W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Ambasador

Piotr A. Opaliński

Piotr A. Opaliński

Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Islamskiej Republice Pakistanu

Od czterdziestu lat zafascynowany Orientem, jego kulturą, historią i współczesnością. W krajach Azji Południowej i Centralnej spędził łącznie ćwierć wieku, poznając je nie tylko poprzez studia uniwersyteckie, ale też doświadczając uroków i wyzwań codziennego życia.

Po ukończeniu studiów orientalistycznych na Uniwersytecie w Taszkencie zdobywał wiedzę o dyplomacji i administracji publicznej w Warszawie (w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych i Krajowej Szkole Administracji Publicznej) i Hadze (Institute of International Relations Clingendael).

W służbie dyplomatycznej przeszedł kolejno wszystkie stopnie od eksperta do ambasadora tytularnego, pracując w departamentach Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz jako chargé d'affaires a.i. w Bangladeszu (1991-1997), Angoli i Tanzanii (2007), jako konsul i zastępca ambasadora RP w Pakistanie i Afganistanie (1999-2005) oraz zastępca ambasadora RP w Indiach (2008-2014).

Za osiągnięcia w służbie dyplomatycznej i wkład w rozwój stosunków Polski z krajami Azji Południowej, Afryki i Bliskiego Wschodu odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Jako ambasador Polski w Pakistanie stawia sobie za cel promocję współpracy między obydwoma krajami we wszystkich dziedzinach – gospodarczej, handlowej, politycznej, ale też kulturze i edukacji.

W wolnym czasie lubi słuchać muzyki fusion, w której Orient łączy się z Zachodem i poezji urdu – Mirzy Ghaliba, Taqi Mira, Allamy Iqbala. Jest zapalonym fotografem, amatorsko gra w tenisa.

Mówi po angielsku, rosyjsku, w hindi i urdu.