W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Warsztaty metodyczne dla nauczycieli szkół plastycznych Drzeworyt japoński – mokuhanga

30.10.2023

Grafika przedstawia na białym tle, po lewej czarny napis Mokuhanga ’23 drzeworyt japoński, warsztaty dla nauczycieli szkół plastycznych, Dwór w Jeżowie / 13-15.11.2023, pod którym znajdują się logo CEA i LSP w Tarnowie, po prawej fragment grafiki przedstawiającej cietrzewia w kolorze żółtym, brązowym i ceglastym.

Warsztaty realizowane w ramach doskonalenia zawodowego nauczycieli szkół oraz placówek artystycznych organizowanego przez Centrum Edukacji Artystycznej

Celem warsztatów jest zapoznanie nauczycieli szkół plastycznych z techniką tradycyjnego japońskiego drzeworytu barwnego. Przedstawienie rysu historycznego techniki, najistotniejszych dzieł, stosowanych narzędzi i materiałów oraz metody pracy. Poszerzenie kompetencji zawodowych i metodycznych nauczycieli przedmiotów artystycznych w szkołach plastycznych. Wskazanie potencjału techniki w podnoszeniu atrakcyjności i efektywności kształcenia artystycznego w szkołach plastycznych w ramach obowiązkowych lub pozalekcyjnych zajęć artystycznych.

Warsztaty skierowane do nauczycieli przedmiotów artystycznych w szkołach plastycznych. Założeniem warsztatów jest wyposażenie nauczycieli w wiedzę i umiejętność stosowania techniki drzeworytu japońskiego oraz metodyki jej nauczania. Nabywanie kluczowych wiadomości i umiejętności przygotowania warsztatu pracy oraz realizacji ćwiczeń praktycznych w oparciu o ogólnodostępne na polskim rynku materiały i narzędzia.

Wykładowcy:
dr Anna Król – Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Malarstwa. Kierownik Katedry Edukacji Artystycznej na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP – prowadzi zajęcia w Pracowni Pedagogiki i Upowszechniania Sztuki. Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii
sztuki, muzealnik, kurator, aranżer wystaw, absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kustosz dyplomowany i kurator w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Koordynator wystawy Mistrzowie ukiyo-e, prezentującej dokonania największych twórców drzeworytów japońskich ukiyo-e, aranżer wystawy Utamaro. Inne spojrzenie pierwszej wystawy drzeworytów artysty w Polsce oraz wystawy Kolekcja. Utamaro, Hiroshige przedstawiającej arcydzieła największych twórców drzeworytów ukiyo-e oraz przykłady japonizmu w polskim malarstwie i grafice. Wykładowca historii sztuki na Wydziale Reżyserii i Dramatu na Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego (dotychczasowej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej). Zajmuje się sztuką polską i obcą XIX i XX wieku oraz najnowszą, dawną sztuką japońską, japonizmem, muzealnictwem i wystawiennictwem.

mgr Jacek Machowski – Uniwersytet Rzeszowski, Instytut Sztuk Pięknych Asystent w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego – prowadzi zajęcia z technik druku wklęsłego, mediów interaktywnych oraz typografii. Doktorant Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego w dziedzinie: Sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki. W ramach doktoratu zajmuje się drzeworytem japońskim (mokuhanga) i jego adaptacją do warunków europejskich. W ramach swojej twórczości artystycznej oraz prowadzonych zajęć i warsztatów, propaguje technikę drzeworytu japońskiego, która mimo ogromnej rozpoznawalności jest stosunkowo rzadko wykonywana w Polsce. Warsztaty drzeworytu japońskiego prowadził m.in. w Akademii Sztuki w Szczecinie, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, jest organizatorem Babiogórskiego Pleneru Drzeworytniczego.

Program warsztatów:

Dzień pierwszy:
10.00-10.15 Powitanie uczestników, przedstawienie wykładowców i otwarcie warsztatów.
10.15–12.30 Wykład dr Anny Król wprowadzający uczestników w tematykę warsztatów. Omówienie historii techniki tradycyjnego drzeworytu japońskiego, najważniejszych twórców, odmian technicznych i ich reprezentatywnych przykładów oraz stosowanych narzędzi i materiałów.
12.30–12.45 Przerwa kawowa.
12.45–14.15 Warsztaty prowadzone przez mgr. Jacka Machowskiego. Wprowadzenie do praktycznych aspektów przygotowania warsztatu pracy bazującego na ogólnodostępnych narzędziach i materiałach, prezentacja stosowanych technik i metod pracy oraz omówienie możliwości wykorzystania techniki barwnego drzeworytu japońskiego w ramach zajęć artystycznych w szkołach plastycznych.
14.15–15.15 Przerwa obiadowa.
15.15–17.30 Szczegółowe omówienie poszczególnych etapów pracy – przedstawienie zasad dotyczących przygotowania projektów oraz przenoszenia ich na matryce, przygotowania i opracowywania matryc drzeworytniczych, przygotowania farb i papierów oraz wykonywania wielobarwnych odbitek. Wykonanie projektów przez uczestników warsztatów.

Dzień drugi:
9.30–12.15 Prezentacja podstawowych narzędzi i metod opracowywania matryc drzeworytniczych. Ćwiczenia praktyczne – przenoszenie przez uczestników warsztatów projektów na przygotowane matryce drzeworytnicze oraz kształtowanie i doskonalenie umiejętności opracowywania matryc.
12.15–12.30 Przerwa kawowa.
12.30–14.00 Prezentacja metod właściwego przygotowania farb i papierów oraz podstawowych metod nanoszenia farb na matrycę graficzną oraz wykonywania odbitek graficznych. Kształtowanie i doskonalenie umiejętności wykonywania druku nakładu w technice drzeworytu japońskiego przez uczestników warsztatów.
14.00–15.00 Przerwa obiadowa.
15.00–17.30 Doskonalenie umiejętności opracowywania matryc drzeworytniczych oraz przygotowania i wykonania druku nakładu graficznego w technice barwnego drzeworytu japońskiego – realizacja ćwiczeń praktycznych.

Dzień trzeci:
9.30–12.15 Doskonalenie umiejętności opracowywania matryc drzeworytniczych, przygotowania i wykonania druku nakładu graficznego w technice barwnego drzeworytu japońskiego – realizacja ćwiczeń praktycznych.
12.15–12.30 Przerwa kawowa.
12.30–15.15 Doskonalenie umiejętności wykonania druku nakładu graficznego w technice barwnego drzeworytu japońskiego – realizacja ćwiczeń praktycznych.
15.15–16.00 Omówienie przez prowadzącego wykonanych prac graficznych. Dyskusja nauczycieli o możliwościach wykorzystania techniki drzeworytu japońskiego w ramach nauczanych przedmiotów artystycznych. Dzielenie się doświadczeniami z zakresu wykorzystywania technik graficznych w ramach realizowanych przez siebie zajęć edukacyjnych. Podsumowanie warsztatów i wnioski. Zakończenie warsztatów.

Osoby zainteresowane warsztatami prosimy o zgłoszenie chęci uczestnictwa do dnia 6 listopada 2023 r. do godz. 15.00 poprzez przesłanie formularza zgłoszenia, dołączonego w załączeniu na maila sekretariatu: szkola@zsp.tarnow.pl.

Materiały

MOKUHANGA - formularz zgłoszenia
mokuhanga​_formularz​_zgłoszenia.pdf 0.12MB
MOKUHANGA - klauzula informacyjna
mokuhanga​_klauzula​_informacyjna.pdf 0.33MB
{"register":{"columns":[]}}