W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zespoły muzyczne

Orkiestra Symfoniczna OSM:

Orkiestra Symfoniczna Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej zajmuje ważne miejsce w życiu szkoły. Obecnym dyrygentem jest Marcin Grabosz. Tradycją Orkiestry są koncerty w salach Filharmonii oraz Polskiego Radia, w których akompaniuje wyróżniającym się dyplomantom. Poza tym uczestniczy w życiu muzycznym miasta i województwa. Kilkakrotnie brała udział w ramach imprez towarzyszących festiwalowi "Wratislavia Cantans". W 1995 roku Orkiestra wzięło udział w realizacji filmu "Deszczowy Żołnierz" w reż. Wiesława Staniewskiego. W kolejnych latach wielokrotnie koncertowała poza Polską , w Niemczech, Anglii.

Corocznie Orkiestra bierze udział w Festiwalu "Szalone dni muzyki", organizowanym w Warszawie przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia. który przyciąga do sal koncertowych dziesiątki tysięcy słuchaczy, spragnionych muzycznych wrażeń.

W 1998 r. Orkiestra wzięła udział w XIX Przeglądzie piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, dokonując wspólnie z Beatą Rybotycką, Krystyną Tkacz, Krzysztofem Gosztyłą, Krzysztofem Kolbergerem i Chórem Akademickim Politechniki Wrocławskiej prawykonania "Mszy Polskiej" wg Ks. J. Twardowskiego, skomponowanej przez Hadriana Tabęckiego. Koncert był emitowany na antenie ogólnopolskiej.

Ważnym aspektem działalności i rozwoju jest współpraca z zagranicznymi orkiestrami i chórami- Chórem Polskiej Misji Katolickiej w Mönchengladbach, Orkiestrą Liceum im. Gutenberga w Wiesbaden, Orkiestrą Symfoniczną Szkoły Muzycznej w Hanowerze, zespołami kameralnymi i solistami związanymi z Radą Muzyczną Dolnej Saksonii z siedzibą w Hanowerze, Orkiestrą Szkoły Muzycznej i Tańca w Falun (Szwecja)., Młodzieżową Orkiestrą z Kopenhagi. Wielokrotnie również uczestniczyła w koncertach z cyklu "Filharmonia dla Młodych" w Filharmonii Wrocławskiej.
 

Orkiestra kameralna

Orkiestra kameralna jako samodzielny zespół działa z inicjatywy Tomasza Stockiego od 1998 roku. W jej skład wchodzą uczniowie – smyczkowcy z klas I i II OSM II stopnia.

W poprzednich latach odbywały się okazjonalnie koncerty orkiestry kameralnej , złożonej z członków szkolnej orkiestry symfonicznej pod dyrekcją Stanisława Krukowskiego, Lucjana Laprusa, Mieczysława Gawrońskiego i Juliusza MichalskiegoOrkiestra kameralna  rozbudza zamiłowanie uczniów do kameralistyki, rozwija umiejętność muzykowania zespołowego i przygotowuje ich do pracy w szkolnej orkiestrze symfonicznej.

Zespół corocznie występuje na koncertach końcoworocznych, a także na koncertach we Wrocławiu i w innych miastach Dolnego Śląska. Ważną częścią działalności Orkiestry Kameralnej jest towarzyszenie najmłodszym solistom – uczniom naszej szkoły, a także innych szkół w ich pierwszych występach z orkiestrą.

Orkiestra kameralna pracowała pod kierunkiem Zygmunta Solnicy (w r. szk. 1998/1999 ),Tomasza  Stockiego(w latach 1999 – 2005 ), Krzysztofa Górskiego( w roku szkolnym 2005/2006), Jakuba Kontza (2006/2007), Marcina Grabosza (2007-2011). Obecnie prowadzi ją Wojciech Hazuka.
 

CHÓR "Puellae Cantantes"

CHÓR "Puellae Cantantes" powstał w 1980 r. z inicjatywy Grażyny Rogali-Szczerek. Dość szybko wyszedł poza ramy szkoły i koncertuje zarówno w kraju jaki i za granicą. Przez szereg lat brał udział w imprezach towarzyszących Międzynarodowemu Festiwalowi Oratoryjno-Kantatowemu "Wratislavia Cantans", był gościem Festiwali Barbórkowych Chórów Studenckich.

Chór uświetnia wiele imprez lokalnych i ogólnopolskich, występując, między innymi w Dużym Studiu Polskiego Radia, Sali Filharmonii Wrocławskiej, Sali Teatralnej Akademii Muzycznej, Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Architektury, Katedrze Św. Marii Magdaleny, Teatrze Polskim. "Puellae Cantantes" występował również podczas wizyt Papieża Jana Pawła II, inauguracji Roku i Sezonu Artystycznego, inauguracji Roku Akademickiego, koncertów z cyklu "Absolwenci Akademii Muzycznej".

Chór brał również udział w konkursach krajowych, zdobywając wielokrotnie nagrody i wyróżnienia, między innymi: I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Młodych w Neerpelt w Belgii, jest również laureatem Medalu Ministerstwa Kultury Belgii, przyznawanego zespołom, które otrzymały maksymalną liczbę punktów od międzynarodowego jury.

