W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia w sprawie zabójstwa w Opolu

08.12.2021

Wydział I Śledczy Prokuratury Okręgowej w Opolu początkiem grudnia br. skierował do Sądu Okręgowego w Opolu akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom, którzy dopuścili się podwójnej zbrodni zabójstwa w mieszkaniu przy ul. Dubiosa w Opolu.

Temida1

Wydział I Śledczy Prokuratury Okręgowej w Opolu początkiem grudnia br. skierował do Sądu Okręgowego w Opolu akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom, którzy dopuścili się podwójnej zbrodni zabójstwa w mieszkaniu przy ul. Dubiosa w Opolu.

Wedle ustaleń śledztwa w nocy 20 marca 2021 r. mieszkający przy ul. Dubiosa w Opolu, Ireneusz M. udał się do pobliskiego sklepu. Tam spotkał nieznanych mu wcześniej Romana V. (42 lata) – obywatela Ukrainy oraz Artioma R. (26 lat) – obywatela Mołdawii, których po krótkiej rozmowie zaprosił do siebie celem wspólnego spożywania alkoholu. Poznani mężczyźni telefonicznie powiadomili o planowanej imprezie znajomego Iona C. (27 lat, obywatel Mołdawii), który w krótkim czasie taksówką przyjechał pod sklep, gdzie doszło do spotkania z Ireneuszem M.

Po dotarciu do mieszkania Ireneusza M. uczestnicy imprezy zaczęli pić alkohol. W pewnym momencie, między gospodarzem i Romanem V. doszło do sprzeczki, w trakcie której Ireneusz M. został uderzony pięścią w twarz. Wówczas do bicia pokrzywdzonego przyłączył się Ion C., a po chwili również trzeci z gości. Ireneuszowi M. zadawane były ciosy pięściami, był on także kopany. W dalszej kolejności do bicia ofiary najprawdopodobniej użyto drewnianej nogi od taboretu a także deski do prasowania, której krawędzią pokrzywdzony mógł być uderzany, gdy był on już w pozycji leżącej.

Hałas towarzyszący biciu Ireneusza M. spowodował, że przebywający w innym pokoju tego mieszkania Zygmunt M. (ów podnajmował pokój od Ireneusza M.), wyszedł do przedpokoju (z uwagi na późną porę niewykluczone, że spał on w chwili przyjścia do mieszkania Ireneusza M. wraz z poznanymi chwilę wcześniej mężczyznami). Wtedy podbiegł do niego jeden z napastników zadając ciosy w głowę narzędziem tępokrawędzistym (najprawdopodobniej drewnianą nogą od taboretu, którą wcześniej bity był Ireneusz M.). Pokrzywdzony wycofał się wtedy do swojego pokoju zatrzaskując zamek w drzwiach. Wówczas napastnicy wyważyli drzwi, a po krótkiej szamotaninie i wymianie ciosów Ion C. wielokrotnie ugodził nożem kuchennym Zygmunta M. w okolice brzucha, klatki piersiowej i szyi.
    
Obrażenia głowy, których doznał Ireneusz M. były dlań śmiertelne. Natomiast śmierć Zygmunta M. spowodowały rany powstałe na skutek ugodzenia nożem.
    
Po popełnionych zbrodniach sprawcy postanowili zatrzeć pozostawione ślady wzniecając w trzech pomieszczenia mieszkania pożar. W tym celu podpalili zgromadzone na stosach ubrania i kawałki papieru. Przed opuszczeniem mieszkania Ion C. ułożył szalik przy drzwiach wejściowych aby dym z pożaru został jak najpóźniej wykryty przez mieszkańców budynku. Przed opuszczeniem mieszkania napastnicy przeszukali je zabierając pieniądze w kwocie co najmniej 6 000 zł oraz telefon Ireneusza M. Jak ustalono, Ion C. zabrał ze sobą także nóż, którym ugodził Zygmunta M. Następnie napastnicy oddalili się do miejsc swojego zamieszkania (wszyscy najmowali lokale na terenie Opola).
    
Działania przedsięwzięte przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Opolu oraz Komendy Wojewódzkiej w Opolu natychmiast po ujawnieniu zbrodni, w szczególności analiza  zapisu monitoringu zabezpieczonego ze sklepu, gdzie doszło do spotkania Ireneusza M. ze swymi oprawcami, doprowadziły do zatrzymania, jeszcze w dniu 21 marca 2021 r., trójki oskarżonych. Zdołano także zabezpieczyć narzędzie zbrodni – nóż kuchenny oraz 3 000 zł, które zostały zrabowane z mieszkania Ireneusza M.

    Zatrzymani usłyszeli zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, w związku z rozbojem i w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Nadto wzniecenie pożaru mieszkania przy ul. Dubiosa zostało zakwalifikowane jako występek sprowadzenia pożaru, zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach.
    
Oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzucanych przestępstw. W złożonych wyjaśnieniach wzajemnie obciążali się odpowiedzialnością za popełnione zbrodnie przyznając się wyłącznie do zadania pojedynczych ciosów pokrzywdzonym, bądź, jak Artiom R., zaprzeczając jakiemukolwiek udziałowi w ich dokonaniu. Mimo takiej postawy oskarżonych poprzez analizę usytuowania ujawnionych na miejscu przestępstw śladów krwi ofiar, zabezpieczone narzędzia zbrodni, opinię biegłego z zakresu medycyny sądowej oraz w oparciu o fragmenty depozycji oskarżonych możliwym było zrekonstruowanie przebiegu zbrodni.  

Za kwalifikowaną, z uwagi m. in. na szczególnie drastyczny sposób działania sprawców, postać zabrodni zabójstwa oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze nie krótszym od lat 12 albo kara 25 lat pozbawienia wolności albo dożywotniego pozbawienia wolności. Z kolei za występek sprowadzenia pożaru może zostać wymierzona kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

{"register":{"columns":[]}}