W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Śledztwo w sprawie wprowadzenia do obrotu znacznych ilości substancji psychotropowych

15.09.2021

Prokuratura Okręgowa w Opolu nadzoruje śledztwo sygn. akt PO I Ds. 45.2021, dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości substancji psychotropowych w postaci amfetaminy, mefedronu oraz środka odurzającego w postaci marihuany.

Temida2

Prokuratura Okręgowa w Opolu nadzoruje śledztwo sygn. akt PO I Ds. 45.2021, dotyczące  zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości substancji psychotropowych w postaci amfetaminy, mefedronu oraz środka odurzającego w postaci marihuany.
Śledztwo poprzedzone zostało kilkumiesięcznym rozpracowywaniem grupy przez  Zarząd w Opolu Centralnego Biura Śledczego Policji we współpracy z Prokuraturą Okręgową w Opolu a następnie zatrzymaniem w dniu 24 maja 2021 r. na autostradzie A4 Michała K. oraz Piotra G. przewożących ok. 2 kg amfetaminy, ukrytej w bagażniku samochodu, którym się poruszali. Na wniosek Prokuratury sąd zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Podjęte na dalszym etapie śledztwa czynności doprowadziły do ustalenia siedmiu mieszkańców Brzegu w woj. opolskim wchodzących w skład grupy. W dniu 8 września br. funkcjonariusze Zarządu w Opolu CBŚP przy wsparciu Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Opolu oraz Zespołu Specjalnego CBŚP z Poznania dokonali zatrzymania podejrzanych, zabezpieczając w miejscu ich zamieszkania substancje psychotropowe w postaci 468,5 gram  amfetaminy wartości  nie mniejszej niż 9.370 zł, 160 gram marihuany wartości nie mniejszej niż 5760 zł, gotówkę w wysokości ok. 85.000 zł,  a także 2 sztuki broni oraz kije bejsbolowe.
Zauważyć należy, że wśród zatrzymanych były 4 spokrewnione ze sobą osoby, dla których działalność związana z wprowadzaniem do obrotu substancji narkotycznych stanowiła  źródło dochodu.  
Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz udział w obrocie znaczną ilością substancji psychotropowych oraz środków odurzających, zaś jednemu kierowanie tą grupą.
Obecnie w sprawie występuje 9 podejrzanych. Wobec 5 podejrzanych  na wniosek prokuratora sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania a  wobec 4 pozostałych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze. Na poczet przyszłych kar prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego poprzez zajęcie ujawnionej gotówki.