzę w to, iż podpisana deklaracja będzie miała wpływ na dalszy rozwój naszych uczelni oraz podniesie ich potencjał i prestiż

– wyraził nadzieję prof. Jacek Wróbel, rektor ZUT.

Głównym celem konsorcjum ma być m.in. współpraca naukowa uczelni Pomorza na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Deklaracja zakłada:

- doradztwo na etapie przygotowania inwestycji;

- aspekty ekonomiczne i finansowe inwestycji;

- nadzór naukowy na etapie oceny merytorycznej składanych  ofert oraz w fazie budowy;

-eksploatacja, diagnostyka i monitoring, zarządzanie, trwałość infrastruktury i urządzeń oraz instalacji;

-zarządzanie morskimi farmami wiatrowymi, w tym ich utrzymanie i eksploatacja w całym cyklu życia;

- założenia do projektowania: rozpoznanie geologiczne, rozpoznanie geofizyczne, geotechnika, konstrukcje wsporcze i obiekty budowlane, sieci  elektroenergetyczne, oddziaływania środowiskowe itp.

Status projektu: podpisano porozumienie 22 listopada 2021 roku

Źródło:

Uniwersytet Morski w Gdyni

Serwis Regionalnego Programu Województwa Pomorskiego

 

{"register":{"columns":[]}}