W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Śledztwo w sprawie czerpania korzyści majątkowych z prostytucji

17.11.2021

W Wydziale I Śledczym Prokuratury Okręgowej w Opolu nadzorowane jest śledztwo, które prowadzą funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, przeciwko czterem osobom podejrzanym o czerpanie korzyści majątkowych z prostytucji uprawianej w jednym z lokali funkcjonujących na terenie Opola.

Temida2

W Wydziale I Śledczym Prokuratury Okręgowej w Opolu nadzorowane jest śledztwo, które prowadzą funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, przeciwko czterem osobom podejrzanym o czerpanie korzyści majątkowych z prostytucji uprawianej w jednym z lokali funkcjonujących na terenie Opola.

Wedle dotychczasowych ustaleń organizatorem procederu był Paweł M. (44 lata), który w prowadzonym hotelu udostępniał pomieszczenia, gdzie uprawiana był prostytucja. Jak wstępnie ustalono, podejrzany w latach 2010-2020 zarobił około 900 tys. złotych na usługach seksualnych oferowanych przez kilkanaście kobiet, korzystających w tym celu z udostępnianych przez niego pomieszczeń (choć bywało również, że usługi świadczono poza lokalem Pawła M.). Mężczyzna pobierał od kobiet parających się prostytucją 50% ceny usługi, która wynosiła od 200 do 350 zł. Na przestrzeni lat Paweł M. zaangażował w przestępczy proceder dalsze osoby, co niejako było konsekwencją profesjonalizacji przestępczego przedsięwzięcia. W stworzonej przez niego strukturze funkcjonował podział zadań, a do poszczególnych uczestników procederu należało: werbowanie i nakłanianie kobiet do uprawiania prostytucji (w tym przez portale internetowe), rozliczanie uzyskanych z procederu korzyści, organizacja i transport klientów, a także transport kobiet do miejsca świadczenia usług oraz ochrona lokalu. Jak dotychczas ustalono przez lokal Pawła M. przewinęło się w latach 2010-2020 co najmniej 15 kobiet.

W październiku br. na polecenie prokuratora funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu zatrzymali podejrzanych.

Paweł M. usłyszał zarzuty założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, czerpania korzyści majątkowych z prostytucji oraz nakłania do niej. Oprócz niego zarzutami objęto jeszcze troje podejrzanych (w tym dwie kobiety).

Podejrzani złożyli wyjaśnienia, w których co do zasady potwierdzili udział w zarzucanych przestępstwach.

Przychylając się do wniosku prokuratora Sąd Rejonowy w Opolu orzekł o tymczasowym aresztowaniu Pawła M. na trzy miesiące. Natomiast wobec pozostałych podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym (dozór Policji, zakaz opuszczania kraju).

Za przestępstwo założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Z kolei występki stręczycielstwa i sutenerstwa zagrożone są karą do 5 lat pozbawienia wolności (z uwagi na fakt, że podejrzani uczynili sobie z popełniania przestępstwa stałe źródło dochodu, a także, że działali w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, kara pozbawienia wolności za to przestępstwo może zostać im nadzwyczajnie obostrzona do 7 lat i 6 miesięcy).

Z uwagi na możliwość orzeczenia wobec Pawła M. karnoprawnych sankcji o charakterze majątkowym (grzywna, przepadek równowartości korzyści majątkowej pochodzącej z przestępstwa) prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego na nieruchomościach podejrzanego, w tym na nieruchomości, na której położony jest lokal, gdzie prowadzona była przestępcza działalność.

 

{"register":{"columns":[]}}