W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

1. Wieczór Filmów Krótkich Europy Centralnej

03.12.2019

28. listopada w Islamabadzie, ambasady Polski, Węgier, Austrii i Czech zorganizowały jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, które miało na celu przybliżenie sceny kulturowej Europy Centralnej pakistańskiej widowni.

przegląd filmów krótkometrażowych

– W codziennym zabieganiu i licznych zajęciach nieraz nie znajdujemy czasu, aby podziwiać piękno i sztukę. To wydarzenie było wspaniałą okazją, by zwolnić tempo i zwrócić uwagę na to, co w życiu piękne – powiedział Piotr Opaliński, Ambasador RP.

Pierwszy Wieczór Krótkich Filmów Europy Środkowej w Islamabadzie był wspólną inicjatywą dyplomatów Polski, Austrii, Czech i Węgier, którzy pragną dzielić się dorobkiem swojej kultury filmowej z pakistańskimi widzami. Format filmów krótkich został wybrany z myślą o utrzymaniu żwawego tempa i zaproponowania widzom czterech różnych koncepcji w przestrzeni czasowej jednego filmu pełnometrażowego.

Pokazy filmów były poprzedzone krótkimi wprowadzeniami przez ambasadorów każdego z krajów. Gość specjalny festiwalu, burmistrz stołecznego Islamabadu Sheikh Ansar Aziz, podkreślił znaczenie filmu jako instrumentu edukacji, informacji i zrozumienia innych narodów oraz docenienia ich kultur z całym ich pięknem i bogactwem.

Fabuła polskiego film „Atlas”, który swoim tytułem nawiązuje do mitologii klasycznej, toczy się wokół zagadkowej, milczącej postaci mężczyzny stojącego z rękami uniesionymi w górę. Film kończy się równie zaskakująco, jak się rozpoczął, pozostawiając interpretację widzowi.

Po pokazie zorganizowano przyjęcie dla gości Festiwalu, które stało się okazją do pobudzenia debaty i refleksji o wątkach poruszonych w filmach i ich podłożu kulturowym.

– Uważam, że był to wspaniały wieczór, który zadziwił uczestników swoim stylem i skupieniem na sztuce. Filmy zostały ewidentnie wybrane z myślą o zainspirowaniu widza. Tego rodzaju inicjatywa, skoncentrowana na kwestiach kultury, jest bardzo cenna – powiedział Ali Zaheer, pakistański biznesmen.

{"register":{"columns":[]}}