W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Togo

Bezpieczeństwo

Togo jest krajem stosunkowo bezpiecznym dla turystów. Jednocześnie ze względu na sytuację bezpieczeństwa w regionie również i ten kraj może stać się celem ataków terrorystycznych.

W Togo występuje zagrożenie pospolitą przestępczością, zwłaszcza w Lomé, w okolicy plaż i bazarów. Swobodne przemieszczanie się po terytorium kraju może być utrudnione przez służby porządkowe, zatrzymujące przejezdnych i żądające bezpodstawnych opłat. Odradza się samotnych podróży i podróży po zmroku.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej

Wjazd i pobyt

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
  • Paszport: TAK
  • Paszport tymczasowy: NIE
  • Dowód osobisty: NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Paszport musi być waży przez przynajmniej sześć miesięcy od końca pobytu w Togo.

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Wizy wydaje się na okres do 90 dni. W celu przedłużenia pobytu, należy udać się do urzędu imigracyjnego.

Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Brak wymogów związanych z COVID-19.

Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Tak. Wymaga się pisemnej zgody rodziców, w formie dokumentu poświadczonego przez notariusza.

Zasady pobytu

W celu przedłużenia pobytu należy przedstawić paszport, dwa zdjęcia paszportowe, kopię dwóch pierwszych stron paszportu, potwierdzenie posiadania biletu powrotnego, potwierdzenie posiadania podróżnego ubezpieczenia medycznego, potwierdzenie zakwaterowania, inne dokumenty, w zależności od celu podróży.

Ubezpieczenie

Kontrolowane jest posiadanie ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Uznawane są polisy zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych, w tym polskich.

Zdrowie

W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Należy ściśle przestrzegać zaleceń sanitarnych obowiązujących w tropiku. Dostęp do opieki lekarskiej na poziomie zbliżonym do europejskiego jest możliwy praktycznie tylko w dużych miastach. Zakres usług medycznych jest ograniczony, a poważniejsze zabiegi, zwłaszcza wymagające specjalistycznej aparatury, trzeba wykonywać poza Togo. Koszt wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 USD, łącznie np. z badaniem krwi na malarię; doba pobytu w szpitalu kosztuje 100-250 USD.

Podróżowanie po kraju

Uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy, jednakże prowadzenie pojazdów samemu nie jest zalecane.

Komunikacja drogowa obsługiwana jest przez autobusy, mikrobusy i samochody osobowe. Jakość usług jest niska - nie ma rozkładów jazdy, pojazdy często ulegają awariom itd. Główna droga asfaltowa wiodąca z południa kraju ku granicy z Burkina Faso jest w stosunkowo dobrym stanie. Podróżowanie w okresie pory deszczowej może być bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Okresowo może brakować paliwa. Swobodne przemieszczanie się po terytorium kraju może być utrudnione przez służby porządkowe ustawiające rogatki. Stolica kraju, Lomé ma regularne połączenia lotnicze z Paryżem oraz ze stolicami większości krajów Afryki Zachodniej.

Cło

Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.

Przepisy prawne

Konsekwencje naruszenia prawa w Togo mogą być bardzo dotkliwe, a z uwagi na inercję systemu wymiaru sprawiedliwości już samo podejrzenie o popełnienie przestępstwa może prowadzić do niezwykle trudnych sytuacji.

Posiadanie narkotyków jest ścigane i surowo karane. Zakazane jest wykonywanie zdjęć obiektów wojskowych, rządowych i strategicznych oraz na obszarach zastrzeżonych. Zakazane jest również noszenie ubiorów podobnych do mundurów wojskowych i policyjnych (należy unikać nawet koszulek i spodni typu moro). Należy zawsze mieć ze sobą co najmniej fotokopię paszportu i miejscowej wizy w celu wylegitymowania się lokalnym władzom.

W przypadku zatrzymania lub aresztowania należy domagać się powiadomienia o tym fakcie Konsula RP w Abudży.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami grzywny oraz pozbawienia wolności.

Przydatne informacje

Pieniądze można wymieniać w bankach i hotelach, a także w sieci kantorów.

Karty kredytowe są honorowane w większych hotelach.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}