Ostatnie lata to również: I miejsce w kategorii chórów żeńskich w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Oskarshamn (1998) oraz I miejsce w Finale Ogólnopolskiego Konkursu Polskiej Pieśni Chóralnej w Katowicach (1998), przez kolejne lata otrzymywał nagrodę główną  w Dolnośląskim Przeglądzie Chórów Szkół Muzycznych. W maju 2006r.  Grand Prix - Statuetkę Złocistego Żagla oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Wejherowa, a także dyplom dla najlepszego  zespołu chóralnego  przyznany przez nieoficjalne Jury XIX Festiwalu powołane podczas Seminarium dla Dyrygentów na XIX Ogólnopolskim Festiwalu  Pieśni o Morzu  Wejherowie 2006. W styczniu 2007 r. chór zdobył Złotego Anioła w VIII Dolnośląskim Kolędowaniu w Świdnicy. Chór wielokrotnie podróżował do Belgii, Niemiec, Holandii, Francji, Anglii, Czech i Słowacji.
 

Chór Dziecięcy OSM I stopnia

Chór Dziecięcy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu

Zespół w okresie swojego istnienia prowadzony był przez wielu znanych wrocławskich chórmistrzów m.in.: Edmunda Kajdasza, Lucjana Laprusa, Tadeusza Zathey’a, Halinę Bobrowicz, Grażynę Rogalę – Szczerek.

Od roku szkolnego 2009/2010 chór prowadzi Maciej Wojciechowski.

Ideą chóru jest zachęcenie dzieci do wspólnego muzykowania, poprzez śpiew zbiorowy i wykształcenie dobrych nawyków wokalnych już we wczesnym okresie kształcenia. Chór to nie tylko muzyka, ale również dobra zabawa, odpowiedzialność, konsekwencja i systematyczność. Dzięki zestawieniu tych elementów młodzi wokaliści uczą się współdziałania w grupie, doświadczają zbiorowej tożsamości i odpowiedzialności, które znajdują odzwierciedlenie w życiu codziennym kształtując ich charakter.

Repertuar zespołu obejmuje szeroki zakres utworów polskich i obcych kompozytorów począwszy od pieśni z towarzyszeniem instrumentów poprzez łatwe kompozycje wielogłosowe aż po muzykę gospel, utwory rozrywkowe i etniczne (afrykańskie). Tak szeroki repertuar to przede wszystkim możliwość obcowania zespołu z różnorodnością kulturalną świata muzyki i szansa znalezienia czegoś dla siebie. Chór występuje w czasie uroczystości szkolnych, a także poza szkołą.

UNISON

Zespół Skrzypcowy "UNISON" - został założony w 1978r przez p. Ryszarda Stencla- skrzypka, nauczyciela i długoletniego pracownika Filharmonii Wrocławskiej. Oprócz gruntownego, teoretycznego i praktycznego przygotowania może się poszczycić czterdziestodwuletnim stażem pedagogicznym oraz trzydziestosześcioletnią pracą zawodową na stanowisku koncertmistrza w  Filharmonii Wrocławskiej (obecne Narodowe Forum Muzyki). Współpracował z najwybitniejszymi solistami i dyrygentami. Koncertował w wielu krajach a także prowadził warsztaty dotyczące prowadzenia zespołów kameralnych i występów solistycznych. Uczestniczył  jako juror m.in.: w „Przeglądzie Muzyki Popularno-Rozrywkowej” w Jeleniej Górze.  Za swoja działalność otrzymał wiele oznaczeń i nagród m.in.: tytuł „Zasłużonego Działacza Kultury”, „Srebrny Krzyż Zasługi” oraz „Złoty Krzyż Zasługi”. Oprócz bieżącej działalności pedagogicznej był długoletnim kierownikiem Sekcji Instrumentów Smyczkowych i Gitary w OSM I i II st. we Wrocławiu, konsultantem CEA oraz recenzentem programów nauczania w zakresie skrzypiec, orkiestry i zespołów kameralnych. Czynnie poszerzał swoją wiedzę uczestnicząc w wielu kursach muzycznych oraz szkoleniach organizowanych przez CENSA.

Celem zespołu "UNISON" jest nauczanie dzieci wspólnego muzykowania, co stanowi dobry wstęp do gry w zespołach kameralnych i orkiestrze. Zespół ma w swoim repertuarze utwory o różnym charakterze, wybiegającym poza zakres programu. Młodzi wykonawcy najchętniej wykonują opracowane prze Ryszarda Stencla utwory z filmów muzycznych i musicali. W jego zbiorach jest bardzo wiele przez niego aranżowanych na ten zespół kompozycji Gershwina, Webbera, Berlina, Joplina, Legranda, McCartney'a, Williamsa, Piazzolli, Kilara i innych.  

Zespół „UNISON” uczestniczył corocznie w wielu imprezach na rzecz miasta i regionu. Wielokrotnie uczestniczył w imprezach organizowanych przez Władze Miasta Wrocławia, Klub Biznesmenów, Wrocławski Oddział Klubu "Rotary", Międzynarodowy Festiwal "Wratislawia Cantans".

Zespół zrealizował wraz TVP film pt. „Skrzypkowie” w reż.  Wojciecha Raweckiego. Na zaproszenie Sächsisches Landtag Verwaltung wystąpił w Parlamencie Saksonii.

Z pośród wielu nagród jakie otrzymał przygotowywany przez Ryszarda Stencla zespół „Unison” należy  wspomnieć o dwukrotnym zajęciu I miejsca na „Europees Muziekfestival voor de Jeugd Neerpelt” (Belgia) w latach 2000 i 2003, a także o zajęciu I miejsca na Festiwalu Dziecięcych Orkiestr Smyczkowych w Nysie w roku 2004 oraz zajęciu I miejsca na III Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Orkiestr Smyczkowych w Nysie w roku 2008.

Zespół ma swoją stronę internetową: You Tube Unison - Wrocław Łowiecka OSM I i II st. oraz na facebooku.
 

Materiały

https://www.facebook.com/UnisonWroclawLowieckaOsmIIIiSt?fref=ts

Zespoły kameralne

w roku szkolnym 2021/2022 

    1. Trio: 

Karina Kopała, Karolina Wagner, Bartłomiej Powierża 
Prowadzący: Józef Czichy

    2. Kwartet puzonowy: 

Filip Kasiukiewicz, Franciszek Nowak, Łukasz Wroński, Mikołaj Prajzner
Prowadzący: Fryderyk Mizerski

    3. Trio:

Izabela Prędkiewicz, Zuzanna Dubielecka, Patrycja Mazur
Prowadząca: Monika Pietruszewska

    4. Kwartet trąbkowy:

Antoni Wuwer, Karol Żak, Anna Małysa, Tobiasz Warejko
Prowadzący: Mirosław Wenc

    5. Kwartet saksofonowy:

Zofia Poniewierka, Lidia Kopała, Marcel Bienkiewicz, Róża Nowak
Prowadzący: Ryszard Żołędziewski

    6. Duet skrzypcowy:

Aleksandra Rydz, Michalina Zarębska
Prowadząca: Magdalena Płociennik

    7. Duet:

Aleksandra Boszko, Zofia Gębala
Prowadząca: Magdalena Płociennik

    8. Trio fortepianowe (zespół instrumentalny I st.):

Sergiusz Wróbel, Martyna Bulzacka, Paula Buczak
Prowadząca: Anna Berny- Stocka

    9. Kwartet smyczkowy: 

Aleksandra Kuraś, Jolanta Niewiadomska, Alicja Gregorczyk, Konstancja Fal
Prowadzący: Zbigniew Czarnota

    10. Trio fortepianowe:

Karolina Jaksik, Emilia Kochańska, Michał Lis
Prowadzący: Tadeusz Melka

    11. Trio fortepianowe:

Amelia Tracz, Anton Sazanskyi, Julia Borkowska
Prowadzący: Andrzej Musiał

    12. Kwartet skrzypcowy:

Alma Błońska-Trapero, Łucja Borysow, Agata Drozda, Alicja Pisarska
Prowadzący: Andrzej Musiał

    13. Trio fortepianowe:

Martyna Serwin, Miłosz Nowakowski, Weronika Sztucka
Prowadzący: Andrzej Musiał

    14. Duet kontrabasowy:

Kornel Jeż, Antonina Skalny
Prowadzący: Czesław Kurtok

    15. Duet gitarowy (zespół instrumentalny I st.):

Lidia Jastrzębska, Leon Poniewierka
Prowadzący: Andrzej Sągol

    16. Trio:

Julia Pałka, Letizia Sudlitz, Aurelia Cieślik
Prowadzący: Andrzej Garbarek

    17. Duet fortepianowy:

Julia Pyra, Konstancja Gawor
Prowadząca: Katarzyna Słówko

    18. Pianiści-Unison:

Natalia Sperczyńska, Miłosz Kot

    19. Pianiści- Marching Band:

Jagoda Pulnik, Samuel Grabowski, Helena Kujawska, Monika Politowska

    20. Kwartet fletowy:

Kinga Stochła, Joanna Łobodzińska, Alan Dżbik, Agata Powrósło
Prowadząca: Anna Dzienniak

    21.  Duet:

Wiktoria Kansy, Radosław Wojciechowski
Prowadząca: Elżbieta Hołowiak-Ziółek

    22. Kwintet:

Kinga Kałuża, Urszula Dzierżanowska, Stanisław Stoczewski, Jana Frydrych, Amelia Karczewska
Prowadzący: Tomasz Głuchowski 

    23. Duet gitarowy:

Nel Maślanka, Hanna Papas-Popowska
Prowadzący: Marek Zieliński

    24. Duet (zespół instrumentalny I st.):

Julian Narożny, Mateusz Ponikowski  
Prowadzący: Bartłomiej Dudek

{"register":{"columns":[]}}