Bezpieczne Wakacje nad Jeziorem Jeleń - edukacja i profilaktyka w ramach Akademii OLiOC
24.06.2026
24 czerwca 2026 r. w godzinach 10:00–12:00 na kąpielisku nad Jeziorem Jeleń w Bytowie odbyło się wydarzenie profilaktyczno-edukacyjne „Bezpieczne Wakacje”, którego celem było promowanie zasad bezpiecznego wypoczynku podczas zbliżających się wakacji. W przedsięwzięciu uczestniczyło około 700 osób, wśród których dominowały dzieci i młodzież szkolna.
Organizatorem wydarzenia była Gmina Bytów, natomiast współorganizatorami byli: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Bytowie, Komenda Powiatowa Policji w Bytowie, Słupskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Nadleśnictwo Bytów, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bytowie oraz Szpital Powiatu Bytowskiego Sp. z o.o.
Program wydarzenia obejmował liczne pokazy oraz stoiska edukacyjne poświęcone bezpieczeństwu podczas letniego wypoczynku. Uczestnicy mogli zapoznać się m.in. z zasadami bezpiecznego zachowania nad wodą, a także z podstawami udzielania pierwszej pomocy.
Jednym z najważniejszych elementów przedsięwzięcia były działania realizowane w ramach Akademii OLiOC, której tematem przewodnim w czerwcu 2026 r. była pierwsza pomoc. Na przygotowanym przez Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą Nr 1 w Bytowie stanowisku strażacy PSP wspólnie z ratownikami medycznymi Szpitala Powiatu Bytowskiego prowadzili praktyczne instruktaże z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Uczestnicy mogli nauczyć się właściwego postępowania w sytuacjach zagrożenia życia, zapoznać się z zasadami wezwania pomocy, oceny stanu poszkodowanego oraz wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej.