W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KORONAWIRUS - sytuacja w Pakistanie na 21.05.2021

21.05.2021

Według oficjalnych informacji rządu Pakistanu opublikowanych na stronie www.covid.gov.pk do dnia 21 maja 2021 r. odnotowano w tym kraju łącznie 893 461 potwierdzonych medycznie przypadków zarażeń COVID-19, w tym 80 010 w Islamabadzie. Dane rządowe wskazują na nieznaczny spadek liczby nowych zarażeń względem ostatnich miesięcy (ok. 3070 na dobę) oraz utrzymującą się na wysokim poziomie liczbę zgonów (ok. 100 na dobę).

covid

Wg informacji rządowych w Pakistanie trwa trzecia fala pandemii. Wskaźnik zapadalności na COVID-19 spadł do 5,95% z wysokiego poziomu oscylującego wokół 11%, który utrzymywał się w ostatnich tygodniach, aczkolwiek w największych miastach, jak Karaczi i Lahore nadal przewyższa on 8%. Pakistan rozpoczął program szczepień. Dotychczas w pełni zaszczepionych zostało ok. 1,19 mln osób (0,53% populacji kraju), zaś częściowo – 2,63 mln osób.

Do 21 czerwca br. liczba lotów do i z Pakistanu została ograniczona o 80%, co oznacza, że obecnie wykonuje się zaledwie 1/5 dotychczasowych lotów. Linie lotnicze realizujące loty za granicę podtrzymują obowiązek przedstawiania przez pasażerów negatywnego wyniku testu na obecność COVID-19, wykonanego tuż przed wylotem z Pakistanu. 

Przy wjeździe do Pakistanu wymagane jest okazanie negatywnego wyniku testu COVID-19 RT-PCR, który należy wykonać w ciągu 72 godzin od rozpoczęcia podróży. Wprowadzono także obowiązek podawania przez pasażerów pełnych danych w ramach aplikacji mobilnej „Pass Track”.

Podróżni przybywający z 23 państw, w tym RPA, Kenii, Kolumbii i Brazylii mogą wjechać wyłącznie za zgodą pakistańskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Wszyscy przybywający do Pakistanu podróżni są zobowiązani poddać się kolejnemu testowi zaraz po przylocie. W przypadku negatywnego wyniku należy odbyć 10-dniową kwarantannę domową/hotelową. W przypadku pozytywnego wyniku ma miejsce 10-dniowa kwarantanna na koszt podróżującego. 8-go dnia kwarantanny ma miejsce kolejny test, którego negatywny wynik pozwala na zwolnienie z dalszej kwarantanny. Pozytywny natomiast powoduje dalszą kwarantannę lub przeniesienie do szpitala. 

W Islamabadzie nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych i przestrzegania zasad dystansu. Zabronione jest serwowanie posiłków w restauracjach (również na zewnątrz), jednak dozwolone są dostawy. Miejsca kultu religijnego pozostają otwarte przy zastosowaniu zasad dystansowania. 

Apelujemy o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego wprowadzanych w związku z zagrożeniem pandemią COVID-19 oraz o powstrzymanie się od wszelkich podróży, które nie są konieczne